Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Трансферот на Реина ќе го избрка Донарума од Милан

Време: 16:33

Датум: март 13, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Талентираниот голман на Милан, Џанлуиџи Донарума, сериозно ги разгледувал опциите да го напушти клубот по завршувањето на сезоната. Причина за ваквото размислување на младиот голман е трансферот на искусниот шпански голман Пепе Реина.

Милан го договорил Шпанецот кој на „Сан Сиро“ по завршувањето на сезоната ќе пристигне како слободен играч, меѓутоа неговиот трансфер многу го налутило семејството на Донарума.

Како што пишува „Кориере дело спорт“, трансферот на Реина ја загрозува позицијата што во моментот во клубот ја има братот на Џанлуиџи, Антонио.

Спорстикот директор Масимо Мирабели решил да го донесе Реина иако во договорот на Џанлуиџи и Милан стои дека брат му Антонио ќе биде резервната опција на голманската позиција.

На трансфер на младиот голман инсистира и неговиот менаџер Мино Рајола. Контроверзниот менаџер ќе се обиде да го продаде Џанлуиџи во ПСЖ за сума од 60 милиони евра.

Во случај да замине Донарума, тогаш Реина би бил прв голман, а резервен голман би бил младиот Алесандро Плицари, кој е позајмен во Тернана.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со гасификацијата на Прилеп трошоците за загревање на јавните институции ќе се намалат 50 отсто

  Со гасификацијата на Прилеп трошоците за загревање на јавните институции ќе се намалат 50 отсто

  Општина Прилеп денеска организира средба со претставници на јавните институции од градот, а целта на средбата, како што информираат од Општината, е поуспешно извршување на…

 • Турската лира се стабилизира трет ден по ред

  Турската лира се стабилизира трет ден по ред

  Знаци на закрепнување се појавија на пазарите по стабилизирањето на турската лира трет ден по ред приближувајќи се на долгорочното ниво. Турскиот министер за финансии,…

 • Новиот сопственик на „Горење” ги повлекува акциите од берзата

  Новиот сопственик на „Горење” ги повлекува акциите од берзата

  Новиот сопственик на „Горење“, кинеската корпорација „Хајсенсе“, одлучи да ги повлече акциите на „Горење“ од берзата, а одлуката за тоа ја најави за состанокот на…

 • Светскиот шампион е број 1 на ФИФА листата, Македонија на 70-то место

  Светскиот шампион е број 1 на ФИФА листата, Македонија на 70-то место

  Франција, конечно, по освојувањето на светската титула запоседна на првото метсо на ФИФА листата, првпат во воведувањето на новата формула. „Триколорите“ од шестото место скокнуваат…

 • Шилегов: Средните училишта добиваат енергетско-ефикасни фасади

  Шилегов: Средните училишта добиваат енергетско-ефикасни фасади

  Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, денеска го посети СУГС „Јосип Броз Тито“, каде што е во тек реконструкцијата на фасадата и на надворешната столарија…

 • Beyond – Луксузна и префинета вила (фото)

  Beyond – Луксузна и префинета вила (фото)

  Вилата „Beyond“ е уште една куќа од соништата на локацијата од соништата – Пукет, Тајланд. Луксузот и префинетоста се главните карактеристики на овој дом, доколку…

 • UBS ја зголеми годишната прогноза на Boeing

  UBS ја зголеми годишната прогноза на Boeing

  Аналитичарите од швајцарската банка „UBS“ ја зголемија својата 12-месечна прогноза за акциите на американската авионска компанија „Boeing“ до 515 долари, што е за над 50%…

 • Што ве спречува да успеете?

  Што ве спречува да успеете?

  Иако многу се трудите и вложувате максимални напори за се да успеете, нешто сепак ве кочи. Проверете дали овие работи владеат со вас. Доколку е…

 • 21 милијарди eвра се инвестициите во хотели во Европа во вториот квартал

  21 милијарди eвра се инвестициите во хотели во Европа во вториот квартал

  Инвестициите во хотели во Европа достигна 21 милијарди евра во вториот квартал од 2018-та година, што претставува раст од 5,8% во обемот од трансакции на…

 • НБРМ: Не се очекуваат директни негативни ефекти врз економијата од случувањата во Турција

  НБРМ: Не се очекуваат директни негативни ефекти врз економијата од случувањата во Турција

  Од случувањата во Турција не се очекуваат директни негативни ефекти врз македонската економија, но е мала можноста и за евентуални позначајни негативни преносни ефекти, оценува…