Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Oслабете до 10 кг со оваа 3-неделна диета

Време: 12:19

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: ДИЕТИ

Погледнете како да ослабите од 5 до 10 килограми, држејќи ја 3-неделната диета на експертот за исхрана Брајан Филат.

3-неделната диета на Брајан Филат е ниско-јаглехидратен режим на исхрана. Времетраењето на диетата е 21 ден, поделени условно на 4 фази и за секоја фаза има одредени правила.

5 основни правила на 3-неделната диета

3-неделната диета има некои основни условни правила до кои треба да се придржувате за да ослабете

– Намалете ги калориите

– Намалете ги јаглехидратите

– Бидете физички активни

– Консултирајте се со специјалист дали има потреба да земате додатоци и витамини

– Повремен пост за прочистување

Цели на 3-неделната диета

3-неделната диета ветува намалување на 5 до 10 килограми. Нејзиниот основач гарантира дека при правилно извршување, ќе се ослобоите од мастите, а не од мускулната маса. Исто така ќе се чувствувате енергични. 3-неделната диета ќе ви помогне во борбата против целулитот и ќе ви помогне да се справите со нивото на лошиот холестерол.

4 фази на 3-неделната диета

Фаза 1 – Детоксикација на црниот дроб

Оваа фаза трае 7 дена и нејзината цел е да го прочисти црниот дроб. Намалете ги максимално јаглехидратите, исклучете ја штетната масна храна. Нагласете го зеленчукот.

Фаза 2 – 24-часовен пост

Во оваа фаза треба да се прочистат последните токсини од телото. Ова се постигнува со гладување. Можете да земате само течности и ако сте многу гладни – зеленчук. Оваа фаза трае само 24 часа и е осмиот ден од диетата.

Фаза 3 – Согорете ги мастите

Оваа фаза започна на 9-тиот ден и трае до 11-тиот вклучувајќи го правилото дека 80% од дневниот внес на калории треба да доаѓаат од протеини. Многумина мислат дека од тоа ќе се здебелат, но според Брајан Филат, на тој начин телото ќе почне да согорува калории од масти и така постепено ќе дојде до намалување на мастите во телото.

Фаза 4 – Утврдете режим

За оваа фаза ќе имате потреба од стручна помош. Ќе треба да пресметате колку точно калории ви се потребни дневно и според тоа да го организирате менито од препорачаната храна, најчесто тоа се 1000 калории, во зависност од вашата тежина. Оваа фаза трае од 12-тиот до 21-виот ден.

Препорачана храна за 3-неделната диета

Пилешко месо, мисиркино, телешко, риба, јајца, аспарагус, цвекло, зелка, артичоки, тиква, брокула, моркови, целер, печурки, кромид, спанаќ, пиперки, домати, авокадо, макадамија, бадеми, семки од тиква, сончогледово семе, маслиново масло, оцет и масло.

Физичка активност во 3-неделната диета

Со 3-неделната диета се препорачуваат кратки, но интензивни вежби за целото тело. Доволно е да вежбате 3-4 пати неделно по 20 минути.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пролетна диета со долготраен ефект

  Пролетна диета со долготраен ефект

  Пробајте ја оваа пролетна диета и уживајте во нејзините благодети. Диетата се држи 2 недели, постојат две варијатни кои се повторувааат една по друга. Опција…

 • Диета со краставици и домати

  Диета со краставици и домати

  Со диетата со краставици и домати може лесно да ослабите, а се што е потребно да дојдете до формата која ја посакувате е да го…

 • ДИЕТА: Лимонада диета – за 14 дена 9 килограми помалку

  ДИЕТА: Лимонада диета – за 14 дена 9 килограми помалку

  Лимонада диета, која исто така се нарекува „диета голем чистач“, трае 10 – 14 дена. За две недели, можете да изгубите до 9 кг од…

 • Одлична диета од 4 дена: Намалете 4 до 5 кг

  Одлична диета од 4 дена: Намалете 4 до 5 кг

  За луѓе на кои им е потребно за брзо време да ослабнат за некоја посебна прилика, диетата од 4 дена за намалување на 4 до…

 • Диета со супа од зеленчук: Ослабете 5 кг за 7 дена

  Диета со супа од зеленчук: Ослабете 5 кг за 7 дена

  Со диетата со супа од зеленчук можете да намалите 5 килограми за една недела. Рецептот за супата е уникатен и едноставен. Таа успешно ќе ги исчисти…

 • 5-дневна мартовска диета

  5-дневна мартовска диета

  Оваа диета претежно се состои од овошје и зеленчук. Таа трае 5 дена, после кои се потребни 2 дена одмор, односно нормално, но не претерано…

 • 3-дневна диета со туна

  3-дневна диета со туна

  Оваа диета помага без голем напор да изгубите 1,5 кг за 3 дена. Звучи одлично, зарем не? Па да видиме како изгледа оваа кратка диета……

 • 14-дневна бразилска диета

  14-дневна бразилска диета

  Со 14-дневната бразилска диета за две недели може да го симнете 4-5кг. Ако не сакате јајца, најдобро е воопшто да не започнувате со оваа диета.…

 • Диета: За 15 дена 5 кг помалку

  Диета: За 15 дена 5 кг помалку

  Оваа диета ви овозможува да загубите 5 килограми за 15 дена. Со неа се внесуваат доволно витамини и минерали, па нема чувство на слабост при…

 • Супер ефикасна диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

  Супер ефикасна диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

  Ви претставуваме една од моментално најпопуларните диети, базирана на суво овошје и вино, која може да ви помогне за 5 дена да симнете и до…