Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,095.37 -0.24%    GRNT 917.56 -0.21%    KMB 5,421.26 -0.95%    MPT 63,471.43 0.48%    MTUR 5,250.00 -3.67%    RMDEN16 98.50 0%    RMDEN17 98.30 1.34%    STB 1,043.41 -1.58%    TEL 303.00 -2.26%    TNB 17,027.50 -0.48%    

Кои се лоши клиенти и како да побегнете од нив?

Време: 12:47

Датум: јануари 15, 2013

Категорија: КАРИЕРА

klient1

Лош клиент не е само клиентот кој не плаќа на време. Има такви кои прават проблеми и комплицираат и кога нема потреба од такво нешто, критикуваат нешто, а и самите незнаат што и зошто, полни се со ветувања кои остануваат само ветувања. Соработката со вакви клиенти претставува вистинска ноќна мора.

Како навреме, на самиот почеток, да процените дали клиентот е лош избор? Ова се сигурни знаци. Ако ги препознаете, бегајте што подалеку од таква соработка.

Премногу ја критикуваат вашата поранешна работа

Ниту учествувале во неа, ниту се запознале со деталите. Имаат ли право да критикуваат? Замислете си како само ќе ја критикуваат вашата идна соработка.

Сакаат „едноставни“ и „прости“ проекти

Ова посебно се однесува на веб дизајнот и дизајнот воопшто. Со тоа што инсистираат на едноставност, тие всушност сакаат производот да ги чини што поевтино. Објаснете им детално како ќе тече процесот, колку труд треба да вложите до финалната верзија. Ако разбираат и прифаќаат, можете да соработувате. Ако не, бегајте!

Ветувања за идна соработка

И ова е еден од начините за намалување на цената. Ваквите ветувања најчесто велат: „Сега спуштете ни ја цената, па ќе соработуваме во иднина“. Кој ви гарантира дека и понатаму ќе соработувате? Ако сега ја спуштите цената, дали тој иден проект ќе го наплатите реално или повторно со попуст?

Неодредени, нејасни, „во облаци“

Кога клиент ви бара производ или проект кој ќе „гази“, „ќе биде најдобар“, „револуција“, а притоа не кажува ништо конкретно, не наведува детали, ова може да значи дека е сигурен знак дека соработката ќе биде само губење време и пари.

Клиент кој знае се

Со таквите нема преговори, тврдоглави се и го имаат целиот памет од овој свет (посебно се стручни во тоа што го работите вие). Ако имате „челични“ нерви и безгранично трпение, соработувајте. Инаку, успешните професионалци мораат секогаш да бидат отворени за нови идеи и сакаат да слушнат туѓо мислење.

Невозможни рокови

Тоа се оние рокови опишани како „ШТО ПОБРЗО“. Роковите се работа за заеднички договор. Клиентот може да бара да го завршите проектот до утре. Негово право. Но, тоа нема врска со реалноста. Побарајте аванс. Објаснете зошто ви се потребни толку пари. Ако прифати, можете да размислувате за продолжување на соработката.

Клиенти кои исчезнуваат 

Некогаш не можете да ги добиете на телефон, не одговараат на пораки, ги нема. Имате дилеми околу проектот и ви треба нивна помош, а нив ги нема. Ако се случи нешто вакво, смирено и сигурно „спакувајте си ги куферите“ и бегајте од ваква соработка. Како ли ќе ги добиете кога ќе дојде рокот за исплатата?

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…