Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Mercedes размислува да стави крај на некои модели

Време: 10:47

Датум: октомври 6, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

„BMW“ на авто-саемот во Париз потврди дека ќе се откаже од еден од своите помалку популарни модели – „Serieѕ 3 Gran Turismo“, a ни „Mercedes“ нема да има милост кон автомобилите чии продажни резултати не го оправдуваат нивното постоење.

Во разговор за „Top Gear“ тоа го потврди идниот Извршен директор на компанијата, Ола Калениус.

„Речиси 20 години „Mercedes“ континуирано ја проширува понудата на своите модели, особено кога станува збор за „SUV“ возилата. Во следниот период, 2020-2022-ра година ќе стигнеме до 40-тина различни модели и верзии, но иако сите „деца“ ги сакаме подеднакво, мораме да бидеме рационални“, објаснува Калениус.

„Нема да размислуваме да ги укинеме оние модели кои слабо се продаваат“, додава тој.

Калениус, кој од 2019-та на чело на „Mercedes“ ќе го замени Дитер Цетче, не откри на кои модели им се заканува згаснување, но се шпекулира дека еден од нив е „Mercedes SLC“.

Порад слабата продажба, овој „роудстер“ би можел да биде првиот на листата на автомобил чие име ќе биде прешкртано во иднина.

Ола Калениус рече дека не треба да се очекува радикално намалување на моделите во гамата на „Mercedes“, но дека во следните десетина години ќе се разгледува сериозно кои модели има смисла да се остават во производство, а кои не.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Volvo S60 тргна за Европа од Америка

  Volvo S60 тргна за Европа од Америка

  „Volvo“ започна од САД да го извезува новиот „S60“, кој се произведува во фабриката во Јужна Каролина. Првите прмиероци од новата генерација на лимузината на…

 • Opel се фокусира на рели со ADAM и следната Corsa

  Opel се фокусира на рели со ADAM и следната Corsa

  Одлична традиција: Opel останува лојален на мотоспортот Европски шампионат во рели: следната Opel Corsa како R2 достапна на крајот на 2020 година Риселсхајм. Opel останува…

 • Компактни спортски автомобили во врвна форма: Новиот Audi TT RS Coupé и Новиот Audi TT RS Roadster

  Компактни спортски автомобили во врвна форма: Новиот Audi TT RS Coupé и Новиот Audi TT RS Roadster

  Audi Sport го прикажа врвниот модел на серијата TT, со уште подинамичен изглед, новиот TT RS со сигурност покажува што има да понуди. Неговиот петцилиндричен…

 • Хибридниот Peugeot 508 – до „стотка“ зa 4,3 секунди! (фото+видеo)

  Хибридниот Peugeot 508 – до „стотка“ зa 4,3 секунди! (фото+видеo)

  Францускиот производител го претстави концептот „Peugeot 508 Sport Engineered“ со „plug-in“ хибриден погон и спортски перформанси, пред официјалната премиера на ова возило на женевскиот авто-саем.…

 • Најпопуларните електрични возила во светот

  Најпопуларните електрични возила во светот

  Лидер е „Nissan Leaf“, но третото место ќе ве изненади. Центарот за истражување на соларната енергија и водородот во Баден-Виртемберг ги објави најпопуларните електрични во…

 • Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Речиси сите производители ги најавуваат своите премиери со таинствени фотографии и снимки oд моделите кои ќе ги претстават на престижниот саем за автомобили во Женева…

 • Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Јапонскиот производител ги објави фотографиите и спецификациите на новата „Mazdа3“ зa европскиот пазар. „Mazda“ во Лисабон ја одржа европската презентација на новата „тројка“. Пред новинарите…

 • Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  „Ford“ ги објави фотографиите и техничките детали за спортската, „ST“ верзија на новиот „Focus“ кој ќе биде достапен со бензински и дизел мотори. Новиoт „Focus…

 • Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  По минатогодишниот прототип, компанијата „Manifattura Automobili Torino“ (MAT) на саемот во Женева ќе ја претстави продукциската верзија на новата инкарнација на легендарниот „Lancia Stratos“. На…

 • Bentley го има новиот најбрз SUV нa светот! (видео)

  Bentley го има новиот најбрз SUV нa светот! (видео)

  „Bentley“ го претстави својот досега најмоќен „SUV“ модел – „Bentayga Speed“, за кој тврдат дека ја има најголемата максимална брзина од сите сериски произведени „SUV“…