Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Само 5 од овие семки дневно и не грижете се повеќе за здравјето

Време: 15:13

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Велат дека овие се најздравите семки во светот…

Семките од кајсија одамна се користени за лекување и превенција на многу болести.

Најновите истражувања покажаа дека навистина станува збор за одличен имунолошки и хранлив додаток, кој може да не зачува дури и од рак, пред се поради изобилството на витаминот Б17 – кој со своето делување ги уништува канцерогените клетки и ги запира метастазите.

Принципот на делување е едноставен: на клетките за рак за својот раст им требаат огромни количини на енергија, односно глукоза. Кога го внесуваме витаминот Б17, клетките од ракот ги апсорбираат молекулите на глукоза од тој витамин, а од бетал-глукозидаз ги отклучуваат бензалдехидот и цијанидот од витаминот Б17, предизвикувајќи си сопствена смрт.

Благодарение на големата концентрација на ензимот бета-глукозидаз витаминот Б17 е изразено смртоносен за клетките на ракот, додека за останатите здрави клетки не е токсичен.

Принципот на работа на виаминот Б17 потсетува на тројанскиот коњ: клетките на ракот стануваат алчни за глукозата, а кога ќе ја апсорбираат всушност се уништуваат.

Покрај моќниот витамински арсенал, семките од кајсија се извор и на железо, калиум и фосфор, кои дополнително го подобруваат имунитетот на нашиот организам.

Одделни студии покажуваат дека земањето на само пет семки од кајсија дневно значително ја спречува појавата на тумори и ја подобрува имунолошката слика на организмот.

Кај постоечките тумори и метастази се препорачуваат три семки на секој час во текот на денот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ова е доволната количина на сувомеснати која можете неделно да ја јадете!

  Ова е доволната количина на сувомеснати која можете неделно да ја јадете!

  Консумацијата на повеќе од четири сендвичи со сувомеснати производи неделно, може да биде опасна по вашето здравје, особено за оние кои страдаат од астма, покажа…

 • Токсини кои не знаете дека ги јадете!

  Токсини кои не знаете дека ги јадете!

  Пестицидите често се користат за заштита на култури од плевел, инсекти и инфекции. Некои овошја содржат значителни остатоци од пестициди кои можат да бидат крајно…

 • Исчистете го црниот дроб за 90 дена! (видео)

  Исчистете го црниот дроб за 90 дена! (видео)

  Консумирајте го овој лек секој ден и за 90 дена вашиот црн дроб ќе биде како нов, еве како се прави… Познато е дека старите…

 • Скротете го апетитот на едноставен начин!

  Скротете го апетитот на едноставен начин!

  Смирете го апетитот со овој фантастичен напиток од хељда. Еве како да го направите… Намирниците богати со целулоза можат да ве заситат. Се што e…

 • Како да ја подобрите меморијата

  Како да ја подобрите меморијата

  Колку можеме да учиме, да се прилагодуваме и да го разбираме светот околу себе, зависи пред се од нашиот коефициент на интелегенција. Колку можеме да…

 • Кои намирници содржат здрави, а кои нездрави масти?

  Кои намирници содржат здрави, а кои нездрави масти?

  Односот на јаглени хидрати – масти на дневна основа би требало да биде 50-30, остатокот го сочинуваат протеини… Триесет проценти = секој трет залак Ова…

 • Внимавајте! Еве колку траат кремите за сончање

  Внимавајте! Еве колку траат кремите за сончање

  Ние ви откриваме како да препознаете кога е време да ги фрлите кремите за сончање. Доколку имате стара крема за сончање би требало добро да…

 • Дали секојдневното пиење газирана вода му штети на вашето здравје?!

  Дали секојдневното пиење газирана вода му штети на вашето здравје?!

  Секако дека не е штетна, а еве и зошто. Ако пијате газирана вода во која нема шеќер, нема вештачки засладувачи, не мора да се грижите…

 • Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Лекарите ја препорачуваат, сирова или варена, во секојдневната исхрана и тоа во неограничени количини. Доцната есен е сезоната на чичоката, дивиот компир или Ерусалим артичоката. Лекарите…

 • Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Следните седум намирници набавете ги и консумирајте ги почесто, бидејќи со нивната консумација, ќе го спречите и намалите ризикот од бројни болести. Авокадо Маслото во…