Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Инвестициска банка прогнозира загуби за Формула 1

Време: 10:08

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Инвестициската банка „Morgan Stanley“ предвидува дека во следните три години, Формула 1, кона на берзата е под „Nasdaq“ – со симболот „FWONK“ ќе има загуба од 216,1 милиони долари.

Ова се случува по 20 милиони долари во приходи до 1,8 милијарди долари во 2017-та година, главно поради загубите на германската ГП, како и неколку главни спонзори, вклучувајќи ги „UBS“ и „Allianz“.

Необично е да се забележи дека тоа беше првата година во која „Liberty Media“ е сопственик на Формула 1, откако беше купена од Берни Еклстоун.

Падот на приходите во 2017-та година се случува само по втор пат во последната деценија. И на крај, тоа беше објавено во 2015-та година, кога приходите се намалија за 4,6 милиони долари на 1,7 милијарди долари.

Извештајот на „Morgan Stanley“ предвидува дека приходите на компанијата за тековната 2018-та година ќе пораснат на 2 милијарди долари. За годините 2019-та и 2020-та година се планирани приходи од 2,1 и 2,2 милијарди долари.

Најголемиот трошок за Ф1 е парите што компанијата ги дели со првите десет екипи вклучени во трката. Оваа сума се очекува да изнесува 1 милијарда долари за 2018-та година, 1,1 милијарди долари за 2019-та година и 1,2 милијарди долари за 2020-та година.

Дури и по плаќањето на овие износи, компанијата сепак ќе направи профит пред даноци, такси, камати и амортизација (EBITDA) од 382.4 милиони долари за 2018-та година, 420.8 милиони долари и 467.6 милиони долари за следните две години.

Тука сепак треба да имаме предвид дека компанијата во моментов има долгови во износ од 5 милијарди долари, а нивното враќање во наредните три години ќе чини околу 173.4 милиони долари, 177 милиони во 2019-та и 164,6 милиони во 2020-та година.

Со оглед на тоа што ги додаваме трошоците за амортизација, веќе ќе ја доведе компанијата до „црвена боја“. Загубата за 2018-та година се планира да е 115.2 милиони долари, додека за 2019-та и 2020-та година се прогнозираат 78.5 милиони долари и 22.4 милиони долари.

Сето ова значи вкупна загуба од 216,1 милиони долари во периодот од 2018-та до 2020-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  На малите и средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Евопската инвестициска банка, ЕБОР и…

 • ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) по повод првиот Меѓународен ден на пчелата 20 мај ги повикува државите и поединците да сторат повеќе…

 • Кирил Лазаров го состави тимот тренери за четвртото издание од неговиот камп

  Кирил Лазаров го состави тимот тренери за четвртото издание од неговиот камп

  На 30 дена до стартот на четврото издание на ракометниот камп „Кирил Лазартов 7“, капитенот Кирил Лазаров го комплетираше тимот кој ќе работи со нашите…

 • Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Над 100 посетители, дел од нив претставници од македонски компании, индивидуалци, луѓе поврзани со авто индустријата беа дел од  Аутопартс Експо 2018, саемот за автоделови…

 • Привлечен хотел во Амстердам (фото)

  Привлечен хотел во Амстердам (фото)

  Со локација на обалата на реката Амстел, во центарот на главниот град на Холандија овој хотел ќе ги задоволи сите ваши желби. Амстердам веќе е…

 • Credit Agricole одобри заем од 600 милиони евра на Газпром

  Credit Agricole одобри заем од 600 милиони евра на Газпром

  „Газпром“ доби заем од 600 милиони евра од инвестициската банка во холдингот на „Credit Agricole“, соопшти рускиот гасен гигант на нивната страница. Заемот е за…

 • Oбјавени сите спецификации од најмоќниот смартфон на HTC

  Oбјавени сите спецификации од најмоќниот смартфон на HTC

  Компанијата „HTC“ следната среда ќе го претстави својот нов најмоќен паметен телефон, со кој се обиде да ги привлече најсложените корисници. Како и многу пати…

 • Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ако во текот на празниците го прекршивте ветувањето дека нема да претерувате со храната, имаме добра вест за вас. Едноставен напиток кој можете да го…

 • Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Во главниот град има потреба од промени во постојната мрежа на автобуски линии и од воведување нови градски и приградски линии. Скопјани велат дека постојните…

 • Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Напорите на Кина да го отвори својот финансиски сектор кон странските банки и финансиски институции ќе се базираат на принципот на реципроцитет и нема да…