24 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОКари ги раздвижи Вориорс, Јокиќ блескаше против Мемфис (видео)

Кари ги раздвижи Вориорс, Јокиќ блескаше против Мемфис (видео)

Во изминатата ноќ во НБА лигата беа одиграни 11 натпревари кои донесоа многу возбудувања.

Актуелниот шампион Голден Стејт на свој терен славеа победа против Минесота 116:108. Домаќините фуриозно го отворија натпреварот и поведоа со 13:0, но повремено Минесота знаеше да се врати во игра и на полувреме губеше со шест разлика (63:57).

Во третата четвртина, Вориорси повторно ја вратија двојната предност и ја заврши првата четвртина со +14 (91:77). На крајот се покажа дека тоа заостанување е недостижно за гостите кои до крајот успеаа само да го ублажат поразот.

Прво име на натпреварот беше Стеф Кари со 38 поени, шест асистенции и седум скокови. Во победничкиот тим ефикасен беше Томпсон со 26, додека Минесота беше предводена од Тоунс со 31 поен и 11 скокови.

Лос Анџелес Лејкерси во „Стејплс Центарот“ го победија Мајами со 108:105. Во неизвесниот натпревар посебно се истакнаа неколку играчи, а се издвојуваше Леброн Џејмс кој беше блиску до трипл-дабл – 28 поени, 12 асистенции, 9 скокови. Најефикасен беше Кузма, додека на другата страна Винслов и Вејд уфрлија 28, односно 15 поени.

Во победата на Денвер против Мемфис 105:99 уште еден одличен настап одигра Никола Јокиќ.

Српскиот кошаркар го запиша 17-тиот дабл-дабл со 27 поени, 12 скокови и шест асистенции.

Лука Дончиќ од кого навикнавме да гледаме спектакуларни настапи сега во победата на Далас од 101:76 имаше седум поени, девет асистенции и 11 скокови.