Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

ЛШ: Два гола на Роналдо, Кејн и Стоунс (видео)

Време: 09:53

Датум: септември 14, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Комплетирано е првото коло во Лигата на шампионите. Бранителот на титулата Реал рутински славеше над АПОЕЛ, додека во реприза на финалето во Лига Европа од 2016 година Ливерпул и Севилја одиграа 2:2. Дебитантот Лајпциг го освои првиот бод откако со минатосезонскиот полу-финалист Монако одигра 1:1.

Стрелците во Лигата на шампионите и вечерва беа расположени, на осум натпревари беа постигнати 26 голови. На четири стадиони беа постигнати по четири гола, во Ротердам, Порто, Лондон и Ливерпул.

Ливерпул со реми се врати во елитното натпреварување. На „Енфилд“ Севилја успеа да одигра 2:2. На овој меч Фелипе Кутињо се врати во составот на Ливерпул и ги одигра првите минути оваа сезона.

Реал со двата гола на Роналдо и едниот на Рамос рутински го совлада кипарски АПОЕЛ со 3:0. Дуелот го обележа повредата на Ковачиќ, кој веројатно одреден период ќе биде на рехабилитација.

Два гола постигна и Хари Кејн во победата на Тотенхем над Борусија Дортмунд. Напаѓачот на Спарси ги постигна вториот и третиот гол за својот тим, откако претходно Сон му донесе предност на Тотенхем, а Јармоленко израмни.

Феенорд по 15 години се врати во елитата и го забележа најубедливиот пораз на домашен терен во европските купови. Манчестер Сити славеше со 4:0, а два гола предност премиерлигашот имаше по само десет минути игра. Стоунс и Агуеро беа стрелци, а потоа Жесус и повторно Соунс го поставија конечниот резултат.

Група Е:

Марибор-Спартак Москва 1:1
Ливерпул-Севилја 2:2

Група Ф:

Феенорд-Манчестер Сити 0:4
Шахтјор-Наполи 2:1

Група Г:

Лајпциг-Монако 1:1
Порто-Бешикташ 1:3

Група Х:

Реал-АПОЕЛ 3:0
Тотенхем-Борусија Дортмунд 3:1.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • СП 2018: Уругвај ја совлада Саудиска Арабија и обезбеди пласман во осминафинале

  СП 2018: Уругвај ја совлада Саудиска Арабија и обезбеди пласман во осминафинале

  Уругвај со минимални 1:0 ја совлада Саудиска Арабија во второто коло од групата А на Светското првенство во Русија. Уругвајците ја забележаа втората победа на…

 • Германија и Франција ќе ги зајакнат безбедносните капацитети на ЕУ

  Германија и Франција ќе ги зајакнат безбедносните капацитети на ЕУ

  Лидерите на Германија и Франција најавија дека планираат да ги зајакнат безбедносните капацитети на Европската Унија со цел полесно да се справат со предизвиците од…

 • Македонските тимови ги добија потенцијалните ривали за втората рунда

  Македонските тимови ги добија потенцијалните ривали за втората рунда

  Трите македонски претставници во Лига Европа (Вардар, Работнички и Шкупи) ги дознаа имињата на потенцијалните противници во второто квалификациско коло. Секако, македонските тимови најпрвин ќе…

 • Кичево доби пречистителна станица за отпадни води

  Кичево доби пречистителна станица за отпадни води

  Инвестираме во поздрава животна средина за подобар стандард на живеење, истакнаа заменик претседателот на Владата, Кочо Анѓушев и министерот за животна средина и просторно планирање,…

 • Грција очекува олеснување на долгот по состанокот на еврозоната

  Грција очекува олеснување на долгот по состанокот на еврозоната

  Грција денеска изјави дека очекува министрите за финансии од еврозоната на средбата во четврток да достават „значителни“ мерки, со кои ќе го направат нејзиниот долг…

 • Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Американскиот производител на електрични автомобили „Tesla“ ја преферира Германија за локација за својата европска „гигафабрика“ (Gigafactory), најави главниот извршен директор на компанијата Илон Маск. Ова…

 • СП 2018: Роналдо е најдобриот европски репрезентативен стрелец

  СП 2018: Роналдо е најдобриот европски репрезентативен стрелец

  Португалскиот фудбалер, Кристијано Роналдо, денеска го постигна 85 гол за својата репрезентација и стана најдобриот европски репрезентативен стрелец во историјата. Роналдо беше стрелец на победничкиот…

 • Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

  Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

  Европските компании ја определуваат бизнис климата во Кина како непријателска поради ограничувањата во интернет просторот и неправедните законски прописи, според годишната студија на Стопанската комора…

 • Заев на средба со ЕБОР: Работиме заедно на проекти за јакнење на економијата

  Заев на средба со ЕБОР: Работиме заедно на проекти за јакнење на економијата

  Премиерот Зоран Заев во придружба на министерот за финансии, Драган Тевдовски, заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, и советникот за економија и…

 • „Марка“: Реал ќе плати 150 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

  „Марка“: Реал ќе плати 150 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

  Весникот „Марка“ секогаш е добро информиран за она што се случува во Реал Мадрид, особено кога станува збор за интересот на клубот кон потенцијалните засилувања.…