Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Mладата репрезентација беше декласирана од Австрија

Време: 17:14

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Фудбалската репрезентација на Македонија, играчи до 21 година, попладнево во Скопје доживеа тежок пораз од Австрија 0:4 (0:3) во квалификациите за пласман на Европското првенство. По овој пораз, селекцијата до 21 година останува на делба на последната позиција во Групата 7 со само 3 бода, колку што има и Гибралтар, и по четири одиграни натпревари, ги загуби шансите за висок пласман.

Младата репрезентација одигра уште еден лош натпревар далеку од стандардите за еден квалификациски дуел и сосема заслужено доживеа убедлив пораз.

Избраниците на Благоја Милевски дејствуваа конфузно во дефанзивата, се мачеа во организацијата на играта поради што неколкуте шанси што ги имаа дојдоа по прекините. Австријците мошне искусно знаеја да ги казнат сите пропусти во играта на Македонија.

Изгледаше дека Македонија може да го избегне третиот пораз во низа по обидот на капитенот Чешмеџиев во раната фаза на мечот. Слободниот удар, кој го изведе капитенот со прекрасна парада, го одбрани Гартлер.

Австријците потоа ја презедоа играта и започнаа да ги казнуваат грешките на македонските фудбалери.

Јакуповиќ постигна убав гол во 12. минута, потоа на 2:0 во 26. зголеми Хонсак, а Лајмер во 36. минута го постигна третиот гол.

Во финишот на првиот дел Македонија не реалзиира две шанси преку Елмас и Амановиќ.

Во второто полувреме, во 54. минута, недоразбирањето во одбраната на Македонија го искористи Јакуповиќ, кој го постигна својот втор гол.

До крајот на мечот Австрија имаше две чисти шанси да ја зголеми предноста, а Македонија не искористи три за да го намали поразот.

Абаз не реализира во 65.минута, неговиот удар заврши крај голот, потоа Исени во 84. минута промаши пенал, односно австрискиот голман го одбрани неговиот удар, а обидот на Стојановски во последната минута заврши крај голот.

Македонија дуелот го заврши со ирач помалку бидејќи Костадинов во 80. минута го доби вториот жолт картон.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • HTC ги претстави Desire 12 и Desire 12 Plus (фото)

  HTC ги претстави Desire 12 и Desire 12 Plus (фото)

  „HTC“ претстави два нови смартфони од средна класа, а тоа се „Desire 12“ и „Desire 12 Plus“. „Desire 12“ има 5,5-инчен, a „Desire Plus“ 6-инчен…

 • Среќата е најважниот елемент од професионалниот успех

  Среќата е најважниот елемент од професионалниот успех

  Бен Карпентер, потпретседател на „CRT Capital Group“, голема брокерска компанија која вработува околу 300 институционални брокери, напиша и објави книга „The Bigs“ во која дава…

 • Еден од секои пет лица во Грција е со неплатени даноци

  Еден од секои пет лица во Грција е со неплатени даноци

  Еден на секои петмина во Грција е со неплатени во рок даноци, а во однос на 700.000 даночни обврзници во наредните денови ќе бидат преземени…

 • Победете ја анемијата со овој рецепт од мед, лимон, семе од коприва и бадеми

  Победете ја анемијата со овој рецепт од мед, лимон, семе од коприва и бадеми

  Имате проблеми со слаба крвна слика или имате недостиг на железо? Направете го овој рецепт. Веќе по дваесет дена ќе забележите промени на кожата и…

 • Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Оваа година на пазарот ќе се појави нов претставник во флотата на електрични мотори – „Audi e-tron crossover“. Поради пројавениот интерес за новото возило, шефот…

 • Министерот Ќахил ги запозна Турците со можностите за инвестирање во Македонија

  Министерот Ќахил ги запозна Турците со можностите за инвестирање во Македонија

  Министерот задолжен за странски инвестиции, Аднан Ќахил вчера ја заврши тридневна работна посета на Република Турција каде оствари средби и состаноци со турската бизнис заедница.…

 • По 29 пат ќе се одржи Државен натпревар по информатика за основци и средношколци

  По 29 пат ќе се одржи Државен натпревар по информатика за основци и средношколци

  Утре (24 март 2018) во просториите на ФИНКИ на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје на Државниот натпревар по информатика по 29 пат ќе се избира најдобриот…

 • „Види ја ти неа“ во опасно добри филмови

  „Види ја ти неа“ во опасно добри филмови

  Победникот на Санденс, краткометражниот игран филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски, ќе се натпреварува во програмата 6. LET’S CEE Филмски фестивал…

 • Исчистен одронот на патниот правец Катланово-Велес

  Исчистен одронот на патниот правец Катланово-Велес

  На патниот правец Катланово – Велес одронот кај манастирите е исчистен, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот е нормализиран и се одвива по две коловозни…

 • Зголемен надоместокот на судиите поротници

  Зголемен надоместокот на судиите поротници

  Судиите поротници го добија бараното покачување на надоместокот за одлучување и превоз до судот. Во „Службен весник“ е објавен „Правилникот за надоместоците на судиите поротници“…