Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Природен еликсир: Витаминска бомба која лекува анeмија и ја поправа крвната слика

Време: 12:50

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Направете го веднаш, освен што е здрав, многу е и вкусен…

Намалувањето на хемоглобинот во крвта, независно од бројот на црвени крвни зрнца, го намалува капацитетот на крвта да пренесува кислород.

Тоа може да доведе до анемија. Во народната медицина постојат повеќе рецепти за зголемување на хемоглобинот во крвта. Оваа витаминска бомба и лековит еликсир е исклучително добар и проверен лек за зголемувањето на хемоглобинот, зголемување на нивото на крвни зрнца и подобрување на општата крвна слика.

Направете го веднаш, освен што е супер здрав, тој е и вкусен. За подготовка на овој напиток ви е потребно:

– 200 мл мед

– 200 гр ореви

– 200 гр суво грозје

– 200 мл сок од моркови

– 200 мл сок од цвекло

– 2 лимони

Подготовка: Измијте ги лимоните, исечете ги на половина и извадете ги семките. Сомелете ги заедно со кората (ако се прскани отстранете ја кората) и ставете ги во поголема стаклена тегла. Во смесата со мелен лимон додадете го медот и цедените сокови од морков и цвекло.

Промешајте. Потоа во оваа смеса додадете ги и ситно исецканите или мелени ореви и сувото грозје. И повторно се промешајте. Ќе добиете околу 1 килограм вкусна и многу лековита смеса. Чувајте ја во стаклена тегла во фрижидер.

Начин на употреба:

Земајте од сесата по три пати на ден по 1 супена лажица пред секој оброк. Нема несакани дејства, освен зголемување на енергијата. По една или две недели консумација проверете ја крвната слика и пријатно ќе се изненадите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ако во текот на празниците го прекршивте ветувањето дека нема да претерувате со храната, имаме добра вест за вас. Едноставен напиток кој можете да го…

 • Често практикувани навики поради кои потешко забременувате

  Често практикувани навики поради кои потешко забременувате

  Експертите од американската клиника „Mayo“ истражуваа кои проблеми потенцијално можат да предизвикаат неплодност. Веднаш дошле до првиот заклучок – оние жени кои работат физички тешки…

 • Како за 5 минути да направите здрав појадок? (видео)

  Како за 5 минути да направите здрав појадок? (видео)

  Од само пет состојки можете да направите дури три здрави појадоци и тоа за само пет минути… Путер од кикирики, банана, јаворов сируп, јогурт и…

 • Напиток кој ја враќа свежината и енергијата на организмот

  Напиток кој ја враќа свежината и енергијата на организмот

  До сега би требало сите јасно да знаат дека – се што јадеме и пиеме, се одразува на нашиот изглед. Поради тоа и решението за…

 • Возењето велосипед има свои бенифити

  Возењето велосипед има свои бенифити

  Возење велосипед го зголемува животниот век. Знаете ли дека на светот постојат повеќе од милијарда велосипеди? Покрај тоа што возењето велосипед е здраво, тоа е…

 • Верувале или не, овој вирус кружи низ Европа уште од каменото време (фото+видео)

  Верувале или не, овој вирус кружи низ Европа уште од каменото време (фото+видео)

  Станува збор за Хепатит Б, за кој германските научници сметаат дека постои уште од пред 7.000 години. Генетска материја од овој вирус пронајдена е во…

 • Прочистете ја крвта со овие намирници

  Прочистете ја крвта со овие намирници

  Доколку сакате да ја прочистите вашата крв и на некој начин да го подмладите своето тело потребно е само во вашата секојдневна исхрана да ги…

 • Чувствувате неподнослив замор кој ви го уништува денот?! Погледнете за што се работи!

  Чувствувате неподнослив замор кој ви го уништува денот?! Погледнете за што се работи!

  Овој витамин служи за создавање на црвени крвни клетки, а игра многу важна улога и при развојот на нервниот систем, но исто така има влијание…

 • Пешачење наместо теретана за слабеење

  Пешачење наместо теретана за слабеење

  Пешачењето е секојдневна активност чие благотворно дејство повеќе од нас не го користат максимално. Имено, пешачењето може да биде единствена физичка активност неопходна за слабеење,…

 • Никогаш не оставајте чаша вода во близина на креветот!

  Никогаш не оставајте чаша вода во близина на креветот!

  Над една третина од луѓето се будат ноќе. Половина од нив – неколку пати. Главната причина за нивното будење се природните потреби. Особено жед. Без…