Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 648.00 0%    ALK 8,575.33 -0.26%    CEVI 800.53 -1.17%    FERS 78,000.00 -0.36%    GRNT 830.00 0.76%    KMB 5,167.69 -0.37%    MPT 52,500.00 -0.57%    MTUR 5,294.18 1.81%    OHB 6,180.00 -0.01%    REPL 74,702.00 -3%    SBT 2,328.00 -3%    SPAZ 18,000.00 1.69%    STB 1,145.00 -0.47%    TEL 300.00 0.14%    TNB 15,613.40 0.73%    

Леонардо Ди Каприо се приклучи на создавањето алтернатива на традиционалните банки

Време: 09:52

Датум: март 25, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Како дел од неговото застапување, Леонардо Ди Каприо инвестираше во неколку одржливи компании, како што се Beyond Meat, AllBirds, Runa и други, но сепак, неговата фондација инвестираше над еден милион долари во еколошки проекти. Што се однесува до неговиот последен потфат, објавен на 21 март 2019 година, Ди Каприо ќе се приклучи на советодавниот одбор и ќе инвестира во „Aspiration“.

Компанијата „Aspiration“ е алтернатива на големите банки и е наменета да им помогне на луѓето да ја спасат планетата додека штедат пари. Во име на „Aspiration“, Леонардо ди Каприо изјави:

„Секоја година проектите за нафтоводи, дупчења и други екстракции на фосилни горива се финансираат со пари депонирани кај традиционалните банки”, рече Ди Каприо. За да донесеме долгорочни решенија за нашата планета, потребни ни се алтернативи кои ги поттикнуваат секојдневните потрошувачи да преземат акција против климатските промени. „Aspiration“ им помага на луѓето да ја заштитат нашата планета, со тоа што нивните депозити не се поврзани со фосилни горива и со наградување на општествено свесно трошење. Горд сум што сум дел од „Aspiration“ и нивната работа за да помогнам да ја спасиме планетата.“

„Aspiration“ нуди одржливи банкарски услуги и инвестициски производи, па можете да направите профит додека го претворате светот во подобро место. Клиентите во големите банки, многу често не се свесни дека нивните депозити се користат за финансирање на нафтоводи или дека нивните банкарски провизии се претвораат во трошоци за кампањи за политичари кои можеби не ги поддржуваат. Оваа магла во банкарскиот систем е токму она против кое „Aspiration“ се бори.

Според „Aspiration“, основачите не планирале да изградат банка. Тие настојувале да изградат подобар свет. Што значи, повеќе пари во вашиот џеб – и поголема моќ да правите добро во вашите раце. На кратко кажано, „Aspiration“ е банкарска компанија изградена на доверба, која им овозможува на своите клиенти да ја стават својата “совест во прв план”.

Додека големите банки работат напорно за секој еден процент, „Aspiration“ работи да ги донесе најдобрите финансиски решенија за сите свои корисници. Не е изненадување што Леонардо Ди Каприо избра да ја поддржи банката изградена врз база на заедницата и еколошката свест.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • УНЕСКО: Нотр Дам не мора да биде ист како што бил

  УНЕСКО: Нотр Дам не мора да биде ист како што бил

  Делегацијата на УНЕСКО разговарала со претседателот на Франција за париската катедрала уништена во пожарот. Обновата на париската катедрала Нотр Дам мора да ги заштити универзалните…

 • Јункер: Постои страв дека ќе дојде до Брегзит без договор

  Јункер: Постои страв дека ќе дојде до Брегзит без договор

  Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, побара од Велика Британија да го искористи шестмесечното одложување на брегзит за разработка на деталите околу напуштањето на Унијата…

 • Сите претседатели на Република Македонија

  Сите претседатели на Република Македонија

  Од независноста на Република Македонија на претседателската фотелја седнаа четворица претседатели. Првиот претседател Киро Глигоров и актуелниот Ѓорге Иванов претседателската функција ја вршеа во два мандати,…

 • Сончево со мала до умерена облачност со слаб до умерен ветер од северен правец

  Сончево со мала до умерена облачност со слаб до умерен ветер од северен правец

  Сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен ветер од северен и североисточен ветер. Вдолж Повардарието ветерот ќе се засилува. Локално е…

 • Макрон денес се сретнува со официјалните претставници на УНЕСКО за Нотр Дам

  Макрон денес се сретнува со официјалните претставници на УНЕСКО за Нотр Дам

  Претседателот на Франција Емануел Макрон, денеска ќе одржи состанок со официјални претставници на Агенцијата за културни наследства на Елисејската палата, на која ќе се разгледаат…

 • Анализа: раст на просечната плата од 4.5% – кој го чувствува?

  Анализа: раст на просечната плата од 4.5% – кој го чувствува?

  За една година платата пораснала за 4.5%, а за една деценија за 20%. Сепак, македонскиот работник останува речиси на европското дно во однос на просечниот…

 • За помалку од една недела од морбили заболеле 121 лице

  За помалку од една недела од морбили заболеле 121 лице

  Во периодот од 13 април до денеска пријавени се вкупно 121 случај на мали сипаници, соопшти Институтот за јавно здравје. Од вкупниот број на ново…

 • Бил Гејтс повторно со богатство од над 100 милијарди долари

  Бил Гејтс повторно со богатство од над 100 милијарди долари

  Состојбата на основачот на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс надмина 100 милијарди долари. Тоа се случува првпат од 1999 година, пишува „Форбс“. – Состојбата на Бил…

 • Дејвид Атенборо: Има надеж во борбата против климатските промени

  Дејвид Атенборо: Има надеж во борбата против климатските промени

  Во новата програма на BBC “Климатски промени – факти”, познатиот британски водител и љубител на природата Дејвид Атенборо, говори за размерите на кризата со која…

 • Фондацијата Отворено општество – Македонија и Генералниот секретаријат на Владата на Република Северна Македонија потпишаа Меморандум за соработка

  Фондацијата Отворено општество – Македонија и Генералниот секретаријат на Владата на Република Северна Македонија потпишаа Меморандум за соработка

  Стратешка определба на Фондацијата Отворено општество – Македонија е поддршката на државните реформи во повеќе клучни области кои се од стратешка важност за Фондацијата, вклучувајќи…