Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Чувствувате неподнослив замор кој ви го уништува денот?! Погледнете за што се работи!

Време: 13:54

Датум: мај 14, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Овој витамин служи за создавање на црвени крвни клетки, а игра многу важна улога и при развојот на нервниот систем, но исто така има влијание на нашата ДНК.

Како што стареете, вашето тело се потешко апсорбира витамин Б12 од храната која ја внесуваме секојдневно, а најзасегнати се вегетаријанците и веганите.

Вашиот метаболизам не може нормално да функционира без него.

Oва се симптомите кои не смеете да ги занемарите:

1. Тешко ви е да останете будни

„Екстремниот замор е еден од првите симптоми кој покажува недостаток на витамин Б12“, тврди доктор Лиза Симперман, која е портпарол на Академијата за исхрана и дијадетика. Тоа е така бидејќи вашето тело се поткрепува на витамините со чија помош работат црвените клетки кои имаат функција да разнесуваат киселнини во вашите органи додава доктор Симперман. Доколку сте спиеле осум саати во текот на ноќта и сеуште имате проблем да останете будни во текот на денот, побарајте совет од доктор.

2. Чувствувате неподнослив замор

Ако сте постојано уморни, постојат големи шанси дека ви недостасува овој витамин. Проблемот е што овој симптом може да е предизвикан и од други причини, како што е стресот и недостаток на сон.

3. Заборавате многу важни работи

Ова не се однесува на ситници како што е е губење на клуч, но доколку заборавите како ви се вика роднината и ви е потребно време за да се сетите тогаш станува збор за недостаток на Б12.

4. Вашето тело ви трне

Се почестите трнења во рацете и нозете е уште еден знак дека треба да посетите доктор.

5. Бледи сте и имате вртоглавици

А, секојдневните вртоглавици оставаат простор за загриженост, во овој случај не се двоумете може станува збор за нешто повеќе, од само недостаток на овој витамин.

6. Јазикот ви е светло црвен

„Речиси половина од луѓето кај кои е дијагностиран недостаток на витамин Б12 ги губат папилите тоа се мали бели испакнатини на јазикот кои се одговорни за вкус. За луѓето со недостаток на витамин Б12 и омиленате храна им нема вкус“, вели Симперман.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Неколку причини да му кажете „ДА“ на медот!

  Неколку причини да му кажете „ДА“ на медот!

  Веројатно и самите сте свесни дека медот е одличен прехрамбен продукт но не е на одмет да се потсетиме како оваа слатка храна влијае позитивно…

 • Депресија, подмолна болест за која многу луѓе не знаат дека ја имаат! (фото+видео)

  Депресија, подмолна болест за која многу луѓе не знаат дека ја имаат! (фото+видео)

  Сеуште не се познати сите симптоми на депресијата, моменталните истражувањата кои се во се поголем број истакнуваат генетски, биохемиски, психолошки и социјални симптоми. Најчести се…

 • Неколку совети за ефикасно чистење на Вашиот дом

  Неколку совети за ефикасно чистење на Вашиот дом

  Повеќето луѓе веруваат дека домашната организација и чистење се меѓу првите пет причини за создавање на дополнителен стрес во секојдневието. А токму овој период од…

 • Овој зеленчук НЕ го гответе!

  Овој зеленчук НЕ го гответе!

  Сите знаеме дека зеленчукот е здрав, но колку здравите состојки остануваат во него зависи и од тоа на кој начин се подоготвува. Лошо е да го…

 • Видот може да ви испрати „порака“ дека постои ризик од инфаркт

  Видот може да ви испрати „порака“ дека постои ризик од инфаркт

  Симптоми кои укажуваат на инфаркт во главно се болка во градите, слабост, умор, отежнато вршење на физички активности, мачнина и висок притисок. Меѓутоа, малку знаат…

 • Направете природно масло кое ќе ве заштити од сонцето, а и ќе ја освежи вашата кожа со бронзена боја

  Направете природно масло кое ќе ве заштити од сонцето, а и ќе ја освежи вашата кожа со бронзена боја

  Рецептот настанал во период кога не постоеле денешните препарати, а на луѓето им била неопходна заштита од сонце. Во некоја помала тегла ставете неколку изрендани…

 • 7-те рани симптоми на ракот кои повеќето ги игнорираат!

  7-те рани симптоми на ракот кои повеќето ги игнорираат!

  Порталот „Bright Side“ ја истакна официјалната листа со неколку симптоми кои укажуваат на рак, со препорака дека треба да се сватат сериозно, но да не…

 • Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ако во текот на празниците го прекршивте ветувањето дека нема да претерувате со храната, имаме добра вест за вас. Едноставен напиток кој можете да го…

 • Често практикувани навики поради кои потешко забременувате

  Често практикувани навики поради кои потешко забременувате

  Експертите од американската клиника „Mayo“ истражуваа кои проблеми потенцијално можат да предизвикаат неплодност. Веднаш дошле до првиот заклучок – оние жени кои работат физички тешки…

 • Како за 5 минути да направите здрав појадок? (видео)

  Како за 5 минути да направите здрав појадок? (видео)

  Од само пет состојки можете да направите дури три здрави појадоци и тоа за само пет минути… Путер од кикирики, банана, јаворов сируп, јогурт и…