Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Лек од природата: Ротквата го чисти организмот

Време: 10:20

Датум: ноември 11, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Овој хранлив зеленчук со мала енергетска вредност значително придонесува за зајакнување на имунитетот, но исто така ја поттикнува и работата на црниот дроб и жолчката…

Како најдобра одбрана од инфекции и вируси, ротквата е незаменлива во текот на ледните денови поради големиот број на лековити својства. Овој хранлив зеленчук со мала енергетска вредност значително придонесува за зајакнување на имунитетот, но исто така ја потттикнува и работата на црниот дроб и жолчката.

Црната ротква се користи во случај на инфекции, кај пореметувања на работата на жолчното кесе. Таа содржи протеини, јаглени хидрати, масти, целулоза и многубројни минерали. Поради мирисот и вкусот, во исхраната главно се користи како средство кое го поттикнува апетитот. Црната ротква се користи и во народната медицина, каде е позната како природен лек за проблемите со варењето, додека тоникот од црна ротква се користи за прочистување на црниот дроб.

Од друга стана, белата ротква во Јапонија ја нарекуваат и чистач на телото бидејќи го чисти организмот од холестерол и триглицериди. Освен тоа, претставува и активен диуретик кој го топи песокот и камењата, придонесува за варење на мастите, го смирува бронхитисот, ја отстранува кашлицата и ја стимулира работата на жолчката. Белата ротква исто така помага во варењето на цели житарки и мастите од животинско потекло. Со помош на состојката рафанол, која претставува етерично сулфурско масло, делува и на излачувањето на слузта од дишните органи, поради што сокот или сирупот се препорачува при бронхитис, настинка и кашлица, а содржината на лизоцин делува антибактериски.

Сокот ја нормализира работата на жолчното кесе

Сокот од црна ротква го подобрува производството на жолчката, ја зголемува нејзината проодност, ги разложува каменчињата, и ја нормализира работата на жолчното кесе. Освен сок, изренданата црна ротква може да се консумира и во облик на салата или помешана со маслинка, јаболка, кисели краставички, маслиново масло или кисело млеко.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали секојдневното пиење газирана вода му штети на вашето здравје?!

  Дали секојдневното пиење газирана вода му штети на вашето здравје?!

  Секако дека не е штетна, а еве и зошто. Ако пијате газирана вода во која нема шеќер, нема вештачки засладувачи, не мора да се грижите…

 • Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Лекарите ја препорачуваат, сирова или варена, во секојдневната исхрана и тоа во неограничени количини. Доцната есен е сезоната на чичоката, дивиот компир или Ерусалим артичоката. Лекарите…

 • Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Следните седум намирници набавете ги и консумирајте ги почесто, бидејќи со нивната консумација, ќе го спречите и намалите ризикот од бројни болести. Авокадо Маслото во…

 • Имате бавен метаболизам, има начин како да си помогнете!

  Имате бавен метаболизам, има начин како да си помогнете!

  Брзиот метаболизам кај некои луѓе е генетски предодреден. Генерално земено, мажите имаат побрз метаболизам од жените, но сепак не секој има доволно брз метаболизам. Брзиот…

 • Зошто е важно да го користите компирот во исхраната! (видео)

  Зошто е важно да го користите компирот во исхраната! (видео)

  Компирот е најкористената намирница во континенталната исхрана. го подготвуваме на различни начини, а денес е тешко да се замисли диета без компир. Неговите љубителите ќе…

 • Енергетските пијалоци се штетни за вашето тело!

  Енергетските пијалоци се штетни за вашето тело!

  Здравствените експерти објавија предупредување за учинокот на енергетските напитоци кои се преполни од шеќер, кофеин и различни стимуланси. Научниците тврдат дека пиењето на само еден…

 • Не го игнорирајте заморот, може да ве донесе до фаза на депресија

  Не го игнорирајте заморот, може да ве донесе до фаза на депресија

  Ако веќе подолго време сте под стрес, треба да обрнете вимание на неколку симптоми. Имено, според истражувањата стресот ве наведува на неколку навики кои генерално…

 • Напитокот кој прави чуда – црна лимонада

  Напитокот кој прави чуда – црна лимонада

  Освен што оваа лимонада е црна и со самото тоа е посебна и различна од било кој домашен напиток, оние кои ја пијат велат дека…

 • Намалете го холестеролот со користење на кечап!

  Намалете го холестеролот со користење на кечап!

  Кечапот не само што е вкусен додаток во пиците и другите тестенини, туку е и состојка која во прилична мера делува на зголеменото присуство на…

 • Намалете ја нервозата со помош на целерот!

  Намалете ја нервозата со помош на целерот!

  Тајната се крие во богатството од магнезиум, калиум и калциум со кои оваа билка располага, што влијае на ублажувањето на напнатоста. Освен тоа, високиот процент…