Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.35 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

Кога сте настинати не ги правете овие работи!

Време: 10:31

Датум: јули 10, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Тешко дишете, кивате, кашлате, се ви се собрало, очајни сте и посакувате да оздравите. Мислите дека со земањето на повеќе лекови побрзо ќе ја победите настинката, а всушност нашето тело е подготвено на свој начин да се одбрани од инфекцијата. Прочитајте ги петте грешки кои сигурно ги правите во обид што побрзо да ја „избркате“ настинката.

1. Претерувате со лекови

Само што го испивте лекот кој ја ублажува болката во грлото, поминале 15 минути и ништо не се случува. Сакате да земете уште еден? Ова е потполно погрешно. Треба да знаете дека повеќето лекови започнуваат да делуваат по половина час од земањето. Проблемот е во тоа што кога сте настинати, нетрпеливоста преовладува бидејќи сакате настинката и болките што побрзо да поминат. Мора да научите да се воздржите и да бидете трпеливи. Со внесување на лекови во поголема доза од потребната нема да направите ништо посебно, освен што може да предизвикате некои лоши симптоми.

2. Го дувате носот премногу силно

Нормално е ова да го правите кога имате кивавица, но тоа не треба да биде пречесто. Со постојаното силно дување на носот, течноста од носот можете да ја однесете кон синусните шуплини. Во носната течност се наоѓаат различни бактерии и вируси, а кога ќе завршат во синусните шуплини, може да предизвикаат инфекција.

3. На работа се налевате со кафе

Мислите дека кафето ќе ви обезбеди голема количина на енергија и ќе ви помогне да го „протуркате“ целиот ден. На вашето изморено тело му е потребен одмор и хидратација со цел да закрепне. Кафето нема да ви помогне, тоа ќе ви го исуши телото и организмот.

4. Се лекувате самостојно

Секој од нас има мала аптека и кога ќе настине, одењето на лекар е последното нешто што ќе го направи. Не се потпирајте на вашето „знаење“ за настинките и лековите, туку посетете го докторот. Никогаш не можете да бидете сигурни дали е настинка, бактериска инфекција или нешто поопасно.

5. Користите капки за нос подолго од препорачаното

Кога носот е затнат, постојано посегаме по капките за нос. Дејството на капките е многу кратко па така никако не можеме целосно слободно да дишеме. Ако користите капки за нос подолго од три дена, ризикувате да добиете запаление на слузницата во носот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Кога сте настинати не ги правете овие работи!

 1. Пингбек: Кога сте настинати не ги правете овие работи! - ИнфоТека

 • Заменете го утринското кафе со вода со лимон

  Заменете го утринското кафе со вода со лимон

  Среќните луѓе кои живеат некаде во провинциските градови од Северна Италија, наутро се будат под зраците на ласкавото сонце и песната на птиците. За урбаните…

 • Веднаш ќе го фрлите сунѓерот за капење откако ќе го прочитате ова!

  Веднаш ќе го фрлите сунѓерот за капење откако ќе го прочитате ова!

  Повеќето дерматолози се едногласни дека ваквиот сунѓер за капење никако не треба да го користите! Мрежестиот сунѓер во облик на роза е вистинско гнездо на…

 • Спротивставете му се на стресот со овие намирници

  Спротивставете му се на стресот со овие намирници

  При рака секогаш треба да имате суво овошје, особено кога е ладно времето, бидејќи ги содржи сите важни материи за организмот, препорачува познатиот виенски експерт,…

 • Намирници кои треба да ги јадете кога имате ослабен имунитет

  Намирници кои треба да ги јадете кога имате ослабен имунитет

  Имунитетот е предуслов за добро здравје, а ако сакате да го одржите силен, внесете промени во вашата исхрана… Загадениот воздух, нездравата храна и големиот стрес…

 • Непроценлив лек од природата – Козјо млеко

  Непроценлив лек од природата – Козјо млеко

  Козјото млеко поради бројните лековити својства се класифицира во најздравите намирници на светот. Со години, освен во исхраната, се користи и како лек за болестите…

 • Проблемот со ладните раце и стапала е можеби полош, отколку што мислите

  Проблемот со ладните раце и стапала е можеби полош, отколку што мислите

  Ладните прсти на рацете и нозете се почеста појава кај жените отколку кај мажите. Тоа го предизвикува процесот со кој организмот ја одржува температурата на…

 • Како несвесно ја намалувате плодноста

  Како несвесно ја намалувате плодноста

  Истражувачите пронајдоа негативна врска меѓу вештачките засладувачи и слабата плодност кај жените… Сите знаеме колку шеќерите се лоши за нашето здравје, но според новата студија…

 • Најдобро ќе ја запрете гладта со овие 15 намирници

  Најдобро ќе ја запрете гладта со овие 15 намирници

  Кога ќе ве фати глад или едноставно немате доволно време за нормален оброк, а сепак внимавате на својата линија, во вашата торба би требало да…

 • Неколку причини поради кои често треба да конзумирате киноа

  Неколку причини поради кои често треба да конзумирате киноа

  Една од ретките растителни намирници која ги содржи сите девет есенцијални аминокиселини. Киноата е една од најпопуларните здрави намирници во светот. Вкусна е, секој може…

 • Лекувајте ја главоболката со банана и камилица

  Лекувајте ја главоболката со банана и камилица

  Исечете банана на тенки парчиња, ставете ја на парче интегрален леб и полека изедете ја, пиејќи филџан чај од камилица. Ве боли главата, уморни сте,…