Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

GM на секоја Opel Amperа губи по 10.000 евра

Време: 15:16

Датум: декември 5, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Во релативно краток период од продажбата на електричниот модел „Amperа“, додека се уште беше во сопственост на компанијата „Opel“, „General Motors“ имаше значителни загуби на овој модел.

Секој продаден примерок на електричниот модел „Opel Ampera“ значеше за американскиот гигант загуба од 10.000 евра, пишува „Ројтерс“.

„Ampera“, кој всушност е препакуван „Chevrolet Bolt“ со знакот на „Opel“, се произведува во фабриката на „General Motors“ (GM) во САД. Во гамата возила на брендот „Opel“ е воведен додека „GM“ беше сопственик на овој германски авто-бренд, се цел да помогне за намалување на просечната емисија на возила на „Opel“ и така да ги задоволи строгите правила за еколошки норми на ЕУ.

Кога во текот на летото француски „PSA“ и официјално го превзема „Opel“, сакаше да продолжи со продажбата на „Amperа“, барем во периодот на транзиција да нема проблеми со споменатите стандарди за емисија на целиот бренд.

Меѓутоа, се покажа дека продажбата на овој модел во Европа генерира загуби кои „Opel“, сега под капата на „PSA“, сака да ги реши и да стане профитабилен бренд.

Во меѓувреме, „PSA“ кој на американскиот гигант му плати 1,3 милијарди евра за превземање на компанијата „Opel“, посакува половина од парите назад, затоа што сега го забележа целиот проблем поврзан со „CO2“ емисијата и изложеноста на европските казни, вели извор запознаен со состојбата.

Француската компанија и порача на „GM“ дека и должи повеќе од половина милијарди евра и дека има намера да поднесе тужба поради измама во поглед на стратегијата на „Opel“ за емисијата на гасови, тврадат два извори.

Непосредно пред него „PSA“ да излезе во јавност со оваа информации, „Opel“ престана да прима нарачки од купувачите за моделот „Ampera“, a како официјална причина е наведено дека од американската фабрика, во која овој модел се произведува заедно со сестринскиот „Chervolet Bolt“, не пристигнуваат доволен број возила во Европа.

Моменталниот развој на настаните ја турка „Amperа“ се подалеку од европскиот пазар, со што ќе нанесе штета на вкупниот раст на продажбата на електрични автомобили на Стариот континент, каде на „Amperа“ и се предвидува убава иднина.

Во Германија со државни субвенции возилото се продава за околу 35.000 eвра, a голем интерес за „Amperа“ има и во Норвешка, каде бројот на нарачки се мери во илјадници.

Инаку, „Ampera“ не е единствениот модел на кој производителот генерира значителни загуби. „FIAT“, на пример, во САД губи по 20.000 долари (околу 16.900 eвра) на секој продаден електричен автомобил „500e“, a и споменатиот „GM“ своевремено призна дека на секој продаден примерок од електричниот модел „Chevrolet Bolt“ губи 9.000 долари (7.600 eвра).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Над 100 посетители, дел од нив претставници од македонски компании, индивидуалци, луѓе поврзани со авто индустријата беа дел од  Аутопартс Експо 2018, саемот за автоделови…

 • BMW X8 најверојатно пристигнува на почетокот на 2020-та

  BMW X8 најверојатно пристигнува на почетокот на 2020-та

  „BMW“ го регистрираше брендот „X8“ и ќе понуди луксузен кросовер со ова име. Стандардните верзии ќе се натпреваруваат со моделите на „Range Rover“ и идниот…

 • Новиот погон на Opel Corsa GSi ветува голема забава во возењето

  Новиот погон на Opel Corsa GSi ветува голема забава во возењето

  Кога новата „Opel Corsa GSi“ на пазарот ќе ја следи „Insignia GSi“ ова лето, ќе има погон од 1.4-литарски турбо мотор со 110 kW /…

 • Американци направија иновативни суспензии (видео)

  Американци направија иновативни суспензии (видео)

  Американската компанија „ClearMotion“ планира да започне со производство на иновативен модел на суспензија со електронско управување во почетокот на 2019-та година. Таа ќе му овозможува…

 • Volvo официјално става крај на дизелите

  Volvo официјално става крај на дизелите

  Неодамна, „Volvo“ објави дека нема да развие нови дизел мотори. Последните модели на Швеѓаните сепак добија модификации со таков мотор, но и тоа веќе се…

 • Ford Focus добива нова задна камера од 180 степени (видео)

  Ford Focus добива нова задна камера од 180 степени (видео)

  Четвртата генерација на „Focus“, која беше претставена во април, во понудата ќе има широкоаголна камера за полесно и побезбедно возење наназад. Возењето во рикверц е…

 • Како изгледа „пик-ап“-от на Mercedes по третманот од Brabus? (фото+видео)

  Како изгледа „пик-ап“-от на Mercedes по третманот од Brabus? (фото+видео)

  Познатата германска тјунерска компанија го надгради моделот „Mrecedes X Сlasѕ“. Покрај дизајнот на возилото, подобрени се и погонските единици. „Brabus“ изврши низа естетски интервенции на…

 • DS има конкурент на BMW Series 5 и Audi A6 

  DS има конкурент на BMW Series 5 и Audi A6 

  Францускиот премиум бренд „DS Automobiles“, кој е под контрола на групата „РЅА“, се подготвува за претставувањето на новиот предводник. Автомобилот, најверојатно, ќе се појави во…

 • Во семејството на Mercedes-AMG GT се појави нов Roadster (фото) 

  Во семејството на Mercedes-AMG GT се појави нов Roadster (фото) 

  Компанијата „Mercedes-Benz“ ја прошири својата гама на спортски автомобили „AMG GT“ со додавање на „S“-верзија на „roadster“. Ова е третата отворена модификација, која ќе го…

 • Плановите на Alfa Romeo: нов SUV и Giulia со 641 КС

  Плановите на Alfa Romeo: нов SUV и Giulia со 641 КС

  Италијанскиот производител „Alfa Romeo“ може да го прошири својот асортиман со неколку нови верзии на моделот „Giulia“, како и со нов „SUV“ во јуни оваа…