Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Клиперси ја стопираа серијата на шампионот (видео)

Време: 12:02

Датум: јануари 11, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

ЛА Клиперс во Оукланд забележа победа над Голден Стејт вориорс 125:106 со што ја прекина серијата од пет победи во која се наоѓаа играчите на актуелниот шампион.

По израмнетата игра во првото полувреме Голден Стејт успеа да се одлепи на разлика од девет поени, но во средишницата на третиот период Клиперси ја стигнаа и престигнаа предноста на домаќинот, која само ја зголемија во последниот квартал во кој на Голден Стејт му дозволија да постигне скромни 16 поени.

Лу Вилијамс беше клучниот играч на Клиперси, тој постигна рекордни во кариерата 50 поени (27 во третиот период), на кои придодаде 2 скока и 7 асистенции. Центарот Деандре Џордан забележа двоен ефект од 10 поени и 12 скока, а Тајрон Волас постигна 22 поени.

Голден Стејт го предводеше Кевин Дурент со рекордни сезонава 40 поени, а само уште Заза Пачулија (12 поени), постигна двоцифрен број поени во редовите на актуелниот шампион.

Блескава вечер имаше и Финецот Лаури Марканен, кој го предводеше Чикаго до победата во Њујорк 122:119.

Марканен натпреварот го заврши со 33 поени и 10 скока, со што го поништи трипл-дабл ефектот (16 поени, 10 скока, 10 асистенции) кој на спротивната страна го оствари Џарет Џек.

Резултати:

Шарлот Хорнетс-Далас Маверикс 111:115
Индијана Пејсерс-Мајами Хит 106:114
Вашингтон Визардс-Јута Џез 104:107
Бруклин Нетс-Детроит Пистонс 80:114
Хјустон Рокетс-Портланд Трејлблејзерс 121:112
Мемфис Гризлис-Њу Орлеанс Пеликанс 105:102
Милвоки Бакс-Орландо Меџик 110:103
Минесота Тимбервулвс-Оклахома Тандер 104:88
Денвер Нагетс-Атланта Хокс 97:110

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тим го „скроти“ Ѓоковиќ во Монте Карло

  Тим го „скроти“ Ѓоковиќ во Монте Карло

  Доминик Тим, последниот човек кој го совладал Рафа Надал на земјена подлога, покажа дека проблемите со повредите се минато, откако се врати од сет-негатива за…

 • TI: Сопствениците јавни само во една држава

  TI: Сопствениците јавни само во една држава

  Групата од 20 индустриски и земји во развој (G20) за 2 години бавно напредува со подобрувањето на законските мерки за обезбедување транспарентност. Ова е заклучок…

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Сараевo Бизнис Форум, кој ќе се одржи оваа година на 25 и 26 април во Сараево (БиХ), ќе понуди бројни атрактивни теми за бизнис заедницата…

 • Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Во завршницата од дводневната агенда на првиот Дигитален самит на Западен Балкан министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот за информатичко општество и администрација,…

 • Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Чешање на очите, воспалено грло, непречено кивање. Овие симптоми упатуваат на сезонска алергија. Со цел спречување на овие симптоми ви нудиме неколку едноставни трикови кои…

 • Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грчкиот фонд за приватизација (HRADF) го објави почетокот на продажбата на мнозинскиот удел во „Hellenic Petroleum“. Во продажба ќе бидат понудени не помалку од 50,1%…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Десет претприемачи од Република Македонија и од регионот, на вториот ден на Дигиталниот самит, во рамките на „Натпреварот за убедување“, имаа можност да ги презентираат…

 • МЗТ бара да се намали бројот на странци во Макбаскетот

  МЗТ бара да се намали бројот на странци во Макбаскетот

  МЗТ Скопје Аеродром започна со иницијативата за намалување на бројот на странски кошаркари во домашните клубови. Предлогот на клубот од „Аеродорм“ е бројката од шестмина…