Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Канаваро: Италијанскиот фудбал го водат мумии

Време: 12:11

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Италијанската фудбалска репрезентација првпат по шест децении нема да настапи на светско првенство, што претставува голем удар за една од најтрофејните фудбалски нации во светот. Италија четирипати била светски шампион, последен пат во 2006 година.

Незадоволството поради неуспехот ќе кулминира во наредните денови, а еден од првите кои својата фрустрација ја изразија на социјалните мрежи е Паоло Канаваро, помладиот брат на легендарниот капитен на азурите Фабио Канаваро.

„Луѓе, не го загубивме пласманот на СП денеска туку пред 15 години кога луѓето кои вложуваат во фудбалот почнаа да носат лоши фудбалери од целиот свет во нашата лига. Такви играчи им ги крадеа местата на домашните фудбалери. Им овозможивме да ја почувствуваат славата, а за тоа се најзаслужни нашите тренери, кои се меѓу најдобрите во светот. Се надевам дека го допревме дното и дека ова е можност да се спроведе целосна реформа во фудбалот. Да им кажеме збогум на мумиите кои го контролираат нашиот фудбал. Време е за помладите, тие треба да добијат шанса. Секоја чест за големиот Буфон, кој можеше да стане првиот во историјата со шест настапи на светските првенства. Се надевам дека неговите солзи се последни кои се пролеани за нашиот фудбал“, напишал Канаваро.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • HTC ги претстави Desire 12 и Desire 12 Plus (фото)

  HTC ги претстави Desire 12 и Desire 12 Plus (фото)

  „HTC“ претстави два нови смартфони од средна класа, а тоа се „Desire 12“ и „Desire 12 Plus“. „Desire 12“ има 5,5-инчен, a „Desire Plus“ 6-инчен…

 • Среќата е најважниот елемент од професионалниот успех

  Среќата е најважниот елемент од професионалниот успех

  Бен Карпентер, потпретседател на „CRT Capital Group“, голема брокерска компанија која вработува околу 300 институционални брокери, напиша и објави книга „The Bigs“ во која дава…

 • Еден од секои пет лица во Грција е со неплатени даноци

  Еден од секои пет лица во Грција е со неплатени даноци

  Еден на секои петмина во Грција е со неплатени во рок даноци, а во однос на 700.000 даночни обврзници во наредните денови ќе бидат преземени…

 • Победете ја анемијата со овој рецепт од мед, лимон, семе од коприва и бадеми

  Победете ја анемијата со овој рецепт од мед, лимон, семе од коприва и бадеми

  Имате проблеми со слаба крвна слика или имате недостиг на железо? Направете го овој рецепт. Веќе по дваесет дена ќе забележите промени на кожата и…

 • Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Оваа година на пазарот ќе се појави нов претставник во флотата на електрични мотори – „Audi e-tron crossover“. Поради пројавениот интерес за новото возило, шефот…

 • Министерот Ќахил ги запозна Турците со можностите за инвестирање во Македонија

  Министерот Ќахил ги запозна Турците со можностите за инвестирање во Македонија

  Министерот задолжен за странски инвестиции, Аднан Ќахил вчера ја заврши тридневна работна посета на Република Турција каде оствари средби и состаноци со турската бизнис заедница.…

 • По 29 пат ќе се одржи Државен натпревар по информатика за основци и средношколци

  По 29 пат ќе се одржи Државен натпревар по информатика за основци и средношколци

  Утре (24 март 2018) во просториите на ФИНКИ на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје на Државниот натпревар по информатика по 29 пат ќе се избира најдобриот…

 • „Види ја ти неа“ во опасно добри филмови

  „Види ја ти неа“ во опасно добри филмови

  Победникот на Санденс, краткометражниот игран филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски, ќе се натпреварува во програмата 6. LET’S CEE Филмски фестивал…

 • Исчистен одронот на патниот правец Катланово-Велес

  Исчистен одронот на патниот правец Катланово-Велес

  На патниот правец Катланово – Велес одронот кај манастирите е исчистен, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот е нормализиран и се одвива по две коловозни…

 • Зголемен надоместокот на судиите поротници

  Зголемен надоместокот на судиите поротници

  Судиите поротници го добија бараното покачување на надоместокот за одлучување и превоз до судот. Во „Службен весник“ е објавен „Правилникот за надоместоците на судиите поротници“…