Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

CEVI 1,000.00 -9.09%    GRNT 781.00 -0.78%    KMB 3,870.00 -0.35%    OHB 5,000.00 -0.01%    REPL 60,501.00 0%    RZUS 136.00 -2.16%    SBT 1,916.00 -2.96%    STB 959.55 0.24%    TEL 291.00 -0.32%    TNB 14,500.27 -0.25%    TTK 1,000.00 0.58%    UNI 2,136.00 -2.82%    

5 факти кои мора да ги знаете за напитоците за детоксикација

Време: 15:28

Датум: December 7, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Напитоците за детоксикација се од голема помош во слабеењето, ќе ви ја прочистат кожата и ќе го обноват вашиот метаболизам. А ќе имате и повеќе енергија благодарение на нив. Ви откриваме 5 факти за тоа како на најдобар начин да ги примените соковите за детоксикација…

1. Црвени сокови

Соковите од продавница најчесто се полни со шеќери, кои се извор на празни калории кои дебелеат. Но, природниот сок од калинка, кој е полн со антиоксиданси, вклучува и елагинска киселина, која е добра за црниот дроб. А сокот од цвекло ја зголемува издржливоста кај спортистите. Сепак, немојте да претерувате со нив.

2. Зелен чај

Зелениот чај е полн со антиоксиданси кои се познати под називот катехини, а за кои студиите покажале дека ги намалуваат масните наслаги во областа на стомакот и го намалуваат ризикот од меланом.

3. Сок од зеленчук

Ако навистина сакате на вашето тело да му обезбедите витамини и антиоксиданси кои ќе ги уништат слободните радикали, соковите од зеленчук се вистинскиот избор за вас. Нема сите луѓе да изедат два килограми зеленчук во еден оброк.

Бидејќи правењето на сок ги отстранува влакната, хранливите материи полесно се апсорбираат во крвотокот. А правењето на сокови од свеж зеленчук обезбедува повеќе хранливи материи отколку готвењето на истите.

4. Вода

Истражувањата покажале дека гладта често може да ја помешаме со жед, па една чаша вода ќе ви помогне помалку да јадете во текот на оброкот. Откако ќе станете наутро испијте една чаша вода за да го поттикнете метаболизмот. Навечер додека спиеме не пиеме вода па се будиме благо дехидрирани. Тоа го забавува метаболизмот. Самата вода помага и во исфрлањето на токсините од организмот. А колку повеќе токсини исфрлите, токлу помалку тие ќе направат штета во вашето тело.

5. Ферментирани пијалоци

Токсините се водечкиот причинител на воспаленија во телото, а кога ќе се најдат во органите за варење доаѓа до подуеност. Пробиотиците, вид на бактерии кои се наоѓаат во јогуртот, можат да ги ублажат проблемите со варењето. Тие го подобруваат и вашиот имунитет.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најефикасна маска против брчки од само две состојки

  Најефикасна маска против брчки од само две состојки

  Ви ја откриваме најприродната маска за лице од моркови и мед, која за многу брзо ја опоравува кожата, ја враќа еластичноста и ги ублажува линиите…

 • Надуени сте? Исфрлете го вишокот вода од телото со помош на чајот од оваа билка

  Надуени сте? Исфрлете го вишокот вода од телото со помош на чајот од оваа билка

  Освен што задржувањето на водата во телото предизвикува чувство на надуеност, вашиот стомак има зголемен обем, а поради тоа и визуелно можете да делувате подебело.…

 • Уморни сте, нерасположени, се дебелеете? Можеби ви недостасува овој минерал

  Уморни сте, нерасположени, се дебелеете? Можеби ви недостасува овој минерал

  Недостатокот на јод во организмот се манифестира со лоша концентрација, недостаток на енергија, екстремен замор, депресија, лош тен, опаѓање на косата и слаба и кршлива…

 • Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Иако често се меша со коренот од магдоносот, пашканатот е сосема поинаков зеленчук и има бројни благотворни својства. Станува збор за двегодишна билка богата со…

 • Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Слабеењето може да ви биде значително забрзано со помош на ѓумбирот… Ако сакате да го симнете вишокот килограми, направете си диетален напиток кој се состои…

 • Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот систем, го одржува ткивото здраво, но и помага при апсорција на железото. Ако сте настинати, витаминот Ц ви е најдобриот…

 • Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Дали првото нешто од кое се ослободувате кога ќе започнете да држите диета е шеќерот од кафето или чајот? Ако е така, тогаш потрудете се да…

 • Најмоќното етерично масло против болки

  Најмоќното етерично масло против болки

  Етеричното масло од билката смилја помага во ублажувањето на болките без никакви нуспојави. Тоа е силен аналгетик и има посилно дејство од одделни фармацевтски производи.…

 • Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Оваа програма за вежбање која трае 15 минути, целосно го ангажира горниот дел од телото, а притоа воопшто не се користат стандардните стомачни вежби… Од…

 • Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Нивото на женските полови хормони, естроген и прогесторенот, варира во различни фази од животот, а со стареењето нивното производство се намалува. До пореметување на нивното…