Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

11-ти „трипл-дабл“ за Јокиќ, Денвер загуби од Филаделфија

Време: 10:08

Датум: февруари 9, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Српскиот центар Никола Јокиќ го потврди „ол-стар“ рејтингот и против Филаделфија со нов трипл-дабл со учинок од 27 поени, 10 скокови и 10 асистенции, додека Наџентси го запишаа третиот пораз во низа.

Џеј Џеј Редик беше одличен кај Филаделфија со 34 поени со шут за три поени 6/7 и дефинитивно го засени дебито на петте нови кошаркари: Бобан Марјановиќ, Тобијас Херис, Мајкл Скот, Талјер Енис и Џонатан Симонс.
Херис ги задоволи навивачите и во првиот натпревар постигна 14 поени, додека покрај Редик одличен беше Џими Батлер со 22 поени, па нешто послабиот учинок на Џоел Ембид не се почуствува. Камерунецот до последниот момент беше под знак прашалник за овој натпревар поради стомачни проблеми, но на крајот издржа и стигна до дабл-дабл – 15 поени, 12 скокови.

За Филаделфија ова беше 35-та победа, па сега со 20 порази е во егал со Бостон на четвртата позиција во источната конференција.

Деневер забележа благ пад, па Голден Стејт кој славеше против Феникс полека се „одлепува“ на врвот.

Далас на Лука Дончиќ забележа пораз на домашен терен од Милвоки со резултат 107:122.

Дончиќ беше најрасположен во редовите на Далас и натпреварот го заврши со учинок од 20 поени, две асистенции и три скока. Во победничкиот, а воедно и на натпреварот најефкасен беше Антетокумпо со 29 поени, пет асистенции и дури 17 скокови.

Резултати од НБА:

Вашингтон – Кливленд 119:106
Детроит – Њујорк 120:103
Филаделфија – Денвер 117: 110
Бруклин – Чикаго 106:125
Далас – Милвоки 107:122
Феникс – Голден Стејт 107:117
Њу Орлеанс – Минесота 122:117
Сакраменто – Мајами 102:96.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Профитот на ЕЦБ во 2018-та е зголемен благодарение на портфолиото со обврзници

  Профитот на ЕЦБ во 2018-та е зголемен благодарение на портфолиото со обврзници

  Профитот на Европската централна банка (ЕЦБ) порасна во 2018-та година благодарение на поголемите приходи од обврзници стекнати како дел од напорите на финансиска институција да…

 • Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Габичките на стапалата можат да бидат вистинска непријатност и колку и да се борите со нив постои можност тие пак да се вратат. Пробајте со…

 • Најпопуларните електрични возила во светот

  Најпопуларните електрични возила во светот

  Лидер е „Nissan Leaf“, но третото место ќе ве изненади. Центарот за истражување на соларната енергија и водородот во Баден-Виртемберг ги објави најпопуларните електрични во…

 • Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Од вчера попладне исчезнат е 35 годишниот Горан Атанасовски од Скопје. Последни информации кои ги има семејството е дека е виден вчера помеѓу 14:00 и…

 • Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Рејтинг агенцијата „Fitch“ ја заплаши Британија со пад на нејзиниот кредитен рејтинг во случајот на „hard Brexit“. Излезот од ЕУ без договор може сериозно да…

 • Подгответе ги боичките, започнува најголемиот детски ликовен конкурс на Ладна

  Подгответе ги боичките, започнува најголемиот детски ликовен конкурс на Ладна

  Започна добро познатиот детски ликовен конкурс на Ладна, кој првонаградените заедно со нивните семејства ќе ги однесе во престолнината на Франција, градот Париз и тоа…

 • Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, оствари работна средба со претставници на Македонско-турската стопанска комора (МАТТО). Како што информираат од надлежното министерство, во рамките…

 • Премиера на серијата Галакси С10 и флексибилниот Галакси Фолд (фото+видео)

  Премиера на серијата Галакси С10 и флексибилниот Галакси Фолд (фото+видео)

  Одбележувајќи декада од претставувањето на првиот Галакси С уред, Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) претстави нова серија премиум смартфони: Галакси С10 (Galaxy S10).…

 • Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Повисоки плати, поголема заштита за инспекторите со законот за инспекциски надзор, изјави министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. „Очекуваме позитивно да влијае врз…

 • Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Пораст  на бројот на корисници на широкопојасен интернет и IPTV услугите Нето добивката бележи раст од 2,5 отсто Македонски Телеком бележи позитивни трендови во работењето…