Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Хрватска 2018: Прво скандинавско, а потоа балканско дерби

Време: 09:07

Датум: јануари 12, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Хрватска од денес до 28 јануари ќе биде домаќин на 13.Европско првенство во ракомет. На континеталното првенство учествуваат 16 репрезентации, меѓу нив е и Македонија, а титулата ја брани Германија. Натпреварите во фазата по групи ќе се играат во четири град: Загреб, Вараждин, Пореч и Сплит.

Ова европско првенство е последно на кое ќе учестуваат 16 селекции, од наредното во 2020 бројката на учесници ќе биде зголемена за уште осум национални тимови.

Европското во Хрватска ќе биде петто на кое ќе учествува и Македонија, која од 2012 година не пропуштила да игра во завршницата. Дебито на континеталните шампионати Македонија го имаше во 1998 година во Италија (12 место), 14 години подоцна во Србија е остварен најдобриот резултат, петто место, а потоа во 2014 во Данска беше освоено 10.место, а пред две години во Полска, Македонија заврши на 11.позиција.

Македонија на првенството е сместена во Ц-групата, натпреварите ќе се играат во Загреб. Противници на Македонија ќе и бидат балканските репрезентации Словенија и Црна Гора и бранителот на трофејот Германија.

Првиот меч македонските ракометари ќе го одиграат в сабота од 19:30 против Словенија, а потоа следуваат дуелите со Црна Гора (15 јануари, 20:30 часот) и Германија (17 јануари, 18:15 часот).

Пласман во наредната фаза ќе изборат по три најдобри репрезентации од секоја група. Во наредната фаза ќе бидат формирани две нови групи, односно ќе вкрста репрезентациите од А и Б, односно Ц и Д групите.

На отворањето на шампионатот ќе се играат натпревари во А-групата (Сплит) и Б-групата (Пореч). Град домаќин на оваа група е Сплит.

Првиот ден нуди четири натпревари, но сепак во центарот на вниманието ќе биде А-групата односно пресметката на скандинавските ривали Шведска и Исланд (18:15 часот), а потоа и на балканските сопреници Хрватска и Србија (20:30), во овој термин во Пореч се игра дербито во Б-групата Норвешка-Франција. Првиот меч во Б-групата ќе го одиграат Белорусија и Австрија.

Еуро 2018 Хрватска:

А-група (Сплит): Хрватска, Шведска, Исланд, Србија
Б-група (Пореч): Франција, Норвешка, Австрија, Белорусија
Ц-група (Загреб): Германија, Македонија, Словенија, Црна Гора
Д-група (Вараждин): Данска, Шпанија, Унгарија, Чешка

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тим го „скроти“ Ѓоковиќ во Монте Карло

  Тим го „скроти“ Ѓоковиќ во Монте Карло

  Доминик Тим, последниот човек кој го совладал Рафа Надал на земјена подлога, покажа дека проблемите со повредите се минато, откако се врати од сет-негатива за…

 • TI: Сопствениците јавни само во една држава

  TI: Сопствениците јавни само во една држава

  Групата од 20 индустриски и земји во развој (G20) за 2 години бавно напредува со подобрувањето на законските мерки за обезбедување транспарентност. Ова е заклучок…

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Сараевo Бизнис Форум, кој ќе се одржи оваа година на 25 и 26 април во Сараево (БиХ), ќе понуди бројни атрактивни теми за бизнис заедницата…

 • Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Во завршницата од дводневната агенда на првиот Дигитален самит на Западен Балкан министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот за информатичко општество и администрација,…

 • Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Чешање на очите, воспалено грло, непречено кивање. Овие симптоми упатуваат на сезонска алергија. Со цел спречување на овие симптоми ви нудиме неколку едноставни трикови кои…

 • Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грчкиот фонд за приватизација (HRADF) го објави почетокот на продажбата на мнозинскиот удел во „Hellenic Petroleum“. Во продажба ќе бидат понудени не помалку од 50,1%…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Десет претприемачи од Република Македонија и од регионот, на вториот ден на Дигиталниот самит, во рамките на „Натпреварот за убедување“, имаа можност да ги презентираат…

 • МЗТ бара да се намали бројот на странци во Макбаскетот

  МЗТ бара да се намали бројот на странци во Макбаскетот

  МЗТ Скопје Аеродром започна со иницијативата за намалување на бројот на странски кошаркари во домашните клубови. Предлогот на клубот од „Аеродорм“ е бројката од шестмина…