Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Зимата е на прагот – Овие намирници ја бришат зимската депресија

Време: 12:25

Датум: декември 7, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Темните и ладни денови со кои е исполнета зимата која само што не пристигнала кај голем број на луѓе го зголемуваат нивото на стрес… Но, не грижете се – спротиствете се со помош на овие намирници…

Зелен лиснат зеленчук

Зеленчук како спањаќ и кељ достигнуваат најмногу хранливи вредности за време на зимата. Богати се со калиум, магнезиум и калциум кои придонесуваат за одржување на правилниот циклус на сон, опоравување на мускулите, и го регулираат лачењето на хормонот за стрес – сето ова е клуч за добро расположение. Обидете се да внесувате еден до две чаши дневно од овој зеленчук во зима, како би се чувствувале подобро. Може да ги конзумирате свежи во вид на салата или како додаток во смути или малку да ги обарите и да ги прелиете со маслиново масло.

Грав

Гравот е богат со фолна киселина, чии недостаток е поврзан со депресија. Освен тоа, соджи влакна кои даваат чувство на ситос и го олеснуваат варењето на храната.

Печурки

Ако не ги правите често, вистинско време е да бидат на вашата маса. Содржат два многу важни Б витамин – ниацин и рибофлавин, со кои се потикнува добро расположение, како и витамин Д, чии недостаток е поврзан со депресија.

Семе од тиква

Ужината богата со семе од тиква ќе биде одличен сојузник во борба против депресија бидејќи содржи триптофан – аминокиселина која игра важна улога во производство на серотонин, хормон кој не опушта и прави да се чувствуваме добро.

Ореви

Оревите содржат омега – 3 масни киселини кои го подобруваат расположението. За среќа, често се вклучени за празниците, а може да ги јадете и секојдневно. Само внимавајте, да не претерате бидејќи се калорични – неколку се сосема доволно.

Агруми

Портокали и грејпфрут полни се со витамин Ц, кој го намалува уморот и соджи фолна киселина. Сепак, бидете внимателни доколку земате лекови – агрумите, со одредени лекови, го намалуваат или зголемуваат нивото на нивниот ефект.

Јајце

Јајцата содржат витамин Б12, кој го штити здравјето на нервите и недостаток се поврзува со депресија, холин – неопходен за здравје на клеточната мембрана, како и витамин Д.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ако во текот на празниците го прекршивте ветувањето дека нема да претерувате со храната, имаме добра вест за вас. Едноставен напиток кој можете да го…

 • Често практикувани навики поради кои потешко забременувате

  Често практикувани навики поради кои потешко забременувате

  Експертите од американската клиника „Mayo“ истражуваа кои проблеми потенцијално можат да предизвикаат неплодност. Веднаш дошле до првиот заклучок – оние жени кои работат физички тешки…

 • Како за 5 минути да направите здрав појадок? (видео)

  Како за 5 минути да направите здрав појадок? (видео)

  Од само пет состојки можете да направите дури три здрави појадоци и тоа за само пет минути… Путер од кикирики, банана, јаворов сируп, јогурт и…

 • Напиток кој ја враќа свежината и енергијата на организмот

  Напиток кој ја враќа свежината и енергијата на организмот

  До сега би требало сите јасно да знаат дека – се што јадеме и пиеме, се одразува на нашиот изглед. Поради тоа и решението за…

 • Возењето велосипед има свои бенифити

  Возењето велосипед има свои бенифити

  Возење велосипед го зголемува животниот век. Знаете ли дека на светот постојат повеќе од милијарда велосипеди? Покрај тоа што возењето велосипед е здраво, тоа е…

 • Верувале или не, овој вирус кружи низ Европа уште од каменото време (фото+видео)

  Верувале или не, овој вирус кружи низ Европа уште од каменото време (фото+видео)

  Станува збор за Хепатит Б, за кој германските научници сметаат дека постои уште од пред 7.000 години. Генетска материја од овој вирус пронајдена е во…

 • Прочистете ја крвта со овие намирници

  Прочистете ја крвта со овие намирници

  Доколку сакате да ја прочистите вашата крв и на некој начин да го подмладите своето тело потребно е само во вашата секојдневна исхрана да ги…

 • Чувствувате неподнослив замор кој ви го уништува денот?! Погледнете за што се работи!

  Чувствувате неподнослив замор кој ви го уништува денот?! Погледнете за што се работи!

  Овој витамин служи за создавање на црвени крвни клетки, а игра многу важна улога и при развојот на нервниот систем, но исто така има влијание…

 • Пешачење наместо теретана за слабеење

  Пешачење наместо теретана за слабеење

  Пешачењето е секојдневна активност чие благотворно дејство повеќе од нас не го користат максимално. Имено, пешачењето може да биде единствена физичка активност неопходна за слабеење,…

 • Никогаш не оставајте чаша вода во близина на креветот!

  Никогаш не оставајте чаша вода во близина на креветот!

  Над една третина од луѓето се будат ноќе. Половина од нив – неколку пати. Главната причина за нивното будење се природните потреби. Особено жед. Без…