Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Надминете го хроничниот замор со неколку трикови

Време: 09:51

Датум: април 26, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ако заморот не ви помине после добриот сон, а не можете ни долго да спиете, многу е веројатно дека страдате од хроничен замор.

Станува збор за омалаксаност, не само на телото туку и умот. Хроничниот замор не се манифестира само од физички симптоми, туку е поврзан и со стрес, кој кај најголем број на луѓето е последица на многу обврски, стравови и несигурности.

Еве неколку совети со кои можете да си помогнете себеси и да го совладате хроничниот замор.

Јога

Истражувањата покажале дека секој вид на рекреација е од помош во надминувањето на хроничниот замор, но најефикасна вежба е јогата. По шест недели вежбање јога, волонтерите во една студија забележале подобрување во концентрацијата, енергијата и силата.

Почести паузи

За да се надмине хроничниот замор, значајно е во текот на денот да правите почести паузи од обврските за да вашето тело и ум го опуштите и одморите, советуваат психотерапевтите.

Спиење пред полноќ

Пожелно е на спиење да одите пред полноќ, затоа што е важно да воспоставите добар ритам на будност и сон и да го “наштелувате” телото кога е време за активност, а кога за сон.

Вода

Условот за да се чувствувате одморено и ментално и физички е да пиете доволно вода. Дехидрацијата влијае на енергијата и ја нарушува физичката сила. За да знаете дали пиете доволно вода, основниот показател е бојата на урината.

Попладневна дремка

За оние кои немаат добар сон во текот на ноќта, се советува да спијат половина час дневно. Се разбира, не треба да спиете попладне повеќе од 30 минути, бидејќи може да го пореметите ноќниот сон.

Ослабете

Прекумерното губење на тежината, исто така, може да помогне да се подигне нивото на енергија. Дури и мали промени во тежината од само еден килограм до два, можат да го подобрат расположението и квалитетот на животот воопшто.

Повеќе зеленчук

Причината за хроничен замор може да биде последица на нерегулиран крвен шеќер. Доколку резултатите покажуваат дека гликемијата е во граница на  нормалата, хроничниот замор сè уште може да се надмине со помали но почести оброци богати со свеж зеленчук, кој содржат бројни неопходни витамини и минерали. За нервниот систем е особено важен магнезиумот, а за сон железото и фолната киселина.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Топол третман со масло за длабоко закрепнување на коса

  Топол третман со масло за длабоко закрепнување на коса

  Ако барате решение за проблем со сува и оштетена коса, можете да пробате домашен третман со топло масло. Доволна ви е една состојка – растително…

 • Ако сте под стрес и се чувствувате депресивно, ова е вистинската работа за вас

  Ако сте под стрес и се чувствувате депресивно, ова е вистинската работа за вас

  Ве советуваме да уживате во летните прошетки, бидејќи тие прават чуда за нашата психа. Сега е време за прошетка во паркот, само избегнете ги најжешките…

 • Додадете ја оваа намирница во вашата секојдневна исхрана и гледајте како сантиметрите во обем исчезнуваат

  Додадете ја оваа намирница во вашата секојдневна исхрана и гледајте како сантиметрите во обем исчезнуваат

  Доколку се борите со вишок килограми и поголем обем на половината, ви предлагаме да ја вклучите оваа намирница во исхраната. Многу е важно во дневни…

 • Три промени во телото кои се случуваат кога ќе престанете да јадете бел леб

  Три промени во телото кои се случуваат кога ќе престанете да јадете бел леб

  Лебот за многумина е омилена намирница без која не можат да го замислат денот. Но, исто така, оваа бомба на јаглени хидрати доаѓа во многу…

 • Крвни групи кои комарците најмногу ги сакаат

  Крвни групи кои комарците најмногу ги сакаат

  Ако отсекогаш сте се прашувале зошто сте склони кон каснување од комарци повеќе од вашите пријатели, тоа може да биде затоа што имате одредена крвна…

 • Овие пијалоци се вистинскиот пат до витка линија и здрав сон

  Овие пијалоци се вистинскиот пат до витка линија и здрав сон

  Лошото спиење е поврзано со дебелина, нарушени хормони, голем глад кога ќе се разбудите, проблеми со инсулин и шеќер во крвта. За да го подобрите…

 • Во кутии од сладолед чувате храна? Веднаш престанете, тоа може да биде многу опасно за здравјето

  Во кутии од сладолед чувате храна? Веднаш престанете, тоа може да биде многу опасно за здравјето

  Пластичните кутии за сладолед изгледаат многу практични и многумина не ги фрлаат откако ќе ја изедат целата содржина. Убаво ги мијат и подоцна ги користат…

 • 5 спортови кои трошат повеќе калории отколку трчањето

  5 спортови кои трошат повеќе калории отколку трчањето

  Ако не сте една од оние жени кои сакаат спорт и трчање, веројатно барате нов начин за кратко време да добиете добри резултати! Ако, на…

 • Американците не ја менуваат долната облека и до седум дена

  Американците не ја менуваат долната облека и до седум дена

  Истражување на околу 1.000 американци покажало дека 45% од испитаниците ја носат истата долна облека два дена по ред, а уште пошокантно е фактот дека…

 • Направете сами маслен серум за нега на ноктите

  Направете сами маслен серум за нега на ноктите

  Ако ноктите ви се слаби или страдате од болка во кутикулите, комбинацијата на хранливи растителни масла ќе биде одличен додаток за нега на вашите нокти.…