Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Македонци инволвирани во наместени фудбалски натпревари во Белгија

Време: 14:09

Датум: октомври 10, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Најмалку 44 рации и апсења во Белгија и 13 во странство, вклучително и Македонија, се спроведени во рамки на истрагите на повеќе белгиски полициски единици за наместени фудбалски натпревари. Ова е веста што ја соопштија белгиските власти денеска околу пладне.

Десет белгиски клубови од Лига 1А: Стандард, Андерлехт, Бриж и Генк…. биле под истрага. Утрово полицијата сѐ уште истражувала во просториите на клубот Стандард од каде биле конфускувани низа документи. Клубот тврди дека не е загрижен и соработува со истрагата.

Истрагата почнала уште во 2017 година кога полицијата во Белгија била информирана од страна на единицата за спортски малверзации за сомнеж околу можни наместени натпревари и сомнителни финансиски трансакции.

Се верува дека менеџерите на некои од фудбалерите биле инволвирани во овие трансакции и дека криеле провизии од властите и од други инволвирани страни. Провизиите се однесувале меѓудругото на трансфер на играчи, платите на играчи и на нивните тренери и низа други исплати. За време на истрагата почнале да се појавуваат индикации за влијание врз натпреварите 2017/2018. Во тој миг федералното јавно обвинителство одлучило да го прошири мандатот на истражниот судија на оваа област.

Во Белгија е уапсен Моги Бајат, многу позната фудбалска фигура во земјата, но и тренерот од Бриж, Иван Леко, поранешниот директор на клубот Андерлехт, Херман Ван Холсбек, и двајца судии, потврди обвинителството денеска.

Обвинителите информираа дека операции се воделе во многу други земји, вклучително и Македонија, Србија, Франција, Луксембург, Црна Гора и Кипар. Операциите се кооридинирани судски на ниво на Еуроџаст.

Во странство главно станува збор за операции кај лица за кои постои сомнеж дека помогнале да се организираат сомнителните финансиски трансакции. Конфискувани се докумени и сефови, меѓу другото.

Во неделата, на Фејсбук страницата на “Македонци во Белгија“ се појави објава во која се повикуваат членовите на групата ако се заинтересирани да уплатат за наместен натпревар. Меѓутоа, нејасно е дали станува збор за стапица во рамки на истрагата, шега или дел од наместените натпревари.

На предметот работеле вкупно 220 полицајци, од кои 184 во Белгија, а 36 во странство.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Златото руши рекорди

  Златото руши рекорди

  Цената на златото порасна за време на тргувањето во Азија, откако американската Управа на федерални резерви (FED) “ја отвори вратата” за понатамошно намалување на каматните…

 • Првиот 5G iPhone пристигнува во 2020 година

  Првиот 5G iPhone пристигнува во 2020 година

  Еден од најсигурните извори на информации за Apple уредите, познатиот аналитичар Минг-Чи Куо, тврди дека првиот 5G iPhone ќе се појави во 2020 година. Веќе…

 • Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

  Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

  Западните санкции ја чинеле Русија 50 милијарди долари, а ЕУ 240 милијарди долари од 2014 година, изјавил рускиот претседател Владимир Путин за време на годишната…

 • Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Наместо помош за најсиромашните, поддршка за најбогатите. Економскиот институт Finance Think пресмета дека од мерката „Поврат на ДДВ“ најмногу ќар ќе имаат оние со највисоки…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Пристигнува најбрзиот полнач за мобилни телефони во светот

  Пристигнува најбрзиот полнач за мобилни телефони во светот

  Конкуренцијата во областа на брзите полначи станува се поостра. Иако би можело да се каже дека достигнавме ниво каде што брзините на полнење се доста…

 • Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Јавната недоверба кон вакцините значи дека светот презема чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести кои можат да се спречат, предупредуваат експертите, пренесува BBC.…

 • Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје, во текот на месец јуни 2019 година, спроведе анализа за цените во роаминг кај четирите македонски оператори:…

 • Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со…

 • САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  Deutsche Bank се најде во проблеми поради можните пропусти со перење пари. Федералната влада на САД истражува дали Deutsche Bank постапила во согласност со законите за…