Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Црвена леќа: Протеинска бомба која ја лекува анемијата и ги топи мастите!

Време: 14:38

Датум: јануари 10, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Изобилува со магнезиум и молибден, а од витамините е исклучително богата со витаминот Б9 – фолната киселина.

Црвената леќа е помалку позната, но исклучително корисна намирница, која содржи неверојатни 26 грама протеини во 100 грама црвена леќа, што ја прави вистински протеински скапоцен камен.

Кога ќе ја комбинирате со некоја житарка, тогаш една со друга се надополнуваат кога станува збор за аминокиселинскиот состав, па добивате многу квалитетни аминокиселини.

Енергетски ни дава околу 350 калории. Содржи квалитетни сложени јаглени хидрати (60 гр на 100 гр) и неверојатни 30 грама влакна, од кои дел се растворливи и го намалуваат холестеролот, а дел нерастворливи и му помагаат на дигестивниот тракт и ги забрзуваат брзите јаглени хидрати, што води до слабеење.

Има изразено низок гликемиски индекс – само 29, што е многу поволно, а содржи само 1 грам масти и тоа поволни, омега 3 и омега 6 масни киселини.

Многу е богата со железо и затоа особено им се препорачува на жените кои се занимаваат со спорт, поради склоноста кон анемија. Изобилува со магнезиум и молибден, а од витамините е исклучително богата со фолна киселина.

Според својот состав е поквалитетна од повеќе други житарки, а лесно и едноставно се подготвува. Кратко се вари (околу 15 минути) и брзо се распаѓа. Па ако сакате оброк во облик на пире, црвената леќа е одличен избор за таа намена.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Чешање на очите, воспалено грло, непречено кивање. Овие симптоми упатуваат на сезонска алергија. Со цел спречување на овие симптоми ви нудиме неколку едноставни трикови кои…

 • Домашен лек против главоболка кој делува побрзо од апчиња!

  Домашен лек против главоболка кој делува побрзо од апчиња!

  Кога ќе не заболи главата, обично посегнуваме по било кој лек против болки кој го имаме при рака. Сепак, доколку го направите овој еликсир, тој…

 • Дали сода бикарбоната „лекува“ киселина?

  Дали сода бикарбоната „лекува“ киселина?

  Сода бикарбоната е најчестиот лек против киселина од домашните лекови. Еве што велат експертите, дали таа е делотворна. Дури една третина од популацијата страда од…

 • Што се случува во телото по два дена без цигари

  Што се случува во телото по два дена без цигари

  Ако веќе сте се обиделе да ги оставите цигарите, а не сте успеале … знаете тоа колку мож да биде тешко. Никотинот ви одзема драгоцен…

 • 3 причини кои ќе ве убедат секој ден да изедете барем една краставица

  3 причини кои ќе ве убедат секој ден да изедете барем една краставица

  Постојат се повеќе докази кои укажуваат на тоа дека краставиците се богати со хранливи материи кои можат да им се спротистават на опасните болести, и…

 • Вратете и го животот на уништената коса: Неверојатна маска од авокадо

  Вратете и го животот на уништената коса: Неверојатна маска од авокадо

  Пробајте ја оваа неверојатна маска за коса која ќе и го врати животот на уништената коса. Авокадото е полно со витамините Е и Б и…

 • Здрава комбинација со која ќе ја запрете гладта

  Здрава комбинација со која ќе ја запрете гладта

  Овој вкусен шејк ќе го продолжи чувството на ситост и ќе го спречи непотребното грицкање меѓу оброците. Состојки: – 1 шака кељ – 1 исчистено…

 • Стевиа –нискокалорична и природна алтернатива за белиот шеќер!

  Стевиа –нискокалорична и природна алтернатива за белиот шеќер!

  Зошто да користиме Стевиа? Доколку сакаме да ја намалиме телесната тежина, да имаме нормален крвен притисок, регулиран дијабетес и заштита на оралното здравје, првиот чекор…

 • Напиток за посилен имунитет и отстранување на пролетниот замор

  Напиток за посилен имунитет и отстранување на пролетниот замор

  Во пролетта природата навлегува во фаза на будење, како и нашето тело. Сепак, заморот, психичката и физичката омалаксаност се многу чести појави во овој период.…

 • Утрински еликсир од лимон и куркума

  Утрински еликсир од лимон и куркума

  Додавањето на куркума во вашиот утрински напиток е евтино, пријатно, а и ќе го препороди вашето тело… Куркумата е неизбежна во индиската кујна, но доколку…