Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Постојано ви недостасува енергија? Ова е решението…

Време: 15:09

Датум: September 7, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Дали во вашето тело нивото на енергијата се намалува а чувството на замор расте? За да имате поголема енергија во текот на денот, потребно е да се храните правилно, да минувате доволно време на свеж воздух и да имате добар сон.

Овие намирници ќе ви помогнат успешно да го ревитализирате организмот…

1. Бадеми

Освен што се богати со есенцијални омега 3 и омега 6 масни киселини, тие се важни за менталното здравје, бидејќи го зајакнуваат природниот имунитет и го намалуваат крвниот притисок. Бадемите се богати со витамин Е, кој е многу ефикасен во превенцијата од инфекции.

2. Зелен чај

Тој е моќен антиоксиданс и токму затоа треба секојдневно да биде дел од исхраната. Потекнува од Кина, а се употребува повеќе од 5000 години. Според досегашните истражувања, зелениот чај ја спречува појавата на рак, штити од срцеви заболувања, го подобрува имунитетот и го подобрува денталното здравје.

3. Банани

Богати се со калиум и електролити што помагаат во одржување на нормалната функција на нервните и мускулните функции. Нивото на калиум може да се намали за време на стрес и интензивно вежбање.

4. Јајца

Претставуваат богат извор на протеини, но изобилуваат со витаминот Б, кој ја претвора храната во енергија.

5. Интегрален ориз

Недостатокот на магнезиум во организмот предизвикува чувство на замор, а кафеавиот ориз е богат со магнезиум како и со сложени јаглени хидрати.

6. Костени

Освен што се богати со влакна, витамин Ц и фолна киселина, костените се нискокалорични намирници што содржат состојки кои се многу важни за имунитетот.

7. Чоколада

Темната чоколада содржи големо количество на какао, а токму какаото е богато со антиоксиданси. Ова слатко уживање ја зголемува енергијата во организмот, но пожелно е да се консумира на умерен начин. Чоколадото содржи калории, шеќер, маснотии и кофеин.

8. Ореви

Богати се со мелатонин, хормон кој нашето тело го излачува во текот на ноќта, помага полесно да заспиеме и го регулира нашиот биоритам.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Иако често се меша со коренот од магдоносот, пашканатот е сосема поинаков зеленчук и има бројни благотворни својства. Станува збор за двегодишна билка богата со…

 • Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Слабеењето може да ви биде значително забрзано со помош на ѓумбирот… Ако сакате да го симнете вишокот килограми, направете си диетален напиток кој се состои…

 • Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот систем, го одржува ткивото здраво, но и помага при апсорција на железото. Ако сте настинати, витаминот Ц ви е најдобриот…

 • Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Дали првото нешто од кое се ослободувате кога ќе започнете да држите диета е шеќерот од кафето или чајот? Ако е така, тогаш потрудете се да…

 • Најмоќното етерично масло против болки

  Најмоќното етерично масло против болки

  Етеричното масло од билката смилја помага во ублажувањето на болките без никакви нуспојави. Тоа е силен аналгетик и има посилно дејство од одделни фармацевтски производи.…

 • Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Оваа програма за вежбање која трае 15 минути, целосно го ангажира горниот дел од телото, а притоа воопшто не се користат стандардните стомачни вежби… Од…

 • Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Нивото на женските полови хормони, естроген и прогесторенот, варира во различни фази од животот, а со стареењето нивното производство се намалува. До пореметување на нивното…

 • Испуканите пети можат да бидат минато!

  Испуканите пети можат да бидат минато!

  Доаѓа времето за сандали или папучи… а вашите пети изгледаат многу лошо?! Џабе ви се лаковите за нокти и модерните сандали, ако вашите пети изгледаат како…

 • Напиток кој чува од секоја болест: Зајакнете го имунитетот!

  Напиток кој чува од секоја болест: Зајакнете го имунитетот!

  Не дозволувајте да ве фати грип, туку „наоружајте“ се со овој фантастичен напиток кој ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го подбри вашето целокупно…

 • Овие вкусни закуски нема да ви донесат ниту килограм повеќе

  Овие вкусни закуски нема да ви донесат ниту килограм повеќе

  Ви подготвивме листа со вкусни и диетални закуски кои можете да ги јадете кога ќе посакате… Во моментите кога ни е најважно да бидеме фит,…