Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,057.05 0.09%    GRNT 868.34 2.16%    KMB 5,369.00 0.69%    MPT 61,504.82 -0.59%    RMDEN12 99.10 0.11%    RMDEN14 98.50 0.2%    RMDEN18 98.69 -0.01%    SBT 2,253.23 -6.12%    STIL 98.00 -2%    UNI 2,100.40 0.02%    

Се трудите да живеете здраво: 3 грешки кои најчесто ги правите, дури и кога имате здрави навики

Време: 09:46

Датум: април 11, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Иако многу информации за здрава исхрана и правилен тренинг во последно време станаа достапни, се уште постојат ситни грешки на кои се сопнуваат и оние најсовесни заговорници на здравиот начин на живот.

Овие неколку мали грешки, најверојатно ќе ги забележите во вашата рутина, дури и кога навистина обрнувате внимание на вашата исхрана и тренинг, но не грижете се, сè што е видливо лесно се решава и на тој начин, со спознавање на грешките само дополнително ќе го подобрите вашиот животен стил.

Утрински тренинг

Утринскиот тренинг не е добро решение ако потоа целиот ден го поминете во седечка положба. За да вашиот утрински тренинг навистина би имал ефект, важно е во текот на денот да направите мали активности за да го потикнете вашиот организам. Прошетајте 15 минуту после ручекот.

Недоволно време за оброк

Не е добро да ги прескокнувате оброците поради недостаток на време, а уште полошо е кога ги јадете во брзање, па немате време да ја припремите храната за варење. И двете ситуации може да ве доведат до прејадување, а тоа е токму она што би сакале да го избегнете. За да не се изгладувате во текот на денот, па вечерта да се прејадете, направете си богат оброк пред работа, а во вашата торба секогаш имајте една кеса здрави грицки, како бадеми или индиски ореви.

Интензивен оброк по интензивен тренинг

Се разбира дека на телото му треба сила и енергија по тренингот и тогаш треба да јадете, но не заборавајте дека треба да согорите повеќе калории отколку што внесувате, па обидете се да ги намалите порциите на вашите оброци.

Иако водите сметка за здравиот начин на живот, од време на време можете да згрешите, но не треба заради тоа да бидете демотивирани, навистина е важно да се трудите да живеете здраво, но од време на време добро би ви дошол одмор.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Едно истражување покажало дека екстра дивергентното маслиново масло може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест и деменција. Имено, маслиновото масло ги одржува способностите за…

 • Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро дигестивно здравје и кардиоваскуларен систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаление. Ова вкусно…

 • Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате успешно да го изгубите вишокот на килограми, тогаш секој ден би требало да консумирате намирници кои ќе ви го олеснат тој процес. За…

 • Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Робин Вилијамс на прашање од wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до…

 • Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Калиумот е важен минерал кој во телото функционира како електролит и помага во регулација на течноста во телото, учествува во пренесување на нервните сигнали и…

 • Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Ако сакате да измешате разни домашни производи за нега на кожа, веруваме дека денешниот текст ќе биде корисен од повеќе причини. Имено, овој рецепт не…

 • Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Сладоледот не треба да се чува подолго од пет минути на собна температура, па повторно да се замрзнува. Кога го вадите сладоледот од фрижидер, обично…

 • Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Консумирање само една третина газирани пијалоци го зголемува ризикот од рак, покажала новата студија, а и овошните сокови претставуваат ризик. Експертите предупредуваат дека само 100…

 • Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Секогаш кога се прави разговор за ефективно губење на тежината, првото нешто што слушаме е: “Исфрлите ги јаглехидратите!”. Дали јаглехидратите навистина претставуваат најголем извор на…

 • Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Овој омилен пијалок најдобро е да го испиете веднаш, но дали смеете (безгрижно) да го испиете и по долгото стоење? Нивото на ризик зависи од…