Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    

Колку сол дневено е препорачливо да консумираме?

Време: 15:11

Датум: септември 13, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Во последниве неколку децении, во светот забележано е значително зголемување на потрошувачката на готварска сол. Научниците сметаат дека 6 до 8 гр. сол дневно, е нормална количина која би била од корист за нашиот организам. За разлика од ова, во светот е забележан внес на сол до 20 гр. дневно по лице, што е загрижувачко.

Внесувањето на голема количина на сол во организамот допринесува за зголемување на крвниот притисок, а со тоа и останатите болести кои крвниот притисок ги сноси со себе, како што е срцев удар и мозочен удар, чиј ризик се золемува неколкукратно. Пред да земете било каков производ за консумација, секогаш погледнете ја етикетата и информирајте се колку сол содржи.

Внесувањето на преголема количина сол е многу голем проблем во светот исто како што е проблем и внесувањето на голема количина шеќер, па дури и поголем. Внесувањето на голема количина на сол во организамот, освен што лошо влијае на крвниот притисок исто така влијае и на видот.

Намалувањето на внесот на сол во организамот не е едноставна задача, баш поради фактот што во скоро секој продукт, солта се наведува како нормална состојка. Сепак вредно е да се напомене дека, доколку се потрудиме да го намалиме количеството на внес на сол во организамот барем до 10 гр. дневно би имале многу поздрав организам, би ги намалиле шансите за срцев и мозочен удар, а со тоа и шансите за предвремена смрт.

Секако, штетно е и доколку воопшто не внесуваме сол, бидејќи предизвикува пореметувања на многу метаболички процеси во организмот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Секој ден започнувајте го со лажица мед

  Секој ден започнувајте го со лажица мед

  Сите знаат колку медот е здрав, но не знаат сите дека не е исто дали ќе се проголта веднаш, или, како што е правилно, постепено…

 • Нов суперлек – Сируп од пиво!

  Нов суперлек – Сируп од пиво!

  Овој сируп смеат да го користат и децата, но само по една лажичка дневено… Овој период од годината е препознатлив по тоа што речиси сите…

 • Супер-ефикасна облога од ѓумбир која ја победува настинката

  Супер-ефикасна облога од ѓумбир која ја победува настинката

  Запрете ја настинката со облога од ѓумбир која можете да ја направите едноставно и лесно, а која помага во неутрализирањето на настинката и спречување на…

 • Која намирница најмногу го одложува стареењето?

  Која намирница најмногу го одложува стареењето?

  Наодите на американските научници од Универзитетот во Вашингтон укажаа на тоа дека состојките на брокулата можат да одложат некои типични знаци на стареење. Експериментите спроведени…

 • 4 едноставни и здрави ужинки за силни мускули

  4 едноставни и здрави ужинки за силни мускули

  Нешто сакате да каснете, но потребна ви е вистинската храна. Овие комбинации на намирници ќе ги обожувате. Сакате нешто да каснете, но не знаете што?…

 • Тинктура од жалфија која ќе ви помогне при проблеми со непцата

  Тинктура од жалфија која ќе ви помогне при проблеми со непцата

  Тинктурата од жалфија помага при проблеми со непцата и одлично ја дезинфицира усната шуплина. За нејзината подготовка потребно ви е: – 1,5 лажица жалфија –…

 • Eucerin колекција за мажи, за крај на иритациите при бричењето!

  Eucerin колекција за мажи, за крај на иритациите при бричењето!

  Дури 40% од мажите се жалат на проблеми со кожата на лицето, а најчесто од иритации, црвенило, појава на акни или микро исекотини предизвикани при…

 • Најефикасна маска против брчки од само две состојки

  Најефикасна маска против брчки од само две состојки

  Ви ја откриваме најприродната маска за лице од моркови и мед, која за многу брзо ја опоравува кожата, ја враќа еластичноста и ги ублажува линиите…

 • Надуени сте? Исфрлете го вишокот вода од телото со помош на чајот од оваа билка

  Надуени сте? Исфрлете го вишокот вода од телото со помош на чајот од оваа билка

  Освен што задржувањето на водата во телото предизвикува чувство на надуеност, вашиот стомак има зголемен обем, а поради тоа и визуелно можете да делувате подебело.…

 • Уморни сте, нерасположени, се дебелеете? Можеби ви недостасува овој минерал

  Уморни сте, нерасположени, се дебелеете? Можеби ви недостасува овој минерал

  Недостатокот на јод во организмот се манифестира со лоша концентрација, недостаток на енергија, екстремен замор, депресија, лош тен, опаѓање на косата и слаба и кршлива…