Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,778.34 0.9%    FERS 77,100.00 0.13%    KMB 5,203.86 0.07%    MPT 62,171.24 0.99%    OKTA 4,660.00 -2.92%    SKP 54,000.00 -17.8%    STB 1,012.59 0.06%    STIL 106.00 0%    

Рондо им пресуди на Селтикс, Вестбрук на чекор до историја

Време: 09:50

Датум: февруари 8, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Последната четвртина целосно им припадна на Лејкерси. Кошаркарите од ЛА успеаја да надоместат негатива од 14 поени, а четвртината во која погодија девет тројки ја добија со 42:27.

Две од тие девет тројки Лејкерси постигнаа во последните минути, најпрвин Леброн Џејмс израмни на 124:124, а потоа Кајл Кузма подоси за предност на ЛА 126:127.

Леброн Џејмс со трипл-дабл ги предводеше Лејкерси, тој забележа 28 поени, 12 скока и 12 асистенции. Уште четворица играчи блескаа кај „езерџиите“, Кузма постигна 25 поени, а по 17 поени постигнаа Рондо, Калдвел-Поуп и Џавал Мекги.

Бостон го предводеа Кајри Ирвинг со 24 поени, односно Џејсон Тејтум со 22 поени и 10 скока.

Расел Вестбрук ја продолжи импресивната серија. Во победата на Оклахома Тандер над Мемфис Гризлис 117:95, Рас го забележа осмиот трипл-дабл на последните осум натпревари (15 поени, 13 скока, 15 асистенции).

Пред Вестбрук е само Вилт Чембрлен кој во својата ера девет натпревари во нзиа завршил со трипл-дабл.

Инаку најефикасен кај Оклахома беше Пол Џорџ со 27 поени.

Хрватскиот репрезентативец Бојан Богдановиќ против ЛА Клиепрс одигра еден од своите најдобри мечеви во кариерата. Во победата 116:92 тој забележа 29 поени и 7 скока.

Покрај Богдановиќ, изминатата ноќ, се истакнаа уште двајца играчи од поранешните југословенски простори.

Јусуф Нуркиќ забележа 22 поени, 3 скока и 6 асистенции во победата на Портланд над Сан Антонио 127:118. Најефикасен кај Портланд беше Си Џеј Мекалум со 3о поени (седум тројки), а кај Сан Антонио се истакна Демар Дерозан со 35 поени.

Никола Вучевиќ мечот на Орландо против Минесота (122:112) го заврши со 221 поен и 10 скока. На спротивната страна Дарио Шариќ забележа 17 поени и 8 скока.

Мечот на кариерата го одигра крилниот центар на Торонто Репторс Паскал Сјакам (33 поени, 14 скока). Торонто инаку ја победија Атланта 119:101.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Главниот суд на ЕУ денеска донесе одлука дека е неважечки заштитниот знак на германската компанија за производство на спортска опрема Adidas со три линии бидејќи нема…

 • Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Германскиот инженерски гигант Siemens објави во вторникот дека ќе гo продаде бизнисот со моторите за електрични авиони на британскиот Rolls-Royce. Како дел од договорот во британската компанија ќе преминат…

 • Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Франција и Германија се едни од ретките европски земји кои би можеле да профитираат од ескалацијата на трговската војна помеѓу САД и Кина, предупредуваат економистите…

 • Официјално: Луис Енрике се повлече од репрезентацијата на Шпанија

  Официјално: Луис Енрике се повлече од репрезентацијата на Шпанија

  Луис Енрике веќе не е селектор на шпанската репрезентација поради лични проблеми. Оваа вест беше објавена на вонредна прес-конференција која беше повикана од Луис Рубиалес,…

 • Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Иако компанијата „Боинг“ долго време имаше проблем со продажбата на проблематичниот модел „737“, се чини дека неделава среќата ѝсе насмевна. Во вторникот авиокомпанијата International Airlines…

 • 10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  Во поглед на стабилноста, не се сите држави создадени подеднакво. Некои се богати, некои се сиромашни. Фондот за мир, невладина организација со седиште во САД,…

 • Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, го претстави ажурираниот план за реализација на инфраструктурата за електрични возила, кој има за цел до 2025 година да инсталира…

 • НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација и…

 • Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Заврши првиот уписен рок во средните училишта – полуматурантите и оваа година во најголем дел се одлучија за гимназија а во многу помал дел за…

 • Македонскиот бренд Биби избран меѓу 20 -те најдобри анимирани цртани за претшколски деца на фестивал во Франција

  Македонскиот бренд Биби избран меѓу 20 -те најдобри анимирани цртани за претшколски деца на фестивал во Франција

  На престижната манифестација „Картун форум“ (http://www.cartoon-media.eu/cartoon-forum/cartoon-forum-2019.htm) која од 16 до 19 септември ќе се одржи во францускиот град Тулуз ќе има презентација и на овој…