Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Нејмар ќе се пресели во Реал со помош на „Најки“

Време: 14:37

Датум: март 13, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Нејмар на почетокот на месецот ја скрши метатарзалната коска во стапалото. Тој нема да игра до крајот на сезоната. Замина на операција во Бразил, а наводно на пријателите им порачал дека нема намера да се враќа во Париз.

Трансферот во ПСЖ не ги исполнил неговите очекувањата. Се надевал дека ќе биде обожуван од навивачите, дека лигата ќе биде поконкурентна и дека ќе се бори за титулата во Лигата на шампионите. Кога не се случи ништо од ова, тој наводоно порачал дека нема намера да игра за клубот што во август издвои 222 милиона евра за неговиот трансфер.

Свесни се и во ПСЖ дека не можат да го задржат Нејмар доколку тој сака да го напушти клубот, дури и да му ја зголемат платата на 30 милиони евра годишно. Она што им е јасно на сите во Париз е дека нема многу клубови што се пдоготвени да платат 400 милиони евра за Нејмар.

Бразилецот се поврзува со мадридски Реал, но сумата што ја бара ПСЖ е преголема, дури и за „кралскиот клуб“. Во приказната за трансферот во Мадрид би се вклучила компанијата „Најки“, пишува мадридскиот весник „Ас“.

„Најки“ и „Адидас“ со години водат жестотки битки на спортскиот пазар, Барселона и Манчестер Сити ги облекува „Најки“, а Манчестер Јунајтед и Реал ривалската компанија „Адидас“.

Весникот пишува дека „Најки“ му понудил на Реал да плати дел од трансферот на Нејмар, но само доколку актуелниот европски првак го раскине договорот со „Адидас“.

Германската компанија уште минатата година подготвила нов договор за продолжување на соработката со Реал, кој Флорентино Перез го одбил наводно поради понудата од „Најки“ и можноста Нејмар да се пресели во Мадрид.

Реал има договор со „Адидас“ до 2019 година, според кој од сезона заработува 40 милиони евра. За споредба, истата комапнија на Манчестер Јунајтед му плаќа 90 милиони евра, а Барселона од „Најки“ добива 105 милиони евра.

Нејмар има долгогодишен договор со „Најки“ и доколку тој се пресели во Мадрид, а Реал раскине со „Адидас“, тогаш на компанијата ќе ѝ привлече повеќе од 200 милиони Бразилци кај кои Нејмар има статус на божество.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со гасификацијата на Прилеп трошоците за загревање на јавните институции ќе се намалат 50 отсто

  Со гасификацијата на Прилеп трошоците за загревање на јавните институции ќе се намалат 50 отсто

  Општина Прилеп денеска организира средба со претставници на јавните институции од градот, а целта на средбата, како што информираат од Општината, е поуспешно извршување на…

 • Турската лира се стабилизира трет ден по ред

  Турската лира се стабилизира трет ден по ред

  Знаци на закрепнување се појавија на пазарите по стабилизирањето на турската лира трет ден по ред приближувајќи се на долгорочното ниво. Турскиот министер за финансии,…

 • Новиот сопственик на „Горење” ги повлекува акциите од берзата

  Новиот сопственик на „Горење” ги повлекува акциите од берзата

  Новиот сопственик на „Горење“, кинеската корпорација „Хајсенсе“, одлучи да ги повлече акциите на „Горење“ од берзата, а одлуката за тоа ја најави за состанокот на…

 • Светскиот шампион е број 1 на ФИФА листата, Македонија на 70-то место

  Светскиот шампион е број 1 на ФИФА листата, Македонија на 70-то место

  Франција, конечно, по освојувањето на светската титула запоседна на првото метсо на ФИФА листата, првпат во воведувањето на новата формула. „Триколорите“ од шестото место скокнуваат…

 • Шилегов: Средните училишта добиваат енергетско-ефикасни фасади

  Шилегов: Средните училишта добиваат енергетско-ефикасни фасади

  Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, денеска го посети СУГС „Јосип Броз Тито“, каде што е во тек реконструкцијата на фасадата и на надворешната столарија…

 • Beyond – Луксузна и префинета вила (фото)

  Beyond – Луксузна и префинета вила (фото)

  Вилата „Beyond“ е уште една куќа од соништата на локацијата од соништата – Пукет, Тајланд. Луксузот и префинетоста се главните карактеристики на овој дом, доколку…

 • UBS ја зголеми годишната прогноза на Boeing

  UBS ја зголеми годишната прогноза на Boeing

  Аналитичарите од швајцарската банка „UBS“ ја зголемија својата 12-месечна прогноза за акциите на американската авионска компанија „Boeing“ до 515 долари, што е за над 50%…

 • Што ве спречува да успеете?

  Што ве спречува да успеете?

  Иако многу се трудите и вложувате максимални напори за се да успеете, нешто сепак ве кочи. Проверете дали овие работи владеат со вас. Доколку е…

 • 21 милијарди eвра се инвестициите во хотели во Европа во вториот квартал

  21 милијарди eвра се инвестициите во хотели во Европа во вториот квартал

  Инвестициите во хотели во Европа достигна 21 милијарди евра во вториот квартал од 2018-та година, што претставува раст од 5,8% во обемот од трансакции на…

 • НБРМ: Не се очекуваат директни негативни ефекти врз економијата од случувањата во Турција

  НБРМ: Не се очекуваат директни негативни ефекти врз економијата од случувањата во Турција

  Од случувањата во Турција не се очекуваат директни негативни ефекти врз македонската економија, но е мала можноста и за евентуални позначајни негативни преносни ефекти, оценува…