Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

За подобро здравје – јадете круши

Време: 13:18

Датум: September 14, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Овие сочни плодови се богати со витамини и минерали, кои ги прават незаменлива намирница.

Меките, слатки круши се совршена храна која денес е достапна речиси преку целата година и е одличен извор на витамини и минерали важни за благосостојбата на целото тело.

Крушите се плод кој изобилува со растителни влакна. Добро е познато дека исхраната богата со растителни влакна помага во спречување на надуеност, одржувањето на здравото нивото на холестерол, а храната полна со влакна е многу добра за превенција од рак, срцеви болести и дијабетес тип два.

Крушите се извор на голем број на витамини – Ц, К , Б2, Б3 и Б6. Идеално овошје за бремени жени или мајки кои дојат, бидејќи содржат фолна киселина. Кога се минералите во прашање крушите содржат калциум, магнезиум, калиум, бакар и манган. Витаминот Ц и бакарот се антиоксиданси, па една круша дневно ќе направи чуда за вашиот имунитет.

Крушите го содржат и минералот бор, кој е потребен на нашето тело за подобра апсорпција на калциум, што го прави ова овошје силен сојузник во борбата против остеопорозата.

Јадењето три или повеќе порции овошје дневно, може да го намали ризикот од деменција, која е најчеста причина за губење на видот кај постарите лица.

Кората од круша содржи кверцетин, антиоксиданс кој помага во спречување на рак и оштетување на артериите кои предизвикуваат срцева болест. Неодамнешните студии покажаа дека јадењето круши може да помогне и во спречувањето на Алцхајмеровата болест.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Иако често се меша со коренот од магдоносот, пашканатот е сосема поинаков зеленчук и има бројни благотворни својства. Станува збор за двегодишна билка богата со…

 • Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Слабеењето може да ви биде значително забрзано со помош на ѓумбирот… Ако сакате да го симнете вишокот килограми, направете си диетален напиток кој се состои…

 • Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот систем, го одржува ткивото здраво, но и помага при апсорција на железото. Ако сте настинати, витаминот Ц ви е најдобриот…

 • Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Дали првото нешто од кое се ослободувате кога ќе започнете да држите диета е шеќерот од кафето или чајот? Ако е така, тогаш потрудете се да…

 • Најмоќното етерично масло против болки

  Најмоќното етерично масло против болки

  Етеричното масло од билката смилја помага во ублажувањето на болките без никакви нуспојави. Тоа е силен аналгетик и има посилно дејство од одделни фармацевтски производи.…

 • Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Оваа програма за вежбање која трае 15 минути, целосно го ангажира горниот дел од телото, а притоа воопшто не се користат стандардните стомачни вежби… Од…

 • Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Нивото на женските полови хормони, естроген и прогесторенот, варира во различни фази од животот, а со стареењето нивното производство се намалува. До пореметување на нивното…

 • Испуканите пети можат да бидат минато!

  Испуканите пети можат да бидат минато!

  Доаѓа времето за сандали или папучи… а вашите пети изгледаат многу лошо?! Џабе ви се лаковите за нокти и модерните сандали, ако вашите пети изгледаат како…

 • Напиток кој чува од секоја болест: Зајакнете го имунитетот!

  Напиток кој чува од секоја болест: Зајакнете го имунитетот!

  Не дозволувајте да ве фати грип, туку „наоружајте“ се со овој фантастичен напиток кој ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го подбри вашето целокупно…

 • Овие вкусни закуски нема да ви донесат ниту килограм повеќе

  Овие вкусни закуски нема да ви донесат ниту килограм повеќе

  Ви подготвивме листа со вкусни и диетални закуски кои можете да ги јадете кога ќе посакате… Во моментите кога ни е најважно да бидеме фит,…