Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Како да спречите стареење на кожата на вратот?

Време: 14:50

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Истите жени кои месечно трошат илјадници на производи за нега на лицето и шминката која на нив ќе ги прикрие мааните, често забораваат дека годините се забележуваат најпрвин на вратот и рацете. Затоа, започнете уште денес, без оглед дали имате 19 или 39, да се грижите за својот врат.

Што можете да преземете вашиот врат да го задржи младоликиот изглед?

Нега на кожата на вратот

Навистина не е неопходно да купувате посебна крема за вратот, но задолжително е секојдневно да нанесувате крема на тоа подрачје. Наутро и навечер, при нанесување на крема на лицето, немојте да заборавите истата крема внимателно да ја нанесете и на вратот. Тоа секогаш правете го со благи потези од доле па нагоре (од деколтето кон брадата) со цел да не ја влечете кожата надолу.

Вежбање на вратот

Оваа вежба ќе ви помогне да го затегнете вратот и да спречите појава на подбрадок ( или да го ублажите доколку веќе го имате.) Стиснете ги усните во поза за бакнеж, потоа главата завртете ја нагоре и глумете дека со усните сакате да го бакнете таванот. Ќе почувствувате лесно затегнување во подрачјето на вратот и така ќе го зацврстите. Вежбата секој ден повторувајте ја барем 20 пати.

Правилно држење

Ако сте постојано подгрбавени и ако поголемиот дел од денот брадата речиси ви ја допира клулната коска, побргу ќе предизвикате појава на брчки. Држете ја главата исправено.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Вкусна и здрава ужинка која ќе ви помогне полесно да ги намалите килограмите

  Вкусна и здрава ужинка која ќе ви помогне полесно да ги намалите килограмите

  Освен физичките активности кои вклучуваат напорно вежбање, што уште е потребно за да имате згодно тело како светските ѕвезди? Здрава храна и здрави напитоци нормално!…

 • Смути за баланс на хормоните: Вкусен напиток за ублажување на менструалните болки

  Смути за баланс на хормоните: Вкусен напиток за ублажување на менструалните болки

  Ако сте една од оние жени кои секој месец има проблеми со болни менструации, ви претставуваме рецепт за домашен напиток кој ќе ги ублажи тешкотиите.…

 • Победете ја анемијата со овој рецепт од мед, лимон, семе од коприва и бадеми

  Победете ја анемијата со овој рецепт од мед, лимон, семе од коприва и бадеми

  Имате проблеми со слаба крвна слика или имате недостиг на железо? Направете го овој рецепт. Веќе по дваесет дена ќе забележите промени на кожата и…

 • Вечера која ги топи килограмите

  Вечера која ги топи килограмите

  Имате проблеми со прекумерната тежина, постојано сте на диета, се трудите максимално но не знаете како дополнително да си помогнете? Овие неколку намирници ви ги…

 • Супер-комбинација од овошје и здрави семки за посилен имунитет

  Супер-комбинација од овошје и здрави семки за посилен имунитет

  Зајакнете го вашиот организам со оваа комбинација на овошје и здрави семки… Состојки: – 50 гр бадеми – 6 дл вода – 2 лажици мелено…

 • Пет намирници кои се најефикасните борци против вишокот сало

  Пет намирници кои се најефикасните борци против вишокот сало

  Доколку мачите мака со вишок килограми, овие намирници претставуваат најдобриот избор за вас. 1. Бобичесто овошје. Богато е со влакна кои го продолжуваат чувството на…

 • Секој ден започнувајте го со лажица мед

  Секој ден започнувајте го со лажица мед

  Сите знаат колку медот е здрав, но не знаат сите дека не е исто дали ќе се проголта веднаш, или, како што е правилно, постепено…

 • Нов суперлек – Сируп од пиво!

  Нов суперлек – Сируп од пиво!

  Овој сируп смеат да го користат и децата, но само по една лажичка дневено… Овој период од годината е препознатлив по тоа што речиси сите…

 • Супер-ефикасна облога од ѓумбир која ја победува настинката

  Супер-ефикасна облога од ѓумбир која ја победува настинката

  Запрете ја настинката со облога од ѓумбир која можете да ја направите едноставно и лесно, а која помага во неутрализирањето на настинката и спречување на…

 • Која намирница најмногу го одложува стареењето?

  Која намирница најмногу го одложува стареењето?

  Наодите на американските научници од Универзитетот во Вашингтон укажаа на тоа дека состојките на брокулата можат да одложат некои типични знаци на стареење. Експериментите спроведени…