Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Сезоната ќе почне во Австралија, ќе заврши во Абу Даби

Време: 16:17

Датум: декември 6, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

ФИА го објави календарот за новата сезона во шампионатот на Формула 1. Сезоната 2019-та ќе почне во Австралија во март, а ќе заврши во ноември во Абу Даби.

Во календарот за 2019-та година има 21 трка, а единствената измена се однесува на трките во Мексико и САД. Овие две трки ги заменија местата, така што во 2019-та година првин ќе се вози Големата награда на Мексико, на 27-ми октомври, а потоа Големата награда на САД на 3-ти ноември.

Сезоната ќе почне на 17-ти март на патеката „Алберт парк“ во Австралија, а ќе заврши на „Јас Марина“ во Абу Даби на 1-ви декември.

Распоред на трките во Ф1 за 2019 година:

17-ти март: ГН на Астралија, патека „Алберт парк“
31-ви март: ГН на Бахреин, патека „Шахир“
14-ти април: ГН на Кина, патека „Шангај“
28-ми април: ГН на Азербејџан, патека „Баку“
12-ти мај: ГН на Шпанија, патека „Монтмело“
26-ти мај: ГН на Монако, патека „Монте Карло“
9-ти јуни: ГН на Канада, патека „Жил Вилнев“
23-ти јуни: ГН на Франција, патека „Пол Рикард“
30-ти јуни: ГН на Австрија, патека „Ред Бул ринг“
14-ти јули: ГН на Велика Британија, патека „Силверстон“
28-ми јули: ГН на Германија, патека „Хокенхајм“
4-ти август: ГН на Унгарија, патека „Хунгароринг“
1-ви септември: ГН на Белгија, патека Спа Франкошамп
8-ми септември: ГН на Италија, патека „Монца“
22-ри септември: ГН на Сингапур, патека „Марина Беј“
29-ти септември: ГН на Русија, патека „Сочи“
13-ти октомври: ГН на Јапонија, патека „Сузука“
27-ми октомври: ГН на Мексико, патека „Ерманос Родригес“
3-ти ноември: ГН на САД, патека „Остин“
17-ти ноември: ГН на Бразил, патека „Интерлагос“
1-ви декември: ГН на Абу Даби, патека „Јас Марина“

Шампионската титула кај возачите во 2019-та ќе ја брани Луис Хамилтон, а кај конструкторите Мерцедес.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Недела дена одмор од 250.000 долари

  Недела дена одмор од 250.000 долари

  Само една недела одмор во Isla Sa Ferradura ќе ве чини минимум четврт милион долари, и тоа вон сезона. Ибица е веќе истражено игралиште на љубителите…

 • МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од…

 • Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Судбината на паметниот телефон Honor 20 Pro, кој во вторникот се најави од Honor Huawei, а кој е еден од првиот изборза купувачите со плитки…

 • Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Судот и нареди на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане со користење на парите од фондот на Министерството за одбрана за изградба на…

 • Меси ја освои шестата „златна копачка“

  Меси ја освои шестата „златна копачка“

  Аргентинецот Лионел Меси, ја освои својата шеста „златна копачка“ во кариерата. Меси до оваа награда дојде по успешната игра оваа сезона во Ла лигата, каде…

 • Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека петтгодишниот рок за обнова на катедралата Нотр Дам, која беше значително оштетена во големиот пожар на 15 април, возможен…

 • Челзи бара 130 милиони фунти за Азар

  Челзи бара 130 милиони фунти за Азар

  Преговорите за трансферот на Еден Азар кај „кралевите“ нема да помине толку лесно, откако Челзи објави дека за услугите на Белгиецот бара 130 милиони фунти,…

 • 3 причини зошто семките од тиква се одлична ужина

  3 причини зошто семките од тиква се одлична ужина

  Семките од тиква се суперхрана, бидејќи се богати со протеини, растителни влакна, минерали и витамини. Ако помеѓу оброците како ужина изедете 30 грама семки од…

 • Мислите дека кафеавиот шекер е подобар од белиот?

  Мислите дека кафеавиот шекер е подобар од белиот?

  Склони сме на верувањата дека кафеавата храна е поздрава од бела, на пример кога станува збор за шекер или ориз. Зошто е тоа така? Кафеавиот…

 • Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Дали сте кратки со време, а сакате да се ослободите од неколку вишок килограми? За да го направите ова брзо и здраво пробајте диета со…