Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Направете лековит сок кој го спречува развојот на тумори

Време: 13:21

Датум: август 8, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Овие листови имаат детоксикациско делување на црниот дроб и целото тело, а богати се и со низа други минерали кои позитивно делуваат на целиот организам, како и на спречувањето на развојот на тумори.

Оваа здрава намирница би требало максимално да ја искористите. Освен самиот плод, и листовите од морковите се исто така многу корисни. Тие се богат извор на витамини и минерали. Кога станува збор за лековитите својства, овие листови се дури полековити од самиот корен, односно морковот.

Листовите содржат повеќе витамин Ц од коренот и повеќе витамин К отколку било кој друг зеленчук. Имаат детоксикациско делување на црниот дроб и целото тело, а богати се и со низа други минерали кои позитивно делуваат на целиот метаболизам, како и на спречувањето на развојот на тумори. Имаат антисептичко делување и ефикасни се против лошиот здив, воспалението на непцата и при забоболка.

Листовите од моркови можете да ги користите и во салати и омлети. Чајот од листови од моркови е одличен за чистење на организмот. Со оглед на лековитото делување, листовите од моркови се користат и во сокови. Младите листови одлично одат и покрај јаболка и останато овошје.

Состојките кои ви се потребни за сокот за детоксикација: Неколку млади стебленца листови од моркови, 2 парчиња овошје (јаболко, крушка), 2 чаши вода

Сите состојки помешајте ги во блендер и испијте го свежо направениот сок.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Од белиот леб полоши се овие 5 јагленихидрати

  Од белиот леб полоши се овие 5 јагленихидрати

  Одлучивте од исхраната да го исфрлите белиот леб, но сигурни ли сте дека со тоа целосно ќе го лишите вашиот организам од сите јаглехидрати на…

 • Внимателно со грејпфрутот доколку пиете лекови!

  Внимателно со грејпфрутот доколку пиете лекови!

  Без оглед колку благотворни дејства има грејпфрутот, со него треба да бидете многу внимателни доколку пиете лекови, бидејќи оваа комбинација може да предизвика несакани реакции.…

 • Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Габичките на стапалата можат да бидат вистинска непријатност и колку и да се борите со нив постои можност тие пак да се вратат. Пробајте со…

 • Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

  Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

  Понекогаш најпростите намирници, кои секој ги има во кујната, можат да направат чудо за вашето здравје. Познатата изрека „чаша млеко и во кревет“ не е воопшто…

 • Едноставен рецепт против затнат нос и грло

  Едноставен рецепт против затнат нос и грло

  Солената вода одамна се користи како природно средство против некои непријатни појави, како што е воспалението на грлото, при кое таа ги одржува дишните патишта влажни.…

 • Доколку често консумирате овошје треба да ги знаете овие 4 нешта

  Доколку често консумирате овошје треба да ги знаете овие 4 нешта

  Овошјето во последно време неправедно започна да го бие лош глас, и тоа поради фруктозата. Поединци веруваат дека фруктозата од овошјето предизвикува зголемено ниво на…

 • Мултивитамински напиток врз база на куркума

  Мултивитамински напиток врз база на куркума

  Овој напиток е вистинска ризница на лековити состојки, а многу едноставно се подготвува… Состојки: – 1 лажица куркума во прав – 5 см корен од…

 • Билна мешавина која ќе ви помогне при проблеми со цисти

  Билна мешавина која ќе ви помогне при проблеми со цисти

  Цистите се патолошки промени со кои се борат дури 80 проценти од жените. Погледнете го овој лековит рецепт за чај од природата кој ќе ви…

 • Овие намирници го скротуваат апетитот!

  Овие намирници го скротуваат апетитот!

  Најголем дел од производите за слабеење (таблети, сирупи) имаат за цел да го намалат апетитот. Но, најдобро е на природен начин да го контролирате својот…

 • Природни лекови со кои ќе ја победите анемијата

  Природни лекови со кои ќе ја победите анемијата

  Доколку страдате од недостаток на железо во крвта, обидете се да се излекувате со неколку природни состојки кои ги наоѓаме во секојдневните намирници. Вашата крвна слика веднаш…