Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Што можат претприемачите да научат од Вуди Ален?

Време: 14:27

Датум: јануари 16, 2013

Категорија: КАРИЕРА

vudi1

Многу претприемачи имаат можност да прочитаат за она што го прави успешен бизнисменот и најдобриот начин како да се стане успешен бизнисмен. Советниците се луѓе од таа област, но понекогаш може да се научи нешто и од луѓе кои не се во истата работа, но се многу успешни во нивната. Инвеститорот и бизнисмен Џејмс Алтучер во колумна за весник наведе неколку работи кои еден претприемач би можел да ги научи од легендарниот актер и режисер Вуди Ален.

Пропуштање
Алтучер изјави дека некои од филмовите на Ален се ужасни. Но режисерот тоа го признава. Во неговото интервју за Ролинг Стоун во 1976 година, рече: “Би сакал малку да ја изневерам публиката … Сакам да истражувам некои области каде што сум несигурен и не толку добар.” Претприемачи, Вуди Ален всушност вели дека не се плаши од ризик и неуспех.

Јасновидост
Вуди Ален во интервју за Вашингтон Пост во 1977 година покажа како е добар пророкот кој вели: “.. Ние живееме на крајот на една ера. Мислам дека е само прашање на време кога гледањето на филмови дома ќе биде лесно и ефтино”. Со неговата “видовитост”, познатиот режисер докажа дека не бил роб на еден стил, форма и начин на размислување.

Флексибилност
Во претприемачкиот свет ценети се оние кои брзо препознаваат грешка и брзо се прилагодува на бизнисот во движење. Вуди Ален дури почна и да работи на филмско сценарио кое често се менува за време на снимањето. Значи, претприемачи, бидете прилагодливи и флексибилни.

Продуктивност
Вуди Ален е високо продуктивен и издава по еден филм секоја година. Исто така пишува драми, книги, раскази … Во едно интервју тој го откри својот рецепт: работете секој ден, три до пет часови и будете се малку порано.

Избегнувајте надворешно влијание
Дали некогаш сте се запрашале колку внимание во текот на денот ви одземаат некои работи кои не ви се воопшто битни?  На Вуди Ален не може да му го одземе вниманието ниту доделувањето на Оскари. Кога ја доби статуа на Ени Хол, Ален дури и не присуствуваше на церемонијата на доделувањето. Таа ноќ ја поминал свирејќи кларинет во клубот Њујорк и потоа заминал да спие, за да прочита наутро во весниците дека тој добил Оскар. И да, вечерта му бил исклучен телефонот.

Несовршенство
Вуди Ален во неколку наврати изјави дека ниту еден од неговите филмови не е навистина испаднат како што сака, и тоа дека постојано му се “несовршени.” Од таму произлегува дека тој се обидува да постигне најдобар резултат, иако знаеше дека тоа никогаш нема да се случи. Со други зборови, тој не се откажува. Значи, никогаш ништо не излегува како што сакаме, но треба да научиме како да се справиме со тоа и да продолжиме понатаму.

Доверба
Вуди Ален не се двоуми да експериментира во своите филмови, што сведочи за филмот “Мажи и жени”, кој бил снимен “камера во рацете” и полн е со брзи кадри. “Довербата која доаѓа со искуството ви овозможува да направите многу нешта кои инаку не би ги направиле во претходните филмови. Обидете се да бидете храбри и да им овозможите на вашите инстинкти да бидат слободни …”, изјави Ален во едно интервју. Значи извежбајте форма со која работите, стекнете искуство, дозволете си себеси да бидете несовршени, а потоа развивајте самодоверба и поиграјте си со формата.

Покажување
80 отсто од успехот е “покажувањето”, изјави Вуди Ален. Што треба да направите за да се покажете? Треба да најдете инвеститори, да управувате со развојот и да ги најдете првите клиенти. Морате да најдете купувачи! Тие не се појавуваат на вашата врата, туку вие мора да се појавите на нивната врата.

На кратко, од Вуди Ален може да се научи ова:
1. Станувајте рано
2. Избегнувајте да ви го одвлекуваат вниманието
3. Работете три до пет часа на ден и потоа уживајте во остатокот од денот
4. Биде перфекционист што можете повеќе, но запамтете дека несовршенство всушност доминира
5. Имајте доверба дека можете да направите нешто магично и да ги проширите границите на својот медиум
6. Напредувајте и експериментирајте

 

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…