Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Сите резултати во првиот круг од Лигата 3 на Европа

Време: 09:05

Датум: август 10, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања.

Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин.

Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија.

Реваншите од дуелите се играат на 16 август.

Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа:

Уфа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1

Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2

Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1

Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4

РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1

Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0

Шериф Тираспол (Молдавија) – Валур (Исланд) 1: 0

Апоел Бер Шева (Израел) – АПОЕЛ Никозија (Кипар) 2: 2

Торпедо Кутаиси (Грузија) – Кукеси (Албанија) 5: 2

Мариупол (Украина) – Бордо (Франција) 1: 3

Динамо Минск (Белорусија) – Зенит Санкт Петербург (Русија) 4: 0

Штурм Грац (Австрија) – АЕК Ларнака (Кипар) 0: 2

Тренчин (Словачка) – Фееноорд (Холандија) 4:0

Аполо (Кипар) – Динамо Брест (Белорусија) 4:0

Сигма Оломоуц (Чешка) – Каират (Казахстан) 2:0

Јагелонија (Полска) – Гент (Белгија) 0: 1

ЦСКА Софија (Бугарија) – Копенхаген (Данска) 1: 2

Нордсјеланд (Данска) – Партизан (Србија) 1: 2

Олимпија (Словенија) – ХИЦ Хелсинки (Финска) 3:0

Генк (Белгија) – Лех Позњан (Полска) 2:0

Олимпијакос (Грција) – Луцерн (Швајцарија) 4:0

Истанбул Башакшекир (Турција) – Барнли (Англија) 0: 0

Бешикташ (Турција) – ЛАСК Линц (Австрија) 1:0

Витезе (Холандија) – Базел (Швајцарија) 0: 1

Зарја Луганск (Украина) – Спортинг Брага (Португалија) 1: 1

Корк Сити (Ирска) – Розенборг (Норвешка) 0: 2

Њу Сеинтс (Велс) – Мидтјланд (Данска) 0: 2

Хибернијан (Шкотска) – Молде (Норвешка) 0: 0

Хајдук Сплит (Хрватска) – ФКСБ (Романија) 0: 0

Спартак Суботица (Србија) – Брондби (Данска) 0: 2

Сарпсборг 08 (Норвешка) – Ријека (Хрватска) 1: 1

Глазгов Ренџерс (Шкотска) – Марибор (Словенија) 3: 1

Легија Варшава (Полска) – Дуделанж (Луксембург) 1: 2

Слован Братислава (Словачка) – Рапид Виена (Австрија) 2:1

Севиља (Шпанија) – Жалгирис (Литванија) 1:0.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Анализа: блокирани сметки – граѓаните се потешко ги враќаат кредитите

  Просечниот Македонец на банките им должи 1.169 евра. Народната Банка анализира дека домаќинствата се потешко ги отплаќаат кредитите, но истовремено има благо намалување на бројот…

 • Oва е првиот смартфон со чипот Snapdragon 670

  Oва е првиот смартфон со чипот Snapdragon 670

  Моделот „R17“ на кинеската компанија „Oppo“ ќе биде првиот паметен телефон со процесорот „Qualcomm Snapdragon 670“ (шест „Kryo 360“ јадра, „Adreno 615“ графика и „Snapdragon…

 • НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  НБРМ ја намали каматната стапка на благајничките записи за 0,25 процентни поени

  На 14 август 2018 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани клучните показатели за домашната…

 • УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на потрошувачка

  За претпополнетата годишна даночна пријава апсолутно е ирелевантно да користиме податоци за висина на износ на трансакциска сметка, начин на користење, состојба на сметка и…

 • НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

  Кризата во Турција поради падот на вредноста на турската лира не може никако да влијае на финансиската стабилност на Србија, рече денеска генералниот директор на…

 • Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Ни воздухот веќе не е бесплатен – Русите ги очекува плаќање еколошки данок

  Министерството за финансии на Руската Федерација предлага воведување еколошки данок со цел да се замени сегашниот надоместок за негативното влијание врз животната средина. Предложени се…

 • Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Заборавените детски игри ќе оживеат во паркот „Капиштец“

  Детските игри, како криенка, плочка, граница, ластик, џамлии, сервис, беа главна забава за време на летниот распуст. Но, веќе со години не е така. Нивното…

 • Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на компанијата „Амазон“ изнесува 940 милијарди долари, а акциите на фирмата достигнаа нов максимум. Со ова „Епл“ набргу може да добие конкуренција затоа што…

 • Дневните весници во Германија губат читатели

  Дневните весници во Германија губат читатели

  Печатените дневни весници во Германија дневно ги читаат речиси 40 милиони луѓе, што е 1,3 милион помалку отколку во истиот период минатата година, соопштија од…

 • УЕФА Суперкупот заминува за Мадрид! Реал и Атлетико во пресметка за трофејот!

  УЕФА Суперкупот заминува за Мадрид! Реал и Атлетико во пресметка за трофејот!

  Денес епицентарот на фудбалските случувања е во естонскиот Талин. Во Супер купот ќе се сретнат мадридските ривали, европскиот првак Реал и освојувачот на Лига Европа,…