19 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОЛЕ: Вилијан донесе победа за Челси во Солун, Севилја го „здроби“ Лиеж

ЛЕ: Вилијан донесе победа за Челси во Солун, Севилја го „здроби“ Лиеж

Враќањето на Челси во Лига Европа првпат од 2013 година помина според очекувањата, откако на тешкото гостување во Солун, голот на Вилијан на стартот на мечот беше доволен за победа од 1:0.

Тимот на Маурицио Сари истрча со силен состав на „Тумба“, и Вилијам уште во шестата минута доби фантастична топка од Рос Баркли за да обезбеди победа на „сините“.

Петкратните шампиони од Лига Европа/Купот на УЕФА, Севилја имаа импресивен старт на овогодишното натпреварување, откако со 5:1 го „здробија“ Стандард Лиеж благодарение на двата гола на Банега и двата на Бен Једер.

Лацио пак, потешко од очекувањата, стигна до 2:1 победа над Аполон од Кипар со головите на Алберто и Имобиле (вториот од пенал), додека во истата група Х, Ајнтрахт Франкфурт и покрај тоа што играше со 10 фудбалери во 89. минута со голот на Јовиќ стигна до 2:1 победа на гостувањето кај Марсеј.

Интересно беше и во Вилјареал, каде што тимот на Стивен Џерард, Ренџерс двапати се враќаше од гол негатива за 2:2 реми.

Динамо Загреб можеби пропушти идеална шанса да се натпреварува во Лигата на шампионите, но покажа дека ќе биде сериозен противник во Лигата на Европа, откако успеа со 4:1 да го „уништи“ турскиот Фенербахче, за кој нашиот Елиф Елмас беше стартер на „Максимир“.

Изет Хајровиќ постигна два гола, а Динамо со „атомски“ фудбал успеа да стигне до импресивна победа во групата Д, каде што се уште и Спартак Трнава и Андерлехт, промовирајќи се во прв фаворит за пласман понатаму.

Милан, на гостувањето во Луксембург не се прослави, откако дури во 59. минута, Гонзало Игуаин со многу среќа успеа да го совлада голманот на Дуделанж за 0:1 победа.

Во Разград пак, бугарскиот шампион Лудогорец имаше фантастично водство од 2:0 против Баер Леверкузен по првото полувреме, за на крајот да биде поразен со 2:3!

Арсенал, со Бернд Лено првпат на голот, немаше проблеми со украинската Ворксла, победувајќи со 4:2.