Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Што може да откриете со самопреглед на телото?

Време: 14:10

Датум: септември 13, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Изгледот на телото може многу работи да ни каже за само неколку минути, па посветете си малку време за своето здравје и добро прегледајте се.

Нокти

Темните дамки на ноктите може да бидат знак за меланом. Дамките или линиите со жолтеникава, смеѓа или црна боја, се знак да го посетите вашиот доктор што е можно побрзо. Раното откривање на ракот на кожа може да се излечи во 95 проценти од случаите.

Белите, долги и тенки линии на ноктите, може да се знак за лоша работа на бубрезите, односно дека тие не можат да ги филтрираат протеините од урината. За да се осигурате дека се е во ред, посетете го вашиот доктор.

Пазуви

Докторот Мајкл Смит вели дека темните дамки на кожата под пазувите може да укажуваат на дијабетес. Вишокот на инсулин во крвта може да доведе до акумулација на ткивото и меланинот. Анализата на крв може да открие дали се е во ред.

Очен капак, колена и лакти

Ситните мозолчиња на овие делови од телото може да се знак за покачен холестерол. За жал, во оваа фаза тоа значи дека холестеролот е многу висок, но со промена на исхраната и начинот на живот можете да ги ублажите симптомите и да го намалите ризикот од болести на срцето.

Темето на главата

Ако на рамената забележувате бели траги како првут, можно е да сте под стрес, па вашето тело произведува повеќе кортизол. Тој може да ја исуши кожата на главата и поради тоа се јавува првут. Шампоните против првут може да помогнат, но најдобро е да се ослободите од стресот.

Очи

Темните кругови околу очите, освен што укажуваат на замор и ненаспаност, може да укажат и на некаква алергија. Алергените во телото испуштаат хистамин, а тоа најдобро се гледа на местата каде имаме најтенка кожа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Лекарите ја препорачуваат, сирова или варена, во секојдневната исхрана и тоа во неограничени количини. Доцната есен е сезоната на чичоката, дивиот компир или Ерусалим артичоката. Лекарите…

 • Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Следните седум намирници набавете ги и консумирајте ги почесто, бидејќи со нивната консумација, ќе го спречите и намалите ризикот од бројни болести. Авокадо Маслото во…

 • Имате бавен метаболизам, има начин како да си помогнете!

  Имате бавен метаболизам, има начин како да си помогнете!

  Брзиот метаболизам кај некои луѓе е генетски предодреден. Генерално земено, мажите имаат побрз метаболизам од жените, но сепак не секој има доволно брз метаболизам. Брзиот…

 • Зошто е важно да го користите компирот во исхраната! (видео)

  Зошто е важно да го користите компирот во исхраната! (видео)

  Компирот е најкористената намирница во континенталната исхрана. го подготвуваме на различни начини, а денес е тешко да се замисли диета без компир. Неговите љубителите ќе…

 • Енергетските пијалоци се штетни за вашето тело!

  Енергетските пијалоци се штетни за вашето тело!

  Здравствените експерти објавија предупредување за учинокот на енергетските напитоци кои се преполни од шеќер, кофеин и различни стимуланси. Научниците тврдат дека пиењето на само еден…

 • Не го игнорирајте заморот, може да ве донесе до фаза на депресија

  Не го игнорирајте заморот, може да ве донесе до фаза на депресија

  Ако веќе подолго време сте под стрес, треба да обрнете вимание на неколку симптоми. Имено, според истражувањата стресот ве наведува на неколку навики кои генерално…

 • Напитокот кој прави чуда – црна лимонада

  Напитокот кој прави чуда – црна лимонада

  Освен што оваа лимонада е црна и со самото тоа е посебна и различна од било кој домашен напиток, оние кои ја пијат велат дека…

 • Намалете го холестеролот со користење на кечап!

  Намалете го холестеролот со користење на кечап!

  Кечапот не само што е вкусен додаток во пиците и другите тестенини, туку е и состојка која во прилична мера делува на зголеменото присуство на…

 • Намалете ја нервозата со помош на целерот!

  Намалете ја нервозата со помош на целерот!

  Тајната се крие во богатството од магнезиум, калиум и калциум со кои оваа билка располага, што влијае на ублажувањето на напнатоста. Освен тоа, високиот процент…

 • Ова е најдобрата активност за намалување на килограмите

  Ова е најдобрата активност за намалување на килограмите

  Поради големиот број на теретани и различните фитнес програми често забораваме на онаа најевтината, но најделотворна активност која сигурно ќе ви донесе најбрзи резултати при…