Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Пливање 30 минути дневно за здрав и долг живот

Време: 09:12

Датум: март 26, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

За здрав живот во последниве години се зборува и пишува повеќе од кога било, а на многумина не им паѓа на памет дека постои едноставен, достапен, универзален и бесплатен еликсир на здравјето и долговечноста – пливање.

Според истражувањата на универзитетот во Индијана, кое било спроведено 30 дена на 3.000 испитаници од сите возрасти, пливањето се покажало благотворно за цел организам. Дури 92 отсто од пливачите пријавија подобрување на расположението и зголемување на енергијата, 63 проценти намалија на тежина, а забележан е напредок на речиси сите кои страдале од срцеви проблеми.

Овие резултати не се изненадувачки, ако се има предвид дека пливањето ги покренува мускулите на целото тело, без можност за повреда, а исто така, го ослободува хормонот на среќа. Пливањето ги зајакнува срцевите мускули, а токму со нивното зајакнување, го подобрува дишењето и телото добива повеќе кислород. Само 30 минути непрекинато пливање дневно е доволно за да се добие кондиција и издржливост, што значително го успорува процесот на стареење.

Пливањето позитивно влијае врз работата на хормоните, што е еден од главните фактори за здравјето, особено кај жените. Ако се земе во предвид фактот дека за половина час пливање трошите околу 320 калории, што е повеќе од одење или возење велосипед, јасно е колку овој спорт е добар за добра линија. А оптималната тежина е несомнено еден од условите, но и показател за добро здравје. Каде е доброто здравје, таму е и долгиот и продуктивен живот, а за негово достигнување пливањето е од најголема корист.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • СЗО: Пред екран не повеќе од еден саат

  СЗО: Пред екран не повеќе од еден саат

  Децата помали од една година не треба воопшто да имаат допир со екрани. Уредите станаа вообичаен дел од секојдневниот живот. Меѓутоа, проблемот е во тоа…

 • 5 работи кои треба веднаш да ги тргнете од вашиот кревет

  5 работи кои треба веднаш да ги тргнете од вашиот кревет

  Телефон Телефонот покрај креветот главно го правдате со алармот, очекување на важен разговор во утринските часови, или едноставно не можете а да не го проверите…

 • Како да не претерате со храната за време на Велигденските и Мајските празници

  Како да не претерате со храната за време на Велигденските и Мајските празници

  Кога е во прашање менито, Велигден треба повеќе да не загрижува отколку Божик. По зимските празници, сите имате доволно време да изгубите неколку килограми што…

 • Еве зошто никогаш не треба да пиете кафе и чај од пластични чаши

  Еве зошто никогаш не треба да пиете кафе и чај од пластични чаши

  Кога сме надвор од домот, немаме крај себе секогаш керамичка чаша од која можеме да пиеме кафе или чај, што е најздрава опција, за разлика…

 • Не доручкувате наутро? – Ви се ”заканува” сериозна опасност!

  Не доручкувате наутро? – Ви се ”заканува” сериозна опасност!

  Американската студија анализирала медицински податоци 18 години наназад за 6.550 лица на возраст над 40 години кои имале проблеми со срцето. Истражувачите од Универзитетот во…

 • Откриена правата вистина за храната која согорува повеќе калории отколку што има и така ни помага да ослабеме

  Откриена правата вистина за храната која согорува повеќе калории отколку што има и така ни помага да ослабеме

  Промени во исхраната се потребни ако сакате да ослабете. Веќе долго време слушаме за фактот дека некоја храна бара повеќе калории за да се свари…

 • Зошто не треба да спиете после тренинг?

  Зошто не треба да спиете после тренинг?

  Перформансите на вашиот тренинг може да бидат нарушени дури и од оние фактори кои првично сте ги сметале за незначителни. Огромно влијание на брзината на…

 • Црвената леќа е далеку поздрава и од црвеното месо!

  Црвената леќа е далеку поздрава и од црвеното месо!

  Црвената леќа е исклучителен извор на железо. Особено им се препорачува на жени во периодот на месечниот циклус, кога се изложени на дефицит на железо…

 • Исхрана со многу натриум – најштетна!

  Исхрана со многу натриум – најштетна!

  Новите научни студии за влијанието на исхраната врз здравјето на Заводот за здравствена метрика и евалуација на Универзитетот во Вашингтон, покажала дека исхраната со многу…

 • Како да се заштитите од пестициди во раното овошје и зеленчук?

  Како да се заштитите од пестициди во раното овошје и зеленчук?

  Нема родител кој на своето дете не сака да му ги припушти првите јагоди и другo ранo овошјe и зеленчук кои на големо можат да…