Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Отворени Зимските олимписки игри, двете Кореи дефилираа под едно знаме

Време: 11:04

Датум: февруари 10, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Зимските олимписки игри беа отворени со раскошна двочасовна церемонија во Пјонгчанг, во Јужна Кореја. Речиси 3.000 спортисти од 92 земји продефилираа на свеченото отворање, а сите очи беа вперени во Северна и Јужна Кореја, кои годинава на отворањето дефилираа под исто знаме. Историски ќе биде и настапот на женскиот тим во хокеј, кој ќе биде составен од спортистки од Јужна и Северна Кореја.

Отворањето на игрите беше проследено со огромен интерес не само од страна на љубителите на спортот туку и од политичките аналитичари.

За настанот во јужнокорејскиот град пристигна висока делегација на Пјонгјанг, предводена од помалата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Нејзиното присуство на отворањето на Игрите беше протолкувано како јасен сигнал за мировната иницијатива што Пјонгјанг ја најави пред неколку недели. Ова е прва посета од ваков вид на член на владејачкото семејство во Пјонгјанг по поделбата на полуостровот.

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, кој пристигна од Јапонија во Јужна Кореја за отворањето на Олимписките игри, пред само неколку дена вети нови санкции против Северна Кореја. Пенс, сепак, изјави дека не ја исклучува можноста за средба со севернокорејската делегација на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја оваа недела прецизирајќи дека таа не е однапред договорена. За возврат од Пјонгјанг беа категорични дека немаат намера да се сретнат со американските власти за време на посетата во Јужна Кореја.

Отворањето го одбележаа и судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на стадионот. Јужнокорејските демонстранти побараа од САД да ја бомбардира Северна Кореја.

Во следните 17 дена 2.952 спортисти од 92 држави ќе се борат за освојување на медалите во 102 дисциплини во 15 спортови.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  На малите и средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Евопската инвестициска банка, ЕБОР и…

 • ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) по повод првиот Меѓународен ден на пчелата 20 мај ги повикува државите и поединците да сторат повеќе…

 • Кирил Лазаров го состави тимот тренери за четвртото издание од неговиот камп

  Кирил Лазаров го состави тимот тренери за четвртото издание од неговиот камп

  На 30 дена до стартот на четврото издание на ракометниот камп „Кирил Лазартов 7“, капитенот Кирил Лазаров го комплетираше тимот кој ќе работи со нашите…

 • Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Над 100 посетители, дел од нив претставници од македонски компании, индивидуалци, луѓе поврзани со авто индустријата беа дел од  Аутопартс Експо 2018, саемот за автоделови…

 • Привлечен хотел во Амстердам (фото)

  Привлечен хотел во Амстердам (фото)

  Со локација на обалата на реката Амстел, во центарот на главниот град на Холандија овој хотел ќе ги задоволи сите ваши желби. Амстердам веќе е…

 • Credit Agricole одобри заем од 600 милиони евра на Газпром

  Credit Agricole одобри заем од 600 милиони евра на Газпром

  „Газпром“ доби заем од 600 милиони евра од инвестициската банка во холдингот на „Credit Agricole“, соопшти рускиот гасен гигант на нивната страница. Заемот е за…

 • Oбјавени сите спецификации од најмоќниот смартфон на HTC

  Oбјавени сите спецификации од најмоќниот смартфон на HTC

  Компанијата „HTC“ следната среда ќе го претстави својот нов најмоќен паметен телефон, со кој се обиде да ги привлече најсложените корисници. Како и многу пати…

 • Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ако во текот на празниците го прекршивте ветувањето дека нема да претерувате со храната, имаме добра вест за вас. Едноставен напиток кој можете да го…

 • Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Во главниот град има потреба од промени во постојната мрежа на автобуски линии и од воведување нови градски и приградски линии. Скопјани велат дека постојните…

 • Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Напорите на Кина да го отвори својот финансиски сектор кон странските банки и финансиски институции ќе се базираат на принципот на реципроцитет и нема да…