Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    

Евролига: Фенер загуби во Малага, победнички старт за Реал, Олимпијакос, ЦСКА, Макаби

Време: 09:55

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Бранителот на титулата во кошаркарската Евролига, Фенербахче, со пораз во Малага ја отвори новата сезона. За разлика од Фенербахче фаворитите Реал Мадрид, ЦСКА Москва, Олимпијакос и Макаби забележаа победи во првото коло.

Првото коло во елитното кошаркарско натпреварување ги соочи освојувачот на Еврокупот Уникаха и европскиот шампион Фенрбахче. Во Малага, во драматичен меч славеа домаќините 68:67 (20:20, 16:21, 14:16, 18:10).

По израмнетата прва четвртина Фенербахче ја презеде контролата врз играта и во 29 минута имаше двоцифрена предност 47:57. Кошаркарите на Фенербахче потоа влегоа во еден лош период му дозволија на домаќинот серија 15:2, а на 124 секунди до крајот Уникаха водеше 68:60.

До крајот домашните кошаркари не поентираа ниту еднаш Фенер постигна седум поени во низа, го имаше и последниот напад, но обидот на Слукас заврши на првиот обрач.

Грузиецот Шермандини ја предводеше Уникаха со 12 поени, а на спротивната страка Костас Слукас имаше учинок од 15 поени, 5 скока и 7 асистенции.

Кошаркарите на Реал славеа во Истанбул кај Анадолу Ефес 74:88 (19:28, 17:17, 20:17, 18:26). Реал победи благодарение на одличното издание на двоецот Лука Дончиќ-Густаво Ајон, а клучната предност ја стекна во финишот на првата и на почетокот на последната четвртина.

Лука Дончиќ, кој пред еден месец со Словенија стана европски првак, го предводеше Реал со 27 поени (12 од нив во последната четвртина), додека Ајон оставри двоен ефект од 16 поени и 10 скокови.

Кај Ефес се истакна МекКолум со 26 поени, а по 17 кошеви постигнаа Лидо и Данстон, кои заедно имаа 16 скокови.

ЦСКА потешко од очекувањата и од она што го покажува конечниот резултат славеше над Милано. „Армејците“ победија 93:84 (16:30, 22:18, 27:16, 28:20), а отпорот на противникот, кој во првиот дел неколку пати имаше предност од 14 поени, го скршија по 33.минута.

Четворица кошаркари се истакнаа кај ЦСКА: Кори Хигинс постигна 21, Чачо Родригез забележа 20 поени и по 5 скока и асистенции, Нандо Де Коло уфрли 19, а Вил Клејбурн 15 поени.

Во редовите на Милано најефикасни беа Ендрју Гаудлок со 17 и Владимир Мицов со 16 поени.

Олимпијакос иако во некомплетен состав ја оправда фаворитската улога против Баскониа. Мечот се одигра на Крит во „Хераклион“ арена, а Олимпијакос славеше со 75:64 (16:12, 25:21, 19:16, 15:15).

Со исклучок на првите седум минути домаќинот констатнтно беше во предност, а во најголем дел од мечот таа беше двоцифрена.

Принтезис постигна 17, Аграванис 13, а Папниколау 10 поени за победникот, додека Шенгелија со 13 и Гренџер со 12 поени беа најефикасните кај Баскониа. Овој тим од сезонава го предводи прославениот Аргентинец Пабло Приџони.

Макаби кој оваа сеозна има комплетно нов тим и нов тренер (Невен Спахија) гостуваше во Бамберг и убедливо го порази Бросе Баскет 71:88 (20:14, 16:23, 23:18, 12:33).

Макаби го декласира својот противник во последниот период во кој успеа да постигне 33 поени.

Пјер Џексон, кој минатата сезона еден месец играше за Цедевита, со 27 поени беше најефикасен на теренот, додека грчкиот ветеран Никос Зисис за Бросе постигна 16 кошеви.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тим го „скроти“ Ѓоковиќ во Монте Карло

  Тим го „скроти“ Ѓоковиќ во Монте Карло

  Доминик Тим, последниот човек кој го совладал Рафа Надал на земјена подлога, покажа дека проблемите со повредите се минато, откако се врати од сет-негатива за…

 • TI: Сопствениците јавни само во една држава

  TI: Сопствениците јавни само во една држава

  Групата од 20 индустриски и земји во развој (G20) за 2 години бавно напредува со подобрувањето на законските мерки за обезбедување транспарентност. Ова е заклучок…

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Атрактивни теми и панели на 9-тиот Сараево Бизнис Форум 2018

  Сараевo Бизнис Форум, кој ќе се одржи оваа година на 25 и 26 април во Сараево (БиХ), ќе понуди бројни атрактивни теми за бизнис заедницата…

 • Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

  Во завршницата од дводневната агенда на првиот Дигитален самит на Западен Балкан министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот за информатичко општество и администрација,…

 • Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Чешање на очите, воспалено грло, непречено кивање. Овие симптоми упатуваат на сезонска алергија. Со цел спречување на овие симптоми ви нудиме неколку едноставни трикови кои…

 • Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грција ја започна продажбата на Hellenic Petroleum

  Грчкиот фонд за приватизација (HRADF) го објави почетокот на продажбата на мнозинскиот удел во „Hellenic Petroleum“. Во продажба ќе бидат понудени не помалку од 50,1%…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Анѓушев: Владата ќе ги поддржи младите доколку се охрабрат да почнат бизнис

  Десет претприемачи од Република Македонија и од регионот, на вториот ден на Дигиталниот самит, во рамките на „Натпреварот за убедување“, имаа можност да ги презентираат…

 • МЗТ бара да се намали бројот на странци во Макбаскетот

  МЗТ бара да се намали бројот на странци во Макбаскетот

  МЗТ Скопје Аеродром започна со иницијативата за намалување на бројот на странски кошаркари во домашните клубови. Предлогот на клубот од „Аеродорм“ е бројката од шестмина…