Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Кои здравствени проблеми ги олеснува јаболковиот оцет?

Време: 14:14

Датум: јануари 9, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Оцетот, освен што е одличен за вашата салата, може да послужи и како лек.

Најдобро е да сипете две до три лажици во чаша млака вода и да го испиете тој напиток на празен стомак, а ако сакате да ослабите и да го забрзате метаболизмот, тоа можете да го правите пред секој оброк.

Јаболковиот оцет можете да го користите за:

– намалување на зачестените инфекции на грлото и синусите

– намалување на зголеменото ниво на холестерол во крвта

– лекување на акните, мозолчињата и отстранување на првутот

– заштита на слузокожата и желудникот и цревата од труење со храна

– зголемување на имунитетот и заштита од алергии

– како превентивно средство против замор на мускулите по напорните тренинзи

– забрзување на метаболизмот и слабеење

– подобро варење

– олеснување на симптомите на артритис и гихт

– спречување на појавата на уринарни каменчиња и воспаленија

– елиминација на непријатниот здив и избелување на забите

– осветлување на косата

– олеснување на јадеж по убод од инсект

– отстранување на брадавици – натопете памук и оставете го на брадавицата преку ноќ

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Чешање на очите, воспалено грло, непречено кивање. Овие симптоми упатуваат на сезонска алергија. Со цел спречување на овие симптоми ви нудиме неколку едноставни трикови кои…

 • Домашен лек против главоболка кој делува побрзо од апчиња!

  Домашен лек против главоболка кој делува побрзо од апчиња!

  Кога ќе не заболи главата, обично посегнуваме по било кој лек против болки кој го имаме при рака. Сепак, доколку го направите овој еликсир, тој…

 • Дали сода бикарбоната „лекува“ киселина?

  Дали сода бикарбоната „лекува“ киселина?

  Сода бикарбоната е најчестиот лек против киселина од домашните лекови. Еве што велат експертите, дали таа е делотворна. Дури една третина од популацијата страда од…

 • Што се случува во телото по два дена без цигари

  Што се случува во телото по два дена без цигари

  Ако веќе сте се обиделе да ги оставите цигарите, а не сте успеале … знаете тоа колку мож да биде тешко. Никотинот ви одзема драгоцен…

 • 3 причини кои ќе ве убедат секој ден да изедете барем една краставица

  3 причини кои ќе ве убедат секој ден да изедете барем една краставица

  Постојат се повеќе докази кои укажуваат на тоа дека краставиците се богати со хранливи материи кои можат да им се спротистават на опасните болести, и…

 • Вратете и го животот на уништената коса: Неверојатна маска од авокадо

  Вратете и го животот на уништената коса: Неверојатна маска од авокадо

  Пробајте ја оваа неверојатна маска за коса која ќе и го врати животот на уништената коса. Авокадото е полно со витамините Е и Б и…

 • Здрава комбинација со која ќе ја запрете гладта

  Здрава комбинација со која ќе ја запрете гладта

  Овој вкусен шејк ќе го продолжи чувството на ситост и ќе го спречи непотребното грицкање меѓу оброците. Состојки: – 1 шака кељ – 1 исчистено…

 • Стевиа –нискокалорична и природна алтернатива за белиот шеќер!

  Стевиа –нискокалорична и природна алтернатива за белиот шеќер!

  Зошто да користиме Стевиа? Доколку сакаме да ја намалиме телесната тежина, да имаме нормален крвен притисок, регулиран дијабетес и заштита на оралното здравје, првиот чекор…

 • Напиток за посилен имунитет и отстранување на пролетниот замор

  Напиток за посилен имунитет и отстранување на пролетниот замор

  Во пролетта природата навлегува во фаза на будење, како и нашето тело. Сепак, заморот, психичката и физичката омалаксаност се многу чести појави во овој период.…

 • Утрински еликсир од лимон и куркума

  Утрински еликсир од лимон и куркума

  Додавањето на куркума во вашиот утрински напиток е евтино, пријатно, а и ќе го препороди вашето тело… Куркумата е неизбежна во индиската кујна, но доколку…