Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

7 видови на масло за здраво срце

Време: 13:11

Датум: September 11, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Какво масло користите во салатите или при подготовка на јадењата? Знаете ли кои масла се добри за вашето здравје? Ние препорачуваме користење на следните седум видови на масла за здраво срце.

1. Бадемовото масло е најздраво од сите видови на масло поради високиот процент на мононезаситени масти. Тоа содржи само седум проценти заситени масти, 65 проценти мононезаситени и 28 проценти полинезаситени.

2. Маслото од авокадо игра клучна улога во заштитата против болестите на непцата и усната шуплина. Содржи 17 проценти заситени, 65 проценти мононезаситени и 18 проценти полинезаситени масти.

3. Маслото од лешник има 82 проценти мононезаситени масти и седум проценти заситени масни киселини и е многу здраво за вашето срце. Исто така има карактеристичен вкус, па може да се користи и во слатки јадења.

4. Лененото масло има ниско ниво на заситени масти – 7 проценти и високо ниво на мононезаситени и полинезаситени масти, и е одличен извор на алфа-линоленска киселина и омега 3 киселина.

5. Ореовото масло е голем извор на омега 3 масни киселнини и омега 6 масни киселини, кои го штитат срцето и помагаат во намалувањето на ризикот од рак. Содржи девет проценти заситени масти и 67 проценти полинезаситени масни киселини.

6. Ладно цедено маслиново масло е најпознато од здравите масла, како и неговата улога за заштита на срцето и јакнење на HDL (добриот холестерол). Тоа го намалува ризикот од рак, а содржи 14 проценти заситени масти и 78 проценти мононезаситени масти.

7. Маслото од семки од грозје е евтино масло, а богато со омега 6 масни киселини, а содржи само 10 проценти заситени масти и 73 проценти полинезаситени масти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Иако често се меша со коренот од магдоносот, пашканатот е сосема поинаков зеленчук и има бројни благотворни својства. Станува збор за двегодишна билка богата со…

 • Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Слабеењето може да ви биде значително забрзано со помош на ѓумбирот… Ако сакате да го симнете вишокот килограми, направете си диетален напиток кој се состои…

 • Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот систем, го одржува ткивото здраво, но и помага при апсорција на железото. Ако сте настинати, витаминот Ц ви е најдобриот…

 • Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Дали првото нешто од кое се ослободувате кога ќе започнете да држите диета е шеќерот од кафето или чајот? Ако е така, тогаш потрудете се да…

 • Најмоќното етерично масло против болки

  Најмоќното етерично масло против болки

  Етеричното масло од билката смилја помага во ублажувањето на болките без никакви нуспојави. Тоа е силен аналгетик и има посилно дејство од одделни фармацевтски производи.…

 • Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Оваа програма за вежбање која трае 15 минути, целосно го ангажира горниот дел од телото, а притоа воопшто не се користат стандардните стомачни вежби… Од…

 • Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Нивото на женските полови хормони, естроген и прогесторенот, варира во различни фази од животот, а со стареењето нивното производство се намалува. До пореметување на нивното…

 • Испуканите пети можат да бидат минато!

  Испуканите пети можат да бидат минато!

  Доаѓа времето за сандали или папучи… а вашите пети изгледаат многу лошо?! Џабе ви се лаковите за нокти и модерните сандали, ако вашите пети изгледаат како…

 • Напиток кој чува од секоја болест: Зајакнете го имунитетот!

  Напиток кој чува од секоја болест: Зајакнете го имунитетот!

  Не дозволувајте да ве фати грип, туку „наоружајте“ се со овој фантастичен напиток кој ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го подбри вашето целокупно…

 • Овие вкусни закуски нема да ви донесат ниту килограм повеќе

  Овие вкусни закуски нема да ви донесат ниту килограм повеќе

  Ви подготвивме листа со вкусни и диетални закуски кои можете да ги јадете кога ќе посакате… Во моментите кога ни е најважно да бидеме фит,…