Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

“Wall Street” расте втор ден по ред

Време: 09:09

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

На Вол Стрит во понеделникот берзантските индекси се зголемија втор ден по ред, надокнадувајки дел од големите загуби од минатата недела, кога пазарот беше потресен од јакнењето на инфлацијата и раст на приносите од обврзниците.

Доу Џонс се зголеми за 410 поени, или 1,70 отсто на 24.601 поени, додека S&P 500 се зголеми за 1,39 отсто на 2.656 поени, додека Nasdaq Composite индексот 1,56 отсто на 6.981 поени.

По вчерашниот скок, S&P 500 индексот сега е во минус од 7,6 отсто во споредба со своето рекордно ниво кое го достигна на 26 јануари, а минатата недела во еден момент имаше загуба од 11,8 отсто во однос на ова ниво.

Пазарот полека се стабилизираше откако минатата недела знаци на јакнење на инфлацијата ги исплаши инвеститорите, бидејќи американската централна банка може да го забрза темпото на зголемување на каматните стапки, што не оди во прилог на берзите.

Поради можното зголемување на каматните стапки од страна на ФЕД, приносите на американските обврзници минатата недела достигнаа највисоко ниво во последните четири години, а повисокиот принос штети на акциите поради зголемувањето на трошоците за позајмување на компаниите и поради тоа што дел од инвеститорите може да ги повлечат средствата од акции и да купат обврзници.

Но, пазарот полека се смирува.

“Инвеститорите веројатно подразмислиле во текот на викендот и заклучиле дека економијата и заработката на компаниите расте, така што не постои посебна причина за паника и продажба на акциите. Верувам дека тоа е причината зошто некои инвеститори се вратија на пазарот”, вели Џон Кери, портфолио менаџер на фондот “Amundi Pioneer Asset Management”.

И на европските берзи цените на акциите се зголемија вчера. Индексот ФТСЕ во Лондон се зголеми за 1,19 отсто, на 7.177 поени, додека франкфуртскиот DAX скокна 1,45 отсто, на 12.282 поени, додека во Париз CAC 1,20 отсто, на 5.140 поени.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  На малите и средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Евопската инвестициска банка, ЕБОР и…

 • ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) по повод првиот Меѓународен ден на пчелата 20 мај ги повикува државите и поединците да сторат повеќе…

 • Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Во главниот град има потреба од промени во постојната мрежа на автобуски линии и од воведување нови градски и приградски линии. Скопјани велат дека постојните…

 • Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Напорите на Кина да го отвори својот финансиски сектор кон странските банки и финансиски институции ќе се базираат на принципот на реципроцитет и нема да…

 • Од понеделник почнува акција за собирање кабаст отпад во Аеродром

  Од понеделник почнува акција за собирање кабаст отпад во Аеродром

  На 21, 22 и 23 мај (понеделник, вторник и среда) Општина Аеродром во соработка со Град Скопје, односно со јавното претпријатие „Комунална хигиена“, ќе реализира…

 • Криптопазарот изгуби 45 милијарди долари за една недела

  Криптопазарот изгуби 45 милијарди долари за една недела

  Скокот кај криптовалутите поради „блокчејн“ неделата, заврши. Во позадина на илјадниците обожаватели на криптовалутите кои се собраа во Менхетен на конференцијата „Консензус 2018“ и други…

 • Заев и Анѓушев во посета на фабрика во изградба кофинансирана од ИПАРД

  Заев и Анѓушев во посета на фабрика во изградба кофинансирана од ИПАРД

  Премиерот Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев во рамки на вчерашната посета…

 • Отворен ден за граѓаните во Противпожарната бригада на Скопје

  Отворен ден за граѓаните во Противпожарната бригада на Скопје

  По повод Денот на пожарникарството, Градот Скопје и противпожарна единица на Град Скопје (БППЗ), денес и утре организираат отворен ден за граѓаните. Сите граѓани кои…

 • Електронски ќе се контролира квалитетот на исхраната во училиштата

  Електронски ќе се контролира квалитетот на исхраната во училиштата

  Министерството за образованиe информира дека во рамките на проектот за подобрување на исхраната на децата во предучилишните установи и основните училишта, кој се реализира во…

 • Променливо облачно време со услови за дожд

  Променливо облачно време со услови за дожд

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека попладне ќе има и ретка…