Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Покетино: Поради новиот стадион и Брегзитот не купивме никого

Време: 09:59

Датум: август 10, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Менаџерот на Тотенхем, Маурисио Покетино, вели дека е задоволен со тимот што го има, дека е презадоволен што Хари Кејн остана во клубот, а како главни причини што клубот не пазареше во преодниот рок ги наведе Брегзитот и изградбата на новиот стадион.

Тотенхем влезе во историјата на Премиер лигата, бидејќи не донесе ниту еден играч во преодниот рок, а во исто време ниту еден фудбалер не го напушти клубот.

„Имаме добар тим. Имаме добри играчи и во таква ситуација не е лесно да се донесе играш што би претставувал засилување. Покрај тоа не продадовме ниту еден играч. Кога имате 25 фудбалери тоа само ја отежнува работата. Играчите што ние ги сакаме се оние истите што ги сакаат и Реал Мадрид, Манчестер јунајтед или Манчестер сити, но од повеќе причини ние не можеме да ги донесеме. Кога веќе не можеш да донесеш ништо, најважное е да се погрижиш да го задржиш она што го имаш. Градиме нов стадион, наскоро ќе биде готов. Тоа е голема инвестиција, речиси една милијарда фунти. Тоа е вистината не верувајте во приказните дека чини 400 милиони фунти. А и ситуацијата со Брегзитот ги зголеми трошоците за 30 отсто. Тоа е вистинска драма и навистина ми е жал за англискиот народ“, рекол Покетино.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Просечниот Македонец на банките им должи 1.169 евра. Народната Банка анализира дека домаќинствата се потешко ги отплаќаат кредитите, но истовремено има благо намалување на бројот…

 • Oва е првиот смартфон со чипот Snapdragon 670

  Oва е првиот смартфон со чипот Snapdragon 670

  Моделот „R17“ на кинеската компанија „Oppo“ ќе биде првиот паметен телефон со процесорот „Qualcomm Snapdragon 670“ (шест „Kryo 360“ јадра, „Adreno 615“ графика и „Snapdragon…

 • НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  На 14 август 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани клучните показатели за домашната…

 • УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  За претпополнетата годишна даночна пријава апсолутно е ирелевантно да користиме податоци за висина на износ на трансакциска сметка, начин на користење, состојба на сметка и…

 • НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  Кризата во Турција поради падот на вредноста на турската лира не може никако да влијае на финансиската стабилност на Србија, рече денеска генералниот директор на…

 • Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Министерството за финансии на Руската Федерација предлага воведување еколошки данок со цел да се замени сегашниот надоместок за негативното влијание врз животната средина. Предложени се…

 • Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Детските игри, како криенка, плочка, граница, ластик, џамлии, сервис, беа главна забава за време на летниот распуст. Но, веќе со години не е така. Нивното…

 • Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на компанијата „Амазон“ изнесува 940 милијарди долари, а акциите на фирмата достигнаа нов максимум. Со ова „Епл“ набргу може да добие конкуренција затоа што…

 • Дневните весници во Германија губат читатели

  Дневните весници во Германија губат читатели

  Печатените дневни весници во Германија дневно ги читаат речиси 40 милиони луѓе, што е 1,3 милион помалку отколку во истиот период минатата година, соопштија од…

 • УЕФА Суперкупот заминува за Мадрид! Реал и Атлетико во пресметка за трофејот!

  УЕФА Суперкупот заминува за Мадрид! Реал и Атлетико во пресметка за трофејот!

  Денес епицентарот на фудбалските случувања е во естонскиот Талин. Во Супер купот ќе се сретнат мадридските ривали, европскиот првак Реал и освојувачот на Лига Европа,…