Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Сакате добро здравје? Исфрлете ја оваа намирница!

Време: 13:57

Датум: September 11, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ако сте пораснале обожавајќи чоколади и останати слатки, крајно време е да престанете со оваа навика. Главната причина за тоа, нормалнo, е вашето здравје. Многу пати сте слушнале, но едно повторување нема да ви наштети. Ви претставуваме седум причини зошто шеќерот не е добар за вас и вашиот организам.

1. Од шеќерот вашата кожа изгледа постаро

Шеќерот ја нарушува рамнотежата на хормоните и ослободува слободни радикали кои се одговорни за стареењето и болестите.

2. Шеќерот предизвикува зависност

Докажано е дека шеќерот предизвикува осум пати поголема зависност од кокаинот. Што повеќе го конзумирате, толку повеќе вашето тело ќе има потреба од него.

3. Дебелее

Не само што ги уништува вашите заби, туку со него внесувате и премногу празни и бескорисни калории.

4. Влијае на промената на расположението

По конзумацијата на шеќер нагло расте количината на енергија во телото која го зголемува и расположението. Но таа кратко трае, бидејќи енергијата од шеќерот брзо се троши. Па така и вашето расположение нагло се намалува, а ваквите промени се тешки за здравата психичка состојба.

5. Шеќерот отвора апетит

Колку повеќе го внесувате толку повеќе сте гладни. Дали сте приметиле дека многу брзо сте гладни откако за доручек сте јаделе нешто благо. Повторуваме, шеќерот е полн со празни калории кои само предизвикуваат глад.

6. Ја попречува работата на имунолошкиот систем

Внесувањето на шеќер сериозно ја нарушува способноста на вашиот имунолошки систем во борбата против многу болести, исто така, истражувањата покажале дека шеќерот овозможува полесно развивање на малигни заболувања.

7. Поради него можете да се чувствувате зашеметено

Темпото на денешниот живот е толку забрзано што понекогаш едноставно мора да бидете на повеќе места во исто време. Не ви е потребно при ваквите задолженија уште и да се чувствувате зашеметено, можеби не го чувствувате толку силно, но вашиот мозок се наоѓа како во густа магла.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Иако често се меша со коренот од магдоносот, пашканатот е сосема поинаков зеленчук и има бројни благотворни својства. Станува збор за двегодишна билка богата со…

 • Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Слабеењето може да ви биде значително забрзано со помош на ѓумбирот… Ако сакате да го симнете вишокот килограми, направете си диетален напиток кој се состои…

 • Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот систем, го одржува ткивото здраво, но и помага при апсорција на железото. Ако сте настинати, витаминот Ц ви е најдобриот…

 • Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Дали првото нешто од кое се ослободувате кога ќе започнете да држите диета е шеќерот од кафето или чајот? Ако е така, тогаш потрудете се да…

 • Најмоќното етерично масло против болки

  Најмоќното етерично масло против болки

  Етеричното масло од билката смилја помага во ублажувањето на болките без никакви нуспојави. Тоа е силен аналгетик и има посилно дејство од одделни фармацевтски производи.…

 • Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Оваа програма за вежбање која трае 15 минути, целосно го ангажира горниот дел од телото, а притоа воопшто не се користат стандардните стомачни вежби… Од…

 • Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Нивото на женските полови хормони, естроген и прогесторенот, варира во различни фази од животот, а со стареењето нивното производство се намалува. До пореметување на нивното…

 • Испуканите пети можат да бидат минато!

  Испуканите пети можат да бидат минато!

  Доаѓа времето за сандали или папучи… а вашите пети изгледаат многу лошо?! Џабе ви се лаковите за нокти и модерните сандали, ако вашите пети изгледаат како…

 • Напиток кој чува од секоја болест: Зајакнете го имунитетот!

  Напиток кој чува од секоја болест: Зајакнете го имунитетот!

  Не дозволувајте да ве фати грип, туку „наоружајте“ се со овој фантастичен напиток кој ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го подбри вашето целокупно…

 • Овие вкусни закуски нема да ви донесат ниту килограм повеќе

  Овие вкусни закуски нема да ви донесат ниту килограм повеќе

  Ви подготвивме листа со вкусни и диетални закуски кои можете да ги јадете кога ќе посакате… Во моментите кога ни е најважно да бидеме фит,…