Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Најлуксузното од Mercedes: Новиот Maybach S Сlasѕ (фото)

Време: 11:06

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Германскиот производител ја подобри својата најлуксузна лимузина за 2018-та година, а забележителната промена се гледа од профил, со оглед дека сега автомобилот е подолг за 254 mm  – вукпната должина е дури 5.461 mm, a меѓуосовинското растојание е 3.365 mm.

Со цел да се нагласи визуелната разлика во однос на стандардната „S Сlasѕ“, новата „Maybach“ верзија доби поразлична маска на ладилникот, која не е карактеристична за останатите „Mercedes“ возила.

Решетката се состои од густо вертикално наредени лајсни, а заджан е амлемот на „Mercedes“ на хаубата и багажникот, додека знакот „Maybach“ е присутен на „C“ столбовите на возилото.

Покрај тоа, отворите за воздух на предниот браник се во металик украсни елементи, а истио материјал е употребен и за задниот дел на автомобилот, на завршните издувни цевки и на долниот дел на браникот.

Зголемените надворешни димензии се одразија и на дополнителниот комфор во кабината, особено за патниците на задните седишта, кои во овие возила вообичаено се сопственици или „VIP“ клиенти.

Уште еден новитет е  двобојната каросерија, при што покривот, но и столбовите, хаубата и багажникот се во еден тон, додека остатокот од екстериерот во друг.

Двобојната каросерија е достапна во девет колоритни комбинации.

„Mercedes-Maybach S Сlasѕ“ може да се нарача во две верзии.

Моделот „S560 4Matic“ за погон користи 4.0-литарски V8 со 469 ks (345 kW) и 700 Nm, додека „S650“ е опремен со 6.0-литарски V12 агрегат кој испорачува 630 коњски сили (463 kW) и дури 1.001 Nm вртежен момент.

Во внатрешноста како и досега се користени најскапите материјали кои се достапни во авто-индустријата, а се е зачинето со многу повеќе амбиентално осветлување отколку претходно.

Новиот „Mercedes-Maybach S Сlasѕ“ ќе има светска премиера на претстојниот авто-саем во Женева.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Toyota повторно е најскапиот бренд на автомобили

  Toyota повторно е најскапиот бренд на автомобили

  Списанието „Forbеs“ го објави годишниот рејтинг за најскапите брендови во светот. „Toyota“ е прв меѓу брендовите на автомобили, чија вредност е 44,7 милијарди долари. Таа…

 • Кралот на непристапните терени – Ford F150 Raptor (фото+видео)

  Кралот на непристапните терени – Ford F150 Raptor (фото+видео)

  „Ford“ неодамна го најави својот максимален фокус на „SUV“ и теренските возила, а производ на тоа е моќниот камионет „F-150 Raptor“. Верзијата за 2019-та пред…

 • Кои се најпродаваните автомобили во Европа во моментов?

  Кои се најпродаваните автомобили во Европа во моментов?

  Продажбата на нови автомобили во земјите на ЕУ се одвива добро, покажуваат статистиките на изданието „focus2move“. Кои се најпродаваните автомобили во Европа за првите 4…

 • Кросовер кој наликува на Mustang ќе ја предводи новата ера на Ford

  Кросовер кој наликува на Mustang ќе ја предводи новата ера на Ford

  „Ford“ планира на пазарот да го лансира својот прв целосно електричен модел, кросовер со преден погон кон средината на 2020-та година. Кросоверот наречен „Mach 1“,…

 • Volkswagen нема да го промени дизајнот на својот прв електричен автомобил

  Volkswagen нема да го промени дизајнот на својот прв електричен автомобил

  Главниот дизајнер на „Volkswagen“ – Клаус Бишоф, откри пред „Autocar“ дека дизајнот на сериската верзија на електричниот хечбек „I.D.“ практично нема да се разликува од…

 • Вториот електричен Mercedes станува „французин“

  Вториот електричен Mercedes станува „французин“

  Вториот сериски електричен модел на „Mercedes-Benz“ ќе се произведува во фабриката во францускиот град Амбаше. Во тој погон во моментов се составува компактниот „SmartForTwo“, вклучувајќи…

 • Технологијата го нагласува новиот Volkswagen Touareg – Лесно управување кое ги штити луѓето и животните кога се вози во мрак

  Технологијата го нагласува новиот Volkswagen Touareg – Лесно управување кое ги штити луѓето и животните кога се вози во мрак

  Камерата за топлинска обработка на Touareg може да открие загрозени лица и диви животни ноќе порано од било кое човечко суштество Функцијатата за Night Vision…

 • Citroen C5 Aircross конечно пристигнува во Европа (фото+видео)

  Citroen C5 Aircross конечно пристигнува во Европа (фото+видео)

  За неколку дена на европскиот пазар конечно ќе пристигне „Citroen C5 Aircross“, кој од есента минатата година се продава во Кина. Базиран на истата основа…

 • Ford отвори нов тест центар во Европа (видео)

  Ford отвори нов тест центар во Европа (видео)

  Американскиот производител „Ford“ реализира една своја идеја, најавена уште на крајот на 2017-та година. Во европскиот центар на компанијата во Келн (Германија) започна со работа…

 • Audi го пробива пазарот на електрични автомобили

  Audi го пробива пазарот на електрични автомобили

  Во текот на следните 7 години, „Audi“ ќе лансира 20 нови електрични автомобили. Идејата е на крајот на овој период, производителот од Инголштад да продава…