Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    

За првпат од 1958 година Италија нема да оди на СП

Време: 08:31

Датум: ноември 14, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Молк и солзи на „Сан Сиро“! Италија е во шок! Првпат од 1958 година, италијанската фудбалска репрезентација, носител на четири светски титули нема да биде на Мундијалот, откако во реваншот против Шведска не успеаја да го „скршат“ отпорот на „викинзите“ одигрувајќи 0:0, за да се елиминирани со вкупен резултат 0:1.

Сè беше подготвено за колективна воздишка во Италија. „Сан Сиро“ исполнет до последното место, фубалерите со гласно пеење на химната, меѓутоа на теренот „аѕурите“ едноставно не направија доволно да ги „пробијат“ солидните Швеѓани, кои ќе го заземат нивното место на СП во Русија.

Италијанците започнаа под императивот победа, и уште на стартот трипати во офсајд се најде Чиро Имобиле во напаѓачкиот старт на „аѕурите“. Алесандро Флоренци се обиде со удар од работ на шестнасетникот во 6-тата минута, но топката помина покрај левиот дирек.

Првото полувреме го одбележи и шпанскиот судија Антонио Матеу, кој додели четири жолти картони, а со чист образ можеше да досуди и три пенали – еден за Италија и два за гостите. Во 9. минута Лудвиг Аугустинсон имаше непријатен старт над Марко Паоло, а во 13. минута од другата страна, Ола Тоивонен ја шутна топката во раката на Кјелини. Во 29. минута, по нафрлувањето на Форсберг, топката удира во раката на Андреа Барѕаљи и Швеѓаните повторно протестираат, а Форсберг добива жолт картон за допирање на судијата.

На стартот на второто полувреме Италијанците почнаа уште посиловито, во директен напад на шведскиот гол. Во 54-тата минута по нафрлањето Флоренци атрактивно удира, но топката поминува само покрај голот.

Во 58. минута, постојаниот напад на голот на Шведска го искористи нововлезениот Исак Кисе Телин, кој се најде во добра позиција, но млако шутираше кон Буфон.

Ел Шарави во 87. минута ја имаше можеби најдобрата шанса во целиот натпревар, кога шутираше на левата страна, пред Робин Олсен да одбрани со одлична интервенција.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Полска ќе бара компензација од Германија за Втората светска војна

  Полска ќе бара компензација од Германија за Втората светска војна

  Оваа година Полска ќе побара надомест за Втората светска војна, рече министерот за надворешни работи, Јацек Чапутович, во говорот пред парламентот за полско-германските односи. „Ќе…

 • „Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл го побуди духот на поезијата Скопје и Велес

  „Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл го побуди духот на поезијата Скопје и Велес

  Традиционално Јулиус Мајнл ја организираше акцијата „Плати со поезија“ на 21-ви март, на Денот на поезијата, по 4-ти пат. Илјадници љубители на кафето се вклучија…

 • McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  Додека повеќето производители на суперавтомобили се натпреваруваат кој прв на пазарот ќе претстави модел само на електрична енергија, „McLaren“ одбива да биде дел од тој…

 • Секој ден започнувајте го со лажица мед

  Секој ден започнувајте го со лажица мед

  Сите знаат колку медот е здрав, но не знаат сите дека не е исто дали ќе се проголта веднаш, или, како што е правилно, постепено…

 • Договорот меѓу Bayer и Monsanto доби „зелено светло“ од ЕК

  Договорот меѓу Bayer и Monsanto доби „зелено светло“ од ЕК

  Германскиот конгломерат „Bayer“ доби одобрение од Европската комисија (ЕК) за купување на американската компанија „Monsanto“ за 62,5 милијарди долари, последното од трите мегасоединувања кои ќе…

 • Хамилтон ќе носи комбинезон од 128 милиони евра

  Хамилтон ќе носи комбинезон од 128 милиони евра

  На неговото одело ќе стојат логоата на 12 спонзори кои за рекламирањето ќе издвојат 128 милиони евра. Хамилтон неодамна го промовираше комбинезонот со кој ќе…

 • Погледнете во внатрешноста на овој луксузен имот вреден 24 милиони долари (фото)

  Погледнете во внатрешноста на овој луксузен имот вреден 24 милиони долари (фото)

  Во Рајската долина во Аризона постои голем број на специфични недвижнини кои ги мамат посетителите и клиентите со својот шарм и интересен изглед… Овој пат…

 • Новите давачки можат да создадат 19.000 нови работни места во САД

  Новите давачки можат да создадат 19.000 нови работни места во САД

  Американската царина за увозот на челик и алуминиум ќе создаде илјадници нови работни места во локалните компании производители и ќе ја компензираат загубата на работна…

 • МТСП: Работна средба по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

  МТСП: Работна средба по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

  По повод 21 Март, Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, во Министерството за труд и социјална политика се одржа работна средба со претставници на…

 • Град Скопје објави конкурс за најголем придонес за животната средина

  Град Скопје објави конкурс за најголем придонес за животната средина

  Во рамките на традиционалната акција „Денови на пролетта – Денови на екологијата“, Градот Скопје денеска распиша јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, за најголем…