Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Неколку природни начини за регулирање на крвниот притисок

Време: 12:45

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Високиот крвен притисок е многу честа здравствена состојба која треба да се смета за сериозна прикриена закана за здравјето. Уште се нарекува и тивок убиец, затоа што не предизвикува забележливи симптоми или предупредувачки знаци се додека не се развијат компликации.

Покачениот крвен притисок, кој се означува со терминот хипертензија, го зголемува ризикот од кардиоваскуларни заболувања, мозочен удар, па дури и проблеми со бубрезите.

Хипертензијата се карактеризира со систолен крвен притисок (високата вредност) над 140mmHg и дијастолен крвен притисок (ниската вредност) над 90mmHg.

Според податоци на Светската здравствена организација, на глобално ниво една милијарда луѓе имаат висок крвен притисок и ситуацијата само се влошува. Се проценува дека до 2025 година 1,8 милијарди возрасни лица ќе живеат со хипертензија.

На луѓето кои страдаат од хипертензија често им се потребни лекови за регулирање на крвниот притисок. Но, промените во начинот на живот и исхраната можат значително да придонесат за подобрување на состојбата. Многумина успеваат на природен начин да го контролираат крвниот притисок и кај нив исчезнува неопходноста од употреба на медикаментозна терапија. Еве неколку ефективни природни начини за регулирање на крвниот притисок:

-Консумирајте банани

-Умерено консумирајте темно чоколадо со минимум 70 проценти какао

-Намалете го внесувањето на сол до 5 грама дневно

-Вежбајте 30 минути во повеќето денови од неделата

-Одржувајте здрава телесна тежина и внимавајте на обемот на половината

-Уживајте со мала количина алкохол и никогаш не претерувајте

-Заборавете на цигарите и не станувајте жртва на пасивното пушење

-Намалете го кофеинот, не пијте повеќе од две кафиња дневно

-Релаксирајте се со класична музика

-Намалете го стресот

Поради фактот што високиот крвен притисок не покажува симптоми, многу се важни редовните мерења. Особено внимателни треба да бидат луѓето кои страдаат од дијабетес, затоа што 60 проценти од нив имаат и висок крвен притисок.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Вкусна и здрава ужинка која ќе ви помогне полесно да ги намалите килограмите

  Вкусна и здрава ужинка која ќе ви помогне полесно да ги намалите килограмите

  Освен физичките активности кои вклучуваат напорно вежбање, што уште е потребно за да имате згодно тело како светските ѕвезди? Здрава храна и здрави напитоци нормално!…

 • Смути за баланс на хормоните: Вкусен напиток за ублажување на менструалните болки

  Смути за баланс на хормоните: Вкусен напиток за ублажување на менструалните болки

  Ако сте една од оние жени кои секој месец има проблеми со болни менструации, ви претставуваме рецепт за домашен напиток кој ќе ги ублажи тешкотиите.…

 • Победете ја анемијата со овој рецепт од мед, лимон, семе од коприва и бадеми

  Победете ја анемијата со овој рецепт од мед, лимон, семе од коприва и бадеми

  Имате проблеми со слаба крвна слика или имате недостиг на железо? Направете го овој рецепт. Веќе по дваесет дена ќе забележите промени на кожата и…

 • Вечера која ги топи килограмите

  Вечера која ги топи килограмите

  Имате проблеми со прекумерната тежина, постојано сте на диета, се трудите максимално но не знаете како дополнително да си помогнете? Овие неколку намирници ви ги…

 • Супер-комбинација од овошје и здрави семки за посилен имунитет

  Супер-комбинација од овошје и здрави семки за посилен имунитет

  Зајакнете го вашиот организам со оваа комбинација на овошје и здрави семки… Состојки: – 50 гр бадеми – 6 дл вода – 2 лажици мелено…

 • Пет намирници кои се најефикасните борци против вишокот сало

  Пет намирници кои се најефикасните борци против вишокот сало

  Доколку мачите мака со вишок килограми, овие намирници претставуваат најдобриот избор за вас. 1. Бобичесто овошје. Богато е со влакна кои го продолжуваат чувството на…

 • Секој ден започнувајте го со лажица мед

  Секој ден започнувајте го со лажица мед

  Сите знаат колку медот е здрав, но не знаат сите дека не е исто дали ќе се проголта веднаш, или, како што е правилно, постепено…

 • Нов суперлек – Сируп од пиво!

  Нов суперлек – Сируп од пиво!

  Овој сируп смеат да го користат и децата, но само по една лажичка дневено… Овој период од годината е препознатлив по тоа што речиси сите…

 • Супер-ефикасна облога од ѓумбир која ја победува настинката

  Супер-ефикасна облога од ѓумбир која ја победува настинката

  Запрете ја настинката со облога од ѓумбир која можете да ја направите едноставно и лесно, а која помага во неутрализирањето на настинката и спречување на…

 • Која намирница најмногу го одложува стареењето?

  Која намирница најмногу го одложува стареењето?

  Наодите на американските научници од Универзитетот во Вашингтон укажаа на тоа дека состојките на брокулата можат да одложат некои типични знаци на стареење. Експериментите спроведени…