Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Вестбрук подобар од Чембрлен – десетти трипл-дабл во низа за победа на Тандер

Време: 09:40

Датум: февруари 12, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пол Џорџ имаше 47 поени, а Расел Вестбрук постави нов рекорд со десетти последователен трипл-дабл учинок за Оклахома Сити Tандер да стигне до 120:111 победа над Портланд во понеделникот навечер.

Тројката на Џорџ на 3:52 пред крајот дојде по 10. асистенција на Вестбрук, кој мечот го заврши со 21 поен, 14 скока и 11 асистенции. Вестбрук го подобри рекордот на легендарниот Вилт Чембрлен, кој имаше девет последователни трипл-дабл во 1968 година.

Џорџ, кој доаде 12 скока и 10 асистенции има неверојатни 92 поени во последните два меча, а победата беше четврта во низа и 11-та во 12 меча за Тандер.

Хјустон рокитс го победија Далас маверикс во тексашкото дерби со 120:104, предводени од повредениот Џејмс Харден, кој во второто полувреме ја исполни својата „квота“ од 30 поени. Харден заврши со 31 поен од 9-од-23 обиди, а додаде и осум скока, седум асистенции и пет украдени топки.

Уште четири други кошаркари на Хјустон имаа над 10 поени, додека од другата страна повторно блесна Лука Дончиќ, но неговите 21 поен, 10 скока и 8 асистенции не беа доволни Маверикс да победат.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Кливленд – Њујорк 107:104

Детроит – Вашингтон 121:112

Индијана – Шарлот 99:90

Торонто – Бруклин 127:125

Чикаго – Милвоки 99:112

Хјустон – Далас 120:104

Минесота – ЛА клиперс 130:120

Оклахома Сити – Портланд 120:111

Денвер – Мајами 103:87

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Фановите на Реал бараат оставка од Флорентино Перез

  Фановите на Реал бараат оставка од Флорентино Перез

  Фановите на Реал Мадрид повикаа на оставка на претседателот на клубот Флорентино Перез за време на натпреварот со Хетафе, кој заврши 0:0. Непосредно пред одморот…

 • Надминете го хроничниот замор со неколку трикови

  Надминете го хроничниот замор со неколку трикови

  Ако заморот не ви помине после добриот сон, а не можете ни долго да спиете, многу е веројатно дека страдате од хроничен замор. Станува збор…

 • Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер

  Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер

  Времето во земјава ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне на места ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи.…

 • Велипеток – најтешкиот ден во годината

  Велипеток – најтешкиот ден во годината

  Велипеток е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велипеток. Тие се случувале доцна во ноќта…

 • ЛШ: Вардар на чекор од „Ф4“ по убедливата победа над ПИК Сегед

  ЛШ: Вардар на чекор од „Ф4“ по убедливата победа над ПИК Сегед

  Екипата на Вардар го совладат ПИК Сегед со 31-23 (14-12) во четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони и со тоа си обезбеди добра предност пред…

 • LG ќе престане да произведува телефони во Јужна Кореја

  LG ќе престане да произведува телефони во Јужна Кореја

  LG планира да го прекине телефонското производство во својата јужнокорејска фабрика, според наводите на Reuters. Извештајот дополнително сугерира дека компанијата ќе го префрли производството во…

 • Необичен часовник инспириран од природата

  Необичен часовник инспириран од природата

  Кога првпат беше претставен за време на овогодинешната SIHH изложба, H.Moser & Cie Nature часовникот стана вистински спектакл. Многу луѓе мислеа дека во прашање е шега,…

 • Пропаднаа преговорите за спојување на Deutsche Bank и Commerz Bank

  Пропаднаа преговорите за спојување на Deutsche Bank и Commerz Bank

  Преговорите за спојување на двата водечки германски кредитори Deutsche Bank(DB) и Commerzbank завршија неуспешно. “Заклучивме дека придобивките од оваа трансакција нема да бидат доволни за…

 • Beiersdorf нов партнер на Атлантик Група во Македонија

  Beiersdorf нов партнер на Атлантик Група во Македонија

  Со Нивеа во дистрибутивното портфолио, Атлантик Група има шест од десетте најдобри регионални брендови Во средината на март, Атлантик група потпиша договор за соработка за…

 • СЗО: Пред екран не повеќе од еден саат

  СЗО: Пред екран не повеќе од еден саат

  Децата помали од една година не треба воопшто да имаат допир со екрани. Уредите станаа вообичаен дел од секојдневниот живот. Меѓутоа, проблемот е во тоа…