Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,298.51 0.02%    FERS 74,000.00 1.36%    GRNT 1,034.77 0.65%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,279.63 -0.19%    MKSD 193.00 0.52%    MPT 76,500.00 0.08%    OKTA 4,700.00 2.17%    RZUS 75.00 -9.64%    SBT 2,590.73 3.49%    STB 1,180.00 0.09%    STIL 92.00 0.19%    TEL 310.00 0%    TNB 16,550.00 -0.18%    TTK 1,530.62 0.7%    UNI 2,390.00 1.27%    ZILU 150.00 8.7%    ZPKO 1,470.00 0%    

Младите бегаат од занаетите, а рачната работа нуди добра заработка

Време: 09:38

Датум: мај 22, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Со рачна изработка може да се има и добра заработка, но треба да се одбере профитабилна професија… Сепак, младите во Македонија во најголем дел го избегнуваат занаетчиството и се водат од девизата „барам работа за да не ја најдам“. Новата стратегија за образование предвидува реформи и во средните стручни училишта.

„Барам работа за да не ја најдам“

Монтажер на клима уреди и соларни панели е релативно ново занимање за кое има голема побарувачка на пазарот на труд. И постарите професии како автомеханичарите, сервисерите на бела техника, фризерите се добро платени.

Оние кои се одлучиле за некој од овие бизниси велат дека се задоволни од постигнатото – има доволно работа, па дури има и проблем да се најдат добри и вредни работници.

„Јас веќе неколку месеци барам помошник – фризер, но не можам да најдам. Оние кои доаѓаат се или мрзеливи или едноставно немаат фат за оваа работа“, вели Александар Пацков, сопственик на фризерски салон во Скопје.

На слични маки е и Марија Петровска која има козметички салон. Таа вели дека има две помошнички, но дека била вистинска голгота дури ги најде.

„Повеќето млади како да се водат од девизата ‘барам работа за да не ја најдам’. На интервју сите велат дека се подготвени, дека се обучени, а во пракса се покажува дека или не знаат или не сакаат да го прават она за што треба да ги платам“, објаснува Марија.

Образовниот систем неприлагоден на пазарот на труд

Токму ова е најголемиот проблем – образовниот систем не е прилагоден на потребите на пазарот на труд. Најголем дел од младите не ни сакаат да се запишат во средните стручни училишта, а оние кои ќе се одлучат на тоа, тоа го прават зашто немаат друг избор.

„Да се воведе подолготрајна практична настава, два дена на праска на пример три во школо и обратно, но немаме позитивно мислење од школите“, вели козметичарката Марија Петровска.

Владата веќе работи на Сеопфатната стратегија за образованието 2018 – 2025 која има посебен дел посветен токму на средното стручно образование.

„Се забележува несовпаѓање меѓу понудата на кадри од системот за стручно образование и обука и побарувачката на пазарот на работна сила, системот за воведување нови квалификации во стручното образование и обука е нефлексибилен и неделотворен, а соработката со бизнис – секторот за конкретна практична обука на учениците и учење во работна средина е неефикасна“, се наведува во документот.

Стратегијата има четири приоритети за стручните училишта: усогласување на стручното образование и обука со потребите на пазарот на трудот, подобрување на средината за учење и квалитетот на стручното образование и обука, зголемување на опфатот во стручното образование и обука, подобрување на капацитетите на човечките ресурси.

Во моментов средните училишта ги нудат следниве струки: автотехничка, економска, електротехничка, геолошко – рударска, градежно – геодетска, графичка, хемиско – технолошка, лични услуги, машинска, сообраќајна, шумарско – дрвопреработувачка, техничар за дизајн, текстилно – кожарска, угостителско – туристичка, здравствена, земјоделско – ветеринарна.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Двете светски сили постигнаа трговски договор

  Двете светски сили постигнаа трговски договор

  Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот објави дека САД ја постигнале таканаречената прва фаза од трговскиот договор со Кина. Според неа, Вашингтон ќе се откаже…

 • Со мали чекори кон крајот на војната: САД ги укинаа санкциите кон три руски компании

  Со мали чекори кон крајот на војната: САД ги укинаа санкциите кон три руски компании

  Министерството за финансии на САД ги укина санкциите кон три руски компании, се вели во документот објавен на веб страницата на Министерството. Од американскиот список…

 • Најмногу струја во Европа извезува Франција, а увезува Италија

  Најмногу струја во Европа извезува Франција, а увезува Италија

  Франција е најголем извозник на електрична енергија во Европа за 11 месеци оваа година, а Италија најголем увозник, покажа студијата за европски интерконекторски пазар. Студијата на…

 • „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

  „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

  Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ со стабилен изглед. Како што наведуваат од агенцијата, ова се должи на низата кохерентни…

 • Во Македонија месечно се градат станови колку во половина Европа годишно

  Во Македонија месечно се градат станови колку во половина Европа годишно

  Во Македонија бројот на изградени станови месечно е колку во поголем број од европските земји за 12 месеци односно за цела година. Податоците од Меѓународниот…

 • Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

  Вработените во јавниот сектор ќе чистат на 20 локации во Скопје

  Акција за чистење на 20 скопски локации во која ќе се вклучат вработените од јавниот сектор ќе се одржи денеска и на тој начин ќе…

 • Облачно со дожд, а на планините снег

  Облачно со дожд, а на планините снег

  Времето во Република Северна Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во западните и јужните делови,…

 • Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

  Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

  Во свечена атмосфера, во присуство на бројни гости, министри, претставници на институции и на дипломатскиот кор, соработници, традиционално и годинава беа доделени десетте признанија за…

 • До една милијарда евра годишно може да се слеат во земјава од ЕУ како поддршка за бизнисот

  До една милијарда евра годишно може да се слеат во земјава од ЕУ како поддршка за бизнисот

  Компаниите од Македонија малку ги искористуваат средствата што им се нудат од европските фондови, но доколку бидат поактивни и поинформирани, во земјава може да влегуваат…

 • Европските берзи силно пораснаа на крајот на неделава

  Европските берзи силно пораснаа на крајот на неделава

  На европските берзи утрово цените нагло се зголемија, по вестите за трговскиот договор меѓу САД и Кина и убедливата победа на Конзервативната партија на парламентарните…